MAZÄ°

Ekleyen admin on Ara 17th, 2011 kategori : Yılmaz Hastürk. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Eskilerin bir sözü vardır:”Geçmişe mazi,yenmişe kuzu  denir. “ Tarihe havale edilen anılar zamanı gelince yol gösterici olur.Tabii istenirse.

Bugün yeniden Büyük Önder Mustafa Kemal’in Nutuk adlı tarihi belgesine müracaat ihtiyacı duydum.

Atatürk “Nutuk”ta  30.1.1921 tarihinde Tevfik PaÅŸa’ya Ankara’dan gönderdiÄŸi cevabi telgraf da aynen şöyle yazıyor :

“…Düşünce ve yargılarımızdan doÄŸru sonuçlar çıkarmamızı kolaylaÅŸtırmak amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclisince konulan ve uygulanan Anayasa’nın temel maddelerini olduÄŸu gibi aÅŸağıda bildiriyorum :

Anayasa Temel Maddeler;

1- Egemenlik ,sınırsız ve koşulsuz olarak milletindir.Yönetim yöntemi ,halkın kendi alınyazısını eylemli olarak kendisinin yönetmesi ilkesine dayanır.

2-Yürütme gücü ve yasama yetkisi , milletin tek ve gerçek temsilcisi olan Büyük Millet Meclisinde  belirir ve toplanır.

3- Türkiye Devleti Büyük Millet Meclisince yönetilir ve hükümeti “Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti “ adını taşır.

4- Büyük Millet Meclisi iller halkınca seçilen üyelerden kurulur.

5- Büyük Millet Meclisinin seçimi iki yılda bir yapılır.Seçilen üyelerin üyelik süresi iki yıldır.Bunlar yeniden seçilebilirler.Eski Meclisin görevi,yeni meclis toplanıncaya kadar sürer.Yeni bir seçim yapılamayacağı anlaşılırsa toplantı dönemi yalnız bir yıl uzatılabilir.Büyük Millet Meclisinin Üyelerinin her biri ,yalnız kendini seçen ilin vekili olmayıp,bütün milletin vekilidir.

6-Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu,Kasım başında çağrısız toplanır.

7- Din emirlerinin yerine getirilmesi,bütün yasaların konulması,değiştirilmesi,kaldırılması,anlaşma ve barış yapılması ve savaş kararı verilmesi gibi temel haklar Büyük Millet Meclisinindir.Yasalar ve tüzükler düzenlenirken halkın işine en uygun ve zamanın gereklerine en elverişli din ve hukuk hükümleriyle töreler ve önceki işlemler temel olarak alınır.Bakanlar Kurulunun görev ve sorumluluğu özel yasayla belirlenir.

8- Büyük Millet Meclisi,Bakanlıkları, özel yasasına göre seçtiği Bakanlar aracıyla yönetir.Meclis yürütme işleri için Bakanlara talimat verir ve gerektiğinde bunları değiştirir.

9- Büyük Millet Meclisince seçilen Başkan bir seçim dönemi süresince Büyük Millet Meclisi Başkanıdır.Bu kimlikle Meclis adına imza atmaya ve Bakanlar Kurulu Kararlarını imzalamaya yetkilidir.Bakanlar Kurulu üyeleri içlerinden birilerini kendilerine  Başkan seçerler.Ancak,Büyük Millet Meclisi Başkanı,Bakanlar Kurulu’nun da doğal başkanıdır.

Yukarıda belirttiğim temel maddelere aykırı bir yol tutmayacağımızı yüce dikkatlerinize önemle sunarım.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı

Mustafa Kemal

* **

Anayasayı İlk Meclis 20.01. 1921 tarihinde kabul ettiği göz önünde bulundurulursa, bu tarihten on gün sonra ilk ağızdan Anayasa böyle tanımlanıyor.

Ya bugün.90 yıl sonra yeni bir Anayasa ihtiyacı topluma mal edilmiÅŸ durumda.Bu görevi yerine getirecek olan 24′ncü Dönem Meclisi’ ne bir bakalım.

Meclisimizde etkin bir çoğunluğu olan İktidar Partisi Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı olan Başbakanımız Erdoğan sağlık sorunu yaşadı.Toplumun büyük bir çoğunluğu iyileşip görevi başına dönmesi için duacı oldu.Şükür kısa zamanda iyileşti ve topluma huzur geldi.

Ancak hastalık ve tedavi dönemi içinde bazı siyasilerimizin kendilerini öne çıkarmak için gazete sayfalarını işgal etmeleri çeşitli değerlendirmelere sebep oldu.İkbal beklentileri öne çıkanları toplum hüzün ve esefle seyretti.

Şimdi gelelim günümüzün siyasi kadrosunun yeni bir Anayasa yapımı görevi ile karşı karşıya geldiği günümüzde bakış açısını tespite:

Yeni Parlamentomuzun üyelerinin ekonomik yapısı hayli farklı.Meclisin garajı hayli pahalı ve görkemli otolarla doldu taştı.Büyük çoğunluğunu da özel şoförler kullanıyor.

Üyelerin tahammül sınırları düşündürücü.Bir Sayın üye hırsına yenilip önündeki su bardağını yere vurup  parçaladı ve parçalarını mesai arkadaşlarının üzerine fırlattı.Hatta Meclis Başkan  Vekilinin ifadesine göre arkadaşlarının üzerine yürüdü ve kınama cezası aldı.

Bütçe görüşmeleri sırasında toplumu heyecanlandıran ve halkın özlemlerine cevap veren bir eleştiri yapılmadı.Buna mukabil Dersim Faciası gibi bir konu ortaya getirilerek adeta Birinci Meclisin üst yönetimi hakkında olumsuz değerlendirmeler yapıldı.

Bir siyasi partimiz Cumhuriyetin tek bekçisi konumuna getirilmeye çalışıldı.Bir başka partimizin Meclis Gurubu terör üyelerine hami konuma geldi .Bir türlü isyan elemanlarını eleştiremedi.Öyle ki daha evvel olduğu gibi yalnızca oy aldıkları kesimin temsilcisi gibi davrandılar.

Bazı üyeler öne çıkabilmek için adeta yarışa girdiler. Teşvik yasası diye adlandırılan ve Cumhurbaşkanı tarafında veto edilen yasayı yeniden ve acilen görüşüp geri gönderirken dahi birlikte hareket edemediler.Kendi Gurup Başkanları tarafından imzalanıp partilerinin görüşü haline gelen yasayı bazı çevrelerin etkilerinde kalarak olumsuz yönde değerlendirdiler.Bu yönde görüş belirten Sayın Bakan dahi oldu.Sonuç 284 kabul,6 ret ve 1 çekimser oyla aynen değiştirilmeden geri gönderildi.Şimdi Sayın Cumhurbaşkanı yeniden geri gönderemeyeceğine göre tek hakkı olan iptali için Anayasa Mahkemesine gönderebilecek.Şimdi Meclisimizin toplam sayısı belli.Oylamaya 291 sayın üye iştirak etmiş.Peki diğerleri nerede.Komisyonda aynen kabul edilip jet hızıyla geçerken bu oylamaya iştirak etmeyen üyeler nerede idi !  Bu kadar kısa bir zamanda bu kadar farklı davranış elbette seçmenin gözünden kaçmaz.

Dahası var.Milletvekilleri maaşları ile ilgili Sayıştay üyeleri olumsuz görüş belirttiler.Anayasanın 86.ncı Maddesine göre Yasama üyeleri ve emeklilerinin ödenek ve yollukları yasa ile belirlenir denmekte.Ve bu yasa bu güne kadar çıkmadı.Çıkması için de hala mevcut partilerimiz arasında bir mutabakat sağlanamadı.Meclislerimiz bu güne kadar kendi yasalarını çıkaramadı.Bakalım bu Meclis bu önemli konuyu ne zaman ve nasıl ele alacak !

Şu ana kadar olumsuz yanları ortaya koyduk.Olumlu çabalar yok mu.Elbette var.Yeni Anayasa için Meclis BaÅŸkanımızın geniÅŸ bir mutabakat arayışı elbette olumlu bir çaba.Ancak katkıda bulunacak çevreler için de Nutuk’ta ki 30.01.1921 tarihli belge umarım yol gösterir.

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu