CİRANE UMRESİ

Ekleyen admin on Nis 9th, 2019 kategori : Ali Demirdağ. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Bugün Mekke’deki hayatımızın yedinci günüdür. Bize bu seyahati temin eden şirketin genel hizmetlerinden birisi de dört adet Umre yaptırmaktı (Programlarını o şekilde yapmışlardı). Birincisi ilk gidişte, ikincisi Arafat’ta, üçüncüsü Hudeybiye, dördüncüsü ise Cirane mevkiinde girilecek ihramla yapılacak Umredir. Mahiyetini daha önce anlattık ama tekrarında fayda vardır. Cirane’de ihrama giriyoruz, Harem’e gelip Tavaf ve Sa’y yaptıktan sonra tıraş olup ihramdan çıkıyoruz, Allah kabul etsin. İşte Mikat mahallerinden biri de Ciranedir.

Cirane: Mekke’ye 29 km. uzaklıktaki küçük bir yerleşim yeridir. Allah Rasûlü (sav) burada Umre niyetiyle ihrama girmiştir. Buranın bir özelliği de şudur: Peygamberimiz (asm) Huneyn ganimetlerini dağıtmak üzere burada bir müddet kalmıştır. Ola ki, savaş sonunda Müslüman olanlar olursa onlara mallarını geri verecektir. Ama bu süre biraz uzayınca Müslümanlar arasında biraz huzursuzluk çıkmış ve bunun üzerine mevcut ganimetler dağıtılıp İhrama giren Allah Rasûlü’ nün emriyle oradan Mekke’ye dönülmüştür.

Bugün hava birazcık daha serin (25-30 derece) Umreciler çok daha rahat bir tavaf yapıyorlar. Çevredeki çekirgeleri, görevliler temizlemeye devam ediyorlar. Osmanlı revaklarını yerlerine koyma işlemi de devam ediyor, az bir bölüm kalmış, Suudi Yönetimi, inşallah Osmanlı’ya vefasını böylece göstermiş olacaklardır.

İnsanların sağlığını koruması çok çok önemlidir. Özellikle buraya Türkiye’den gelenlere şunu tavsiye ediyoruz: Gerek Mescidi Haram’ın içerisinde namaz kılarken, gerek otel odalarında ve gerekse ziyaret mahallerine gidip gelirken otobüslerde klimaların çarpmasına dikkat etsinler. Maalesef bizim grupta hasta olmayan kimse kalmadı.

ŞAKA

Namazdan otele dönerken biraz zemzem götüreyim dedim. Elimdeki şişeyi bidonun musluğuna sığdıramadım, bir görevli geldi ve küçük pet bardağı aldı, doldurup şişeye boşalttı. Bana güldü böyle yap dedi ve gitti. Ben gitti zannediyordum ama gitmemiş, arkada beklemiş ve benim doldurduğum şişenin birini alıp kaçtı. Ben hey, hey! Diye bağırınca gülerek geldi ve bana İngilizce şaka yaptığını söyledi ve ekledi. Türkiye’yi ve Erdoğan’ı sevdiğini söyledi. Kucaklaştık… İşte Türkiye ve Erdoğan sevgisinin bir tezahürü.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu