Alıcı firma parayı yatırmayınca fabrikanın özelleştirilmesi iptal edildi

Ekleyen admin on Oca 1st, 2019 kategori : Genel, Manşet. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven, ‘’Hem Yozgat halkı hem de fabrika çalışanları bu durumun nasıl sonuçlanacağını merak ediyor ve cevap bekliyor. Şeker işçileri durumlarıyla ilgili belirsizliklerin çözülmesini istiyor’’ derken, ŞEKER-İş Sendikası Başkanı İsa Gök de ‘Yanlış hesap Bağdat’tan döndü’ yorumunu yaptı.

NİSAN ayı içerisinde ihalesi yapılan, ancak bir türlü devralınmayan Yozgat’ın Sorgun ilçesinde bulunan Şeker Fabrikası ile birlikte Ilgın ve Burdur Şeker Fabrikaları’nın satışı iptal edildi.

CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven de, özelleştirme sonrasında devri yapılamayan Yozgat, Burdur ve Ilgın Şeker Fabrikaları ile ilgili dikkat çekici bilgiler verdi.

Keven, “9 Nisan 2018 tarihinde Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan ihale sonucu 275 milyon lira bedelle Doğuş Gıda’nın aldığı Yozgat Şeker Fabrikası’nın devir işlemi yapılamadığı için bu süre 25 Aralık tarihine ertelenmişti. Bu dönem içinde pancar alım kampanyası başladı ve ortada devralacak bir şirket olmadığı için üretime yine kamu eliyle devam edildi. Şeker üretimi gerçekleşti. Her yıl protokol açılışıyla başlayan kampanya dönemi bu yıl sessiz sedasız bir şekilde gerçekleştirildi. 25 Aralık tarihi itibariyle ilgili kuruma herhangi bir başvuru yapılmadığı ve bundan dolayı fabrikaların satışının iptal edileceği iddia ediliyor. Resmi bir açıklama henüz gelmedi. Hem Yozgat halkı hem fabrika çalışanları bu durumun nasıl sonuçlanacağını merak ediyor ve cevap bekliyor. Şeker işçileri durumlarıyla ilgili belirsizliklerin çözülmesini istiyor. Taşeron çalışanı 110 işçi çalışmaya devam edip etmeyeceklerini merak ediyor ve her kurumda işçiler kadro alırken neden kendilerinden bu kadronun esirgendiğini soruyorlar. Fabrikanın satılmamasını ve hiç bir işçinin mağdur edilmemesini istiyoruz ” diye konuştu.  Keven, özelleştirmenin bir yıkım projesi ve yandaş ihya etme sistemi olarak işlediğini ileri sürdü. Özelleşen fabrikalarda firmanın sadece 5 yıl işletme zorunluluğu olduğunu ve bu 5 yıl sonrasında neler olacağına yönelik ciddi bir yanıt alamadıklarını ifade eden Keven, SEKA ve Tekel Fabrikaları’nı örnek gösterdi. Keven, “Şeker Fabrikaları gibi önceki satılan fabrikalara da halk olarak yeterince sahip çıkamadık. Her fabrika bir kaledir. Ve ulusal sanayimizin ilk örnekleri olan bu işletmelerin hepsi birer stratejik kurumdur. Firmaya 5 yıl zorunlu işleteceksin deniliyor peki sonra ne olacak? SEKA’ya TEKEL’e ne oldu? Hepsinin fabrikaları yıkıldı ve değerli arsalarına ya konut yapıldı ya AVM. Maalesef başka yer kalmamış gibi fabrikaları yıktılar ve yerine Alış Veriş Merkezi yaptılar. İzmit, Balıkesir, Giresun SEKA Kağıt Fabrikaları şuan yok! Yozgat, Tokat, Bitlis, Malatya TEKEL Fabrikaları şuan yok yerinde AVM var. Yani bu ülke üreten bir Türkiye’den tüketen bir Türkiye’ye getirildi” ifadelerini kullandı.

GEREKLİ ÖDEMELER YAPILMADI

ŞEKER-İş Sendikası Sorgun Şubesi Başkanı Turgut Gözübüyük, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın, 3 fabrikanın devri için ihaleyi kazanan şirketlere devir için 25 Aralık 2019′a kadar süre vermesine karşın, gerekli ödemenin kurum hesaplarına yatırılmadığı bildirildi. Türk Şeker şirketine ait 14 fabrikanın özelleştirilmesine ilişkin ihalede Sorgun ilçesinde bulunan Şeker Fabrikasına Doğuş Çay 275 milyon lira ile en yüksek teklifi vermek suretiyle, fabrikayı satın almıştı. Özelleştirme ihalesi yapılan Şeker Fabrikasını alan şirket, ihale şartnamesinde belirlenen süre içerisinde nakit sıkıntısı çektikleri gerekçesiyle devir işlemini yapamadı. Bunun üzerine Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ihalede 2′nci en yüksek teklifi veren şirketlere fabrikaları vermek yerine, kazanan firmalara devir için ek süre tanıdı. Firmalar birkaç defa uzatılan bu ek sürelerde de ödemeyi yapıp fabrikaları devir alamadı. En son firmalara 25 Aralık tarihine kadar süre tanıdı. Bu tarihte de ödeme gerçekleşmeyince, satışın iptal edildiğini belirtti.

Gözübüyük   “Bundan sonraki sürecin daha sağlıklı işleyeceğinden endişemiz yoktur; çünkü bu gün Şeker Şirketi’nin başında işinin ehli, liyakat sahibi bir Genel Müdür bulunmaktadır. Ümidi imkana, imkanı da politikaya çevirecek bir vizyona sahip olan Genel Müdürümüz Sayın Ergün Yıldız’a kaynak ve imkanların daha etkin ve verimli kullanılması adına ortaya koyacağı her türlü politik tasarrufta sonuna kadar destek olacağımızın da  altını çizmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

YANLIŞ HESAP BAĞDATTAN DÖNDÜ

Şeker İş Sendikası Genel Başkanı Başkanı İsa Gök, ”Yanlış hesap Bağdat’tan döndü. Umarım hayatında şeker fabrikası görmemiş şirketlere fabrika satanlar hatalarını anlamışlardır. Bu fabrikalar umut ediyoruz ki işçinin de çiftçinin de içinde olduğu oluşumlara teslim edilir ve üretimlerine devam edebilir’ dedi.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu