ATATÜRK’TEN AYDINLARA ÖĞÜTLER

Ekleyen admin on Şub 5th, 2019 kategori : Haydar Ahi. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

1- Geri kalışımızın ana sebebi halk ve aydın arasındaki uyumsuzluktur.
2- Başarı için temel koşul aydın sınıfı ile halkın zihniyeti arasında uyum sağlamaktır.
3- Aydınlar halkın ilerleme ve yenilik arzusunu tatmin etmelidir.
4- Aydınlar millî birlik ve ulusal varlığımız için çalışmalıdır.
5- Aydınlar milletin geleceğini güvence altına almak için çalışmalıdır.
6- Milleti kurtarabilecek yurtsever aydınlar bir araya gelmelidir.
7- Aydınlar hedeflerini ve ne yapacaklarını önceden belirlemeli, halkın kabul edebileceği bir hale getirmelidir.
8- Aydınlar asıl temeli kendi içimizden çıkarmalıdır.
9- Milletin kurtuluşu aydınların milleti aydınlatması ve uyarmasıyla mümkün olur.
10- Aydınlar halkla kaynaşmalı, bütünleşmeli, sorunlarına çare bulmaya çalışmalıdır.
11- Aydınlar teşkilatlanması için halka telkinde bulunmalı, ona yardımcı olmalıdır.
12- Aydınlar ülkede kültür merkezleri kurmalıdır.

Platon‘a göre Demokrasi!

Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük filozofu olarak bilinen Sokrates’in de öğrencisi olan Platon‘un 2400 yıl önce yapmış olduğu demokrasi tanımı:

‘Demokrasinin esas prensibi, halkın egemenliğidir. Ama milletin kendini yönetecekleri iyi seçebilmesi için, yetişkin ve iyi eğitim görmüş olması şarttır. Eğer bu sağlanamazsa demokrasi, otokrasiye geçebilir. Halk övülmeyi sever. Onun için, güzel sözlü demagoglar, kötü de olsalar, başa geçebilirler. Oy toplamasını bilen herkesin, devleti idare edebileceği zannedilir. Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar.

Mollanın Üzüm Bağı

Tilkinin biri yavrusuna öğüt veriyor;
─ Yavrum, bütün bu bağlardaki üzümlerden yiyebilirsin.
Sadece köyün mollasına ait bağın üzümleri hariç…
Hatta aç kalsan dahi o bağı aklına bile getirme.
Genç tilki babasına sormuş;
─ Neden? O bağın üzümleri zehirli mi?
Tilki yavrusuna cevap vermiş;
─ Hayır, çocuğum. Eğer molla bağından üzüm yediğimizi anlarsa yarın hemen “tilki eti helaldir” diye fetva verir ve neslimizi yok eder.
Gücü, insanların cehaleti üzerine kurulmuş toplumlara hiç bir zaman bulaşma!

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu