ZİRVELERİN DAĞCISI BEKİR DEMİRAĞ

Ekleyen admin on Mar 12th, 2019 kategori : Yahya Aksoy. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

“Dağdan serin yel eser,

Soğuk suları Kevser,

Güzelliği şaheser

Gezsen Anadolu’yu”.M. Faruk Gürtunca

“Erciyes ikinci adresim” diyen1990 yılından güzümüz ve geleceğe uzanan bir yaşam çizgidi izleyen Bekir demirağ 1946′da Himmetdede’de doğdu.

1970′lerden itibaren tanıdığım  Demirağ, saygı, sevgi,hizmet, çalışkanlık ve diğer alanlarda her zaman güzel örneklerin sahibi olmuştur. Hiç kimseyi incitmeyen ve sempatik haliyle dost ve arkadaş çemberini ta Erciyes ve Ağrı Dağı’nın tepesine kadar taşımıştır.  Hayatı roman olacak Bekir Demirağ, dostluk ve arkadaşlık için  zaman zaman kullandığım :”"İnsanın gönlü isterse; Ağrı ile Erciyes arasına salıncak kurar sallanır” sözümü hayata uygulamış ve  güzel bir örnek oluşturmuştur. Anlamlı ve güzel olanlar hiçbir zaman unutulmazlar.

Köroğlu  misali ” Ferman  padişahın dağlar bizimdir” diyen ve Ülkemizdeki dağların zirvelerine  çıkarak, tüm insanlığı selamlamış ve  hayat için,sağlık ve spor için insanları  doğaya, doğa harikası dağların yamaçlarına ve doruklarına çağırmıştır. İraldalı,İngiliz,Alman ve diğer ülke vatandaşları ile  dağların zirvesinde gönül ve sevgi birlikteliği kurararak gençleri ve tüm insanları yaylaların, dağların ve tepelerin  yararlı havasında buluşturmaya çalışmıştır. Ülkemizin doğal güzelliklerini tanıtarak  çevre ve hayat duyarlılığına katkılar sağlamakta. Doğal ve tarihi güzellikleri ile 12 ay turizme açık  ülkemizi tanıtmak ulusal bir görevdir.

17 Ağustos 1999′da yaşanan Marmara depreminin acı gerçeklerini ve ihmal  sonuçlarını gündemde tutarak ,toplumsal sorunlara dikkkat çekmeyi amaçlamış ve 1990′dan itibaren   her yıl aynı tarihte başlattığı dağ yürüyüşü kampanyasını yılmadan ve  usanmadan tüm özverisiyle ayakta tutmaya devam etmektedir.

Bir iletisinde şunları yazdı:

“Erciyes… Benim adeta ikinci adres !.

Geçtiğimiz hafta sonu Erciyes Tekir Yaylası ve Koç Dağı”na yine bir gezinti yapıp adetim olduğu gibi bol bol fotoğraf çektim.

Bu geziye gitmek için kayak yapmaya gidecek olan dağcı arkadaşım Mahmut Şahin ile durakta otobüs beklerken, taa uzaklardan İrlanda”dan gelen turistlerle karşılaştık.Biletlerinin olmadığını Almanca olarak aktardılar. ben de bilet alacakları yeri tarif ettim. Hemen içlerinden bir genç koşup alıp geldi.

Erciyes Kayak Merkezine varınca onları telesiyejle yukarı taraflara gönderdim ve ben zaman geçirmeden birkaç fotoğraf çekimi yaptıktan sonra asıl hedefim olan Koç Dağı”na hareket ettim.Ağır ağır ilerleyerek önce Şehit Züriye Maraşlı anısına yapılan çeşmeye, daha sonra da zirveye ulaştım.

Harika bir havada ve çok güzel bir ortamda yaptığım bu geziyi tabii ki yakışır fotoğraflarla süslemem gerekiyordu ve ben de onu bir nebze olsun yapmaya çalıştım.

Siz değerli facebook dostlarımla paylaşıyorum.Umarım beğenirsiniz ?”

Anadolu şiirinde M.F.Gürtunca şöyle demekte:

“Sen ne güzel bulursun

Gezsen Anadolu’yu

Dertlerden kurtulursun

Gezsen Anadolu’yu.”

Âşık Beyani’nin dediği gibi:” Şu bizim elleri yaylası, dağı… Dört mevsim güzeldir …”Erciyes ve diğer dağlarımızın her mevsim eşsiz güzelliklerini görmek için  Bekir Demirağ’ın sosyal medyada paylaştığı  fotoğraflarını ve değerlendirmelerini görmelisiniz.Kendisini kutluyorum.

 

 

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu