ÖDÜLLER

Ekleyen admin on Oca 11th, 2019 kategori : Yahya Aksoy. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

2018  yılının son günlerinde ödüller çoğaldı. Ödül başarıya, ceza yanlışa verilir.

Ödüller, başarıyı  takdir,teşvik ve özendirmek için verilir.  Bireysel  bilgi ve araştırmalarını toplumsal alanda etkin ve yaygın  bir şekilde  yoğunlatıranlara  ödül verilmesi ,sosyal ve toplumsal sorunların çözümüne önemli katkılar sağlar.

Dünyada ve ülkemizde her alanda  ödüller dağıtılmakta:

Dünyada en büyük olarak kabul edilen “NOBEL ÖZDÜLLERİ” verilmekte. Ülkemizden  bilim adamı Aziz Sancar’a ve yazar Orhan Pamuk’a verilmişti.

Ayrıca evrensel,bölgesel ve ulusal  ödüller bulunmakta:

Ülkemizde en büyük ödül olarak kabul gören” Cumhurbaşkanlığı Kültür ve sanat Büyük ödülleri” verilmekte.Kendi alanlarında üstün başarılı bulunan,Türker İnanoğlu,Erol Sayan,İzzet keribar,Mehmet İspirli’ye ve  “Vefa Ödülü” Mehmet Akif Ersoy adına  torunu Selma Ersoy Argon’a verildi. Ersoy, ödülü TBMM’ de açılacak M.Akif Ersoy köşesine konulmak üzere armağan edeceklerini ve 20- 27 aralık tarihlerinin M.A.Ersoy haftası olmasını dilediklerini  ifade etti.

Bence bu ödül, Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak kullanılan 1.TBMM binasında özel yerine konulmalıdır.

Ayrıca “Kültür ve Turizm baklanlığı Kültür ve Sanat Özel Ödülleri”de verilmekte.Bu ödülün ilk kez 29 Ekim 1979 yılında verilmesi çalışmasında,Kültür  Bakanlığı’nda görevim nedeniyle, konuyu gündeme taşıyarak önerim ve hizmetlerimin bulunmasından ve sonuç alınmasından büyük onur ve mutluluk duymaktayım.

Eğitim,bilim,teknoloji,sanayi, ticaret, basın,sinema, tiyatro ve diğer alanlarda resmi kurumların ve özel kuruluşların ödülleri de önemli  bir yer tutmaktadır.

TUBİTAK ödülleri’nin çeriği,konuları ve önemi unutulmamalıdır.Genç kuşaklara yönelik teşvik ve  özendirme ödülleri yaygınlaştırılmalıdır.

22 Aralık 218′de Halk Kültürü Araştırma Kurumu tarafından  verilen “38.Türk Halk Kültürü Ödülleri”, İKSV tarafından verilecek “38. İstanbul Film Festivali Onur Ödülleri”, gazeteciler cemiyeti “ulusal basın ve Anadolu basın ödüller”  büyük ilgi görmekte ve heyecanla karşılanmaktadır.

Usta gazeteci Mete Akyol’a, Ankara gazeteciler Cemiyeti’nin, büyük bir katılım ve ilgiyle ,yıllar önce  verdiği ve toplumsal takdirle karşılanan “Yaşam Boyu Gazetecilik Başarı Ödülü” örnek alınmalıdır.

Türk Dünyası ödülleri özel bir bilgi, ilgi ve araştırma gerektirir. Asya’dan Anadolu’ya,Kafkaslardan Balkanlara ve diğer bölgelere geçmişten günümüze uzanan çizgide, geniş bir açıdan bakılmalı ve değerlendirilmelidir.

Yerel Medya özendirme ödüllerine de gerekli  özen gösterilmelidir. FOX TV’nin başlattığı” Her eve ve iş yerine bir  yerel gazete” kampanyası canlılığını sürdürmelidir.

Ödüllerin yeri, zamanı, şekli,çeşidi ve içeriği toplumsal  beğeni ile karşılarırsa saygınlığı artar. Toplum, araştırmaları ile  kendisine katkılar sunanlara minnettar kalır,unutmaz ve unutturmaz.Tarihte iz bırakanlar bu anlamda hizmet üretenlerdir.

 

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu