Sözler

Ekleyen admin on Şub 5th, 2019 kategori : Yekta Güngör Özden. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Sözler kişiliklerin açılımıdır. İçtenlikli ve gerçek olmayanların sahipleri, toplum içinde olumsuz duygu ve düşüncelerle nitelendirilip değerlendirilir. Bireyin kim ve nasıl olduğu kanısı, onun sözlerindeki uygunlukla edinilir. Özellikle siyasal alanda gerçek dışı konuşmalar, gereksiz sataşmalar ve karşılıklar, abartılar, suçlamalar, saldırılar yanları güç durumda bırakan, kınanmalarına neden olan çirkinlikler olarak karşılanmaktadır.

Yerel seçimler korkusu nedeniyle AKP ve MHP birlikteliği iki parti liderinin birbirlerini karalayan kötü sözlerini unutturmadığı gibi Bay RTE’nin “Askerlik yan gelip yatma yeri değil. -Artistlik yapma lan, ananı al git (11.2.2006, Mersin) -Kafası basmıyor. -Hayatta iki koyun gütmemiş adam. -Demokrasi amaç değil, araçtır. -Demokrasi bir tramvaydır. Gideceğin yere kadar gider, sonra inersin. -Camiler kışlamız, minareler süngümüz, kuleler miğferimiz. – Referansım İslâm’dır. -Yahu, millet istedikten sonra lâiklik tabiî elden gidecek. Sonra nedir bu lâiklik denen şey? -Hem lâik hem Müslüman olunmaz. Ya Müslüman olacaksın, ya lâik. – Ayağa kalkacağız. Işıklar görüldü. Allah’ın izniyle kıyam başlayacak. -Egemenlik milletindir sözü koskoca bir yalandır. Egemenlik kayıtsız şartsız Allah’ındır. -Terörü Cudi dağlarında arıyorlar. Terör Meclis’te”, bunları anımsatmakta yarar var. Çok önceleri bu sözleri ve nicelerini söyleyen kişinin şimdiki sözleri yadırganmamalı ama üzücü. Devletimizin başında bunları söyleyen birinin bulunması içimi sızlatıyor.

Bir ara da “milliyetçiliği ayaklar altına aldığını” söylemişti. Anıtkabir’de de “Sap gibi durmak”tan söz etmişti. Şimdi demokrasinin özellikleri dışlanarak niteliği bozuldu. Artık enerjisi de Bay RTE’nin “Beş çocuk” da. Mayıs 2015′te bir televizyon görüşmesinde benim için de “O hâla yaşıyor mu?” demiş, ertesi gün SÖZCÜ’de gereken karşılığımı almıştı. Hele 31 Ocak’ta CHP için “Çöpf çukur, çamur” sözü ağıza alınması çok düşündürücü, çirkin bir saldırıdır. Makamına hiç yakışmıyor. Yerel seçimlerde bunları yapan genel seçimlerde neler yapmaz. Kimlerin eline kaldı Türkiye’m.

Siyasal yaşamın düzeyi benimsenecek durumdan çok uzak. Sözler, benzetmeler ve suçlamalarla yanıtların içeriği bu durumu gösteriyor. Abartılar, yalanlar, tutarsızlıklar, çelişkiler, aykırılıklar ortada. Yuvalanmalar, yapılanmalar, yokluktan çokluğa geçişler, edinimler, zenginleşme- fakirleşme terslikleri, yokluklar, yoksunluklar,

güçlükler, sorunlar dizi dizi. Ama oylara yansıması şaşırtıcı. Soma’da 301 madenci öldü, seçimi AKP kazandı. 17/2S Aralık 2013 olayları “Sıfırla…” buyrukları ve para sayma makinalarıyla, valizle taşınan paralarla ünlendi, ilgililere kimse dokunamadı. Ne var ki unutturma çabalarına, yalanla savunmalara karşın unutulmuyor.

Demokrasinin namusu olan seçimler için açıklanan olumsuzluklar, seçmen sayılarıyla unutuldu. Tarafsız (!) yöneticinin karşıtları için söylediklerine bakıp düşünmek gerekiyor. Kimi kişiler, kurum ve kuruluşlar, hele oylarının karşılığı olarak verilenleri alanlar için hukuk da, yasalar da, devlet de, her şey Bay RTE. Oy, seçmenin yalnız kendisinin değil tüm yurttaşların, ülkenin ve devletin yaşamsal sorunudur.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu