SÖZ YORGUNU TOPLUM!

Ekleyen admin on Şub 5th, 2019 kategori : Yahya Aksoy. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

“Laf lafı açar,laf kapıyı açar ,/Yiğidi kılıç kesmez bir acı söz öldürür”  diye  söylenen halk sözünün  derinliklerinde,  sözün yeri, zamanı ve anlamı üzerine vurgular yapılmakta.

Konuşmayı seven toplumuzda yaşanan “dedi ki, demiş ki” söylemleri ile başlayan atışmalar, kapışmalar v e ardından gelen kin nefret, kavga ve kutuplara ayrılan toplulukta  hzursuzluk ve karamsarlıklar yayılarak umut kapılarına kilit vurmakta.

Söz vurgunu ve söz yorgunu bir toplum ortaya çıkmakta. Sohbetleri yerini  alan ağır söz atışmaları ile yaralı kalpler çoğalmakta,yorgun, kırgın, dağınık,umutsuz bir toplum ortaya çıkmakta.

“Yüz dinle, bin düşün, bir tek söz söyle,

Sözünden bilinir irfân demişler.” (Mir’âti )

“Aşağı mahallede bir yalan sözyledim, yukarı mahallede ben de inandım” derler. Yalan dünyayı yalanlar ve yılanlar kaplayınca  bireyi ve toplumu  kırgınlıklar ve yorgunluklar sarmakta. Ünlü yazar J.B. BURY ‘nin “Fikir ve Söz Hürriyeti” eseri okunarak ilham alınmalıdır.

Her zaman, her olayda ve her konuda söylenen yanlış, anlamsız, duyarsız ve yaralayıcı sözlerin acı etkileri  bireyi ve toplumu etkileyerek ülkenin birlik ve  bütünlüğüne de olumsuz katkılar vermekte. “Huzur arıyorum!” diyen insanlar çoğalmakta.Sokakta, salonda, okulda, konferansta, siyasi toplantılarda, TV söyleşilerinde  yaratılan gereksiz ve yersiz  bağırıp, çağırmalar, gürültüler ve maksadını aşan  atışmalar kime ne yarar ve ne zarar sağlamakta diye bir sosyal araştırma yapılırsa, toplumun söz yarası ile yorgun düştüğü açığa çıkacaktır.

Her seçim atmosferine girildiğinde yaşanan boş ve anlamsız  söylemlerden bıkan ve usanan toplum, “yeter artık,karşılıklı saygı ve hoş görü ile konuşulsun, tartışılsın, bilgi, akıl, bilinç öne çıksın, kavganın yerini kardeşlik alsın” gibi söylemlerle herkesi uyarmakta.

Kavga yerine, sukunetle, bilgi ve mantıkla  yoğrulmuş  projelerle konuşan siyasi adaylara toplum pirim vermekte…Son günlerde buna  yakından tanık olmaktayız.

“Düşmanımız kindir bizim…” diyen Yunus Emre ile “…Kin yürekte yüktür,sevgi gönülde güldür” diyen şair Prof. Dr. İbrahim Agah Çubukçu’ya ve daha binlerce ozan, bilge ve şaire gönül vermeliyiz. Kültürümüzün temeli ,hoş görü, sevgi ve saygı ile yoğrulmuştur.

Uygurlara ait bir atasözü, yüz-göz ve söz’ün yerini ve anlamını vurgulayarak, : ” Yüzün süsü  gözdür, dilin süsü sözdür,” demekte.

Çevre kirliliği yaratan ve hiç bir etkisi olmayan binlerce renkli afiş sokaklarda artık yok.Aynı şekilde insanı ve toplumu yoran  yanlış, anlamsız ve gereksiz söylemler de yok oldukça  huzur ve düzen halkımız  arasında  beğeni kazanmakta. Az konuş, doğru konuş ve etkili konuş anlayışı hakim oldukça barış, birlik ve sevgi ile birlikte tatlı yarışlar insanları mutlu etmektedir. Her türlü mücadelenin hedefi, toplumun huzuru, başarısı ve birliği olmalıdır.

“Oh be , yeter be, bıktık be şu söz gürültüsünden ve karmaşasından” diyenler çoğaldıkça siyasi ve sosyal hayata ve söylemler de  bir çeki düzen gelecek,huzur lu ortam oluşacaktır.

“Sözüne değil, özüne bak,niyetine bak, toplumsal yararına bak,uygulamalarına bak ve insani yaklaşımına bak” ona göre söz söyleyenleri değerlendir.Arşimet terazisinde tart,Sokakları aydınlatmak için elinde feneri ile dolaşan bilge Diojen’den ders al,Darendeli âşık Beyanî’nin   1985 Gençlik Yılı’nda ödül alan  “OĞUL” şiirinde dediği gibi:” …Sahip çık kimseye verme bir karış/Bu toprak üstünde başlat bir yarış/Fikirle savaş yap fikirle yarış/Kılıç en sonunda vurulur oğul…”

Nasrettin Hoca’nın  hemşerisi ünlü  şair  Şevki Akar, bir şiirinde şöyle  demekte:

“Kimileri kuru sıkı, kimi desteksiz atıyor;

Pişmiş aşa kimi zehir, kimi soğuk su katıyor…”

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu