ANKARA DEVLET KONSERVATUVARI KAPANIYOR (MU)?

Ekleyen admin on Şub 5th, 2019 kategori : Salim Taşçı. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Atatürk’ün istekleriyle kurulan, Cumhuriyet’in ilk konservatuarının kapatılacağı, öğretmenlere taşınmaları için belirli bir zaman tanındığı ve tebligatlar yapıldığı kulağıma çalındı …

Konservatuarın geçmişine gelince! 1924 de Atatürk emriyle kurulan “Musiki Mu’allim Mektebi müzik öğretmenleri yetiştirmek üzere faaliyete geçmiş, Cebeci’deki kerpiç bina yeterli gelmeyince, 1928 de İsviçreli bir mimar olan Ernst Arnold Egli’ye şimdiki binanın projesi yaptırılmıştır. 1929 yılında tamamlanan binada geniş kapsamla kültür faaliyetleri icra edilmiştir.

Cumhuriyetin ilk yıllarının ve Ankara’nın simge binalarından olan konservatuar binasının ne olarak kullanılacağı, yıkılıp yıkılmayacağı meçhulümüzdür..! Aynı zamanda, Cebeci ve Demirlibahçe semtlerinin de mihenk taşı olan bu taş yapı üstünden bakıldığında piyanoya benzetilmiştir.

KİMLER GELDİ KİMLER GEÇTİ?

Türk sanatına yön vermiş bir yığın üstat ders vermiştir. Ülvi Cemal Erkin, A. Adnan Saygun, Hasan Ferit Alnar, Mesut Cemil, Necil Kazım Akses, Nevit Kodallı, Muammer Sun, Muhsin Ertuğrul, Cüneyt Gökçer… Bu okuldan mezun olanlara gelince;

Ruhi Su, Hikmet Şimşek, Cüneyt Gökçer, Yıldız Kenter, Ayten Gökçer, Bozkurt Kuruç, Çetin Tekindor, Mahir Günşiray, Gürer Aykal, Selçuk Yöntem, Mahir Cenova, Kerim Avşar, Yıldırım Önal, Tijen Par, Filiz Ali, Fazıl Say ve yüzlerce ünlü isim öğrenim görmüştür.

KONSERVATUAR OLDU BELEDİYE BİNASI…

Sanki başka bina yokmuş gibi, bu tarih ve sanat kokan binaya Mamak Belediyesi konmuştur. Yapılan yanlışlığın farkına varılmış olunacak ki! belediye buradan taşınmış, binada tekrar öğrenime açılmıştır.

Eğer bu bina yıkılacaksa bir tarih yıkılıyor olacaktır. Yüz müteahhit bir araya gelse, böyle sağlam taş yapı yapmaları mümkün değildir. İnşallah yıkılmayacak da bir başka kültür faaliyeti icra edeceklerdir. Hani ya benimkisi testi kırılmadan yol göstermektir… İnşallah yanılırım..!

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu