Arayış

Ekleyen admin on Oca 11th, 2019 kategori : Yekta Güngör Özden. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Yaşamı süresince insan, gücü yettiğince erişmek ve elde etmek istediklerine kavuşuncaya değin koşturur, çalışır, çabalar. Göreve gelmek, iş bulmak, kazanmak, gereksinimlerini karşılamak, uğraşlarının sonuçlarını almak, sorunları çözmek ve gidermek, arayıp istediklerini elde ederek mutlu olmak en doğal yaşam koşusu nedenleridir. “Hazıra konmak” sözünün anımsattığı kimi tembellik ve uyuşukluklar dışında devingen bir yaşam, sağlıklı yaşamın dayanağı ve kaynağıdır. En iyiyi, en güzeli, en yararlıyı aramak herkesin en doğal hakkıdır. Ne var ki başkalarının hakkına el atan, başkalarının hakkını tanımayan doyumsuzlar da toplum kemirgeni olarak ortalıkta dolaşma yüzsüzlüğünü göstermektedir.

Bizim bu ortamlarda dost, arkadaş, akraba ve meslektaşlarından başka çok az kimseye güvenimiz kaldı. Kimi kurumlara güvenimiz sarsıldı, yok oldu. Adlarından, sıfatlarından ve konumlarından tiksinti duyuran dönek, yalaka, çıkarcı ve yalancılar, sözde itirafçılar toplumsal ufkumuzu ve içimizi karartmaktadır. Halk arasında “Deli deliden, imam ölüden korkar” sözü, ilişkilerimizi bozan tutum ve davranışların sorumluluğunu insanlık değerlerinden uzak olanlara yıkmaktadır. Kimilerinin kişiliksizliğini irdeleyip nitelemek, küçüklüklerini, düşüklüklerini vurgulamak işten bile değil ama dilimizi kirletmenin, kalemimizi ayırmamızın, onların düzeyine inmenin yakışık kaçmayacağı inancındayız. Arayanın bulacaklarına ilişkin halk sözlerinin varlığı toplum yaşamında çizgi bozukluklarının her zaman olacağının kanıtlarından biridir.

Sözde “Ergenekon davasına ilişkin “Bu davanın savcısıyım” diyen kimsenin şimdiki tutumu, Fethullah’la sıcak fotoğraflarını unutturamıyor. Çabalarıyla onu ABD’den, stratejik ortaklık bağına karşın, alamaması düşündürücüdür. Değişiklikler, düş kırıklıkları, aradıklarını bulamamak çöküntü nedenidir.

 

KÖTÜ ÖRNEK

Yerel seçimler için kollarını sıvayan taraflı ve partili cumhurbaşkanı Bay RTE, ATATÜRK dönemine bile dil uzatıyor. Erişemeyeceği İNÖNÜ’ye yönelik sözleri açık. Övünüp gurur duyacağımız devlet kurucularını kendi konumu ve amacı için karalamaktan çekinmiyor. Anayasal tarafsızlığın “T”si bile yok.

Yüksek zamla artırarak %30 yaptığı târifeyi %10 indirip %20 yapınca büyük bir iyilik yapmış gibi halkımızı aldatan uygulamayla oy istiyorlar. Sanki çocuk kandırıyorlar.

İktidarın reklâmcısı TRT’nin yanlı haberleriyle verdiği seçim desteği AKP’nin oyunu artırır mı pek kesin değil ama güven yitirdiği açık. Seçimlere kadar abartılı nice haberler, salt seçime ve oya yönelik nice içtenliksiz yaklaşımlar, devlet gücüne ve kesesine dayanan nice açılımlar, neler neler göreceğiz.. Özellikle

TBMM Başkam’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adayı olunca yasama görevinden ayrılması zorunluluğunu öngören Anayasa’ya uymaktan kaçınması, seçim yasalarında yapılan değişikliklerin yürürlüğe girdiği tarihten başlayarak bir yıl içinde yapılan seçimlerde uygulanamayacağına ilişkin Anayasa’nın 67/7. maddesini dinlemeyenlerin aykırılıkları savunulamaz. Binali Yıldırım’ın ileri sürdüğü gerekçelerin hukuksallığı ve de haklılığı, geçerliliği yoktur. İktidar kesimi Anayasa’yı istediği gibi anlamakta ve uygulamaktadır. Anayasa’ya saygılı ve bağlı değiller. Ankara Barosu’nun 2 Ocak’taki açıklaması da görüşümüzü doğrulamaktadır.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu