Dayanışma

Ekleyen admin on Ara 25th, 2018 kategori : Yekta Güngör Özden. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Ulusal yapının ve toplum yaşamının en önemli öğesi dayanışmadır. Düşünce, duygu ve amaç birlikteliğiyle bireylerin birbirine bağlılığını anlatan dayanışma ortak bir güçtür. Sorunların kavranmasında, çözümünde büyük bir yeri olan dayanışma, uygarlık düzeyinin göstergelerinden de biridir. Ülkemizde kimi aykırılık, düzensizlik, karanlık ve karışıklıkların giderilmesinde dayanışmanın yadsınmaz bir yeri vardır. Siyasal nedenlerle yaşanan güncel ayrılıklar, partizan tutum ve davranışlarla yerini karşıtlığa ve kavgaya bırakmıştır.

Ne yazık ki ilkellik yansıtan bu ortamda gerici, tutucu ve çıkarcılarla sömürücülerin dayanışması ilericiler için ibret alınacak bir olumsuz örnektir. Aydın kesimde adı geçenlerin birbirini karalaması, suçlaması, engellemesi çirkinlikleri sürüyor. İktidarcı, RTE’ncı; tarikatçılı ağı giderek tüm kesimleri ve değerleri içine alırken aydınlar olmadık nedenlerle ayrışıp bölünüyor, zayıflıyor. Medyanın durumu, üniversitelerin sessizliği ve iktidarcı kadroları, iş dünyasının kıpırdanır gibi görünüp geride kalması, görüşümüzü doğrulayan durumlardır.

Yine ne yazık ki Atatürk karşıtları dayanışmalarıyla güç topluyor. Öyle olmasa idi AKP iktidar olamazdı, iktidarda bunca yıl kalamazdı. Aydınlar kusurlu ve sorumlu.

Didişmekten, gösteri yarışına girmekten, bir şeyler sağlama çabasıyla yorulmaktan birleşmeye, anlaşmaya, dayanışmaya zaman bulamıyor.

Diyanet İşleri Başkanı, “meczup” denilen birini cübbesiyle ziyaret ederek ona ciltlerce kitap veriyor. Hutbeden Atatürk’ü çıkarıyor. Anmıyor. Yetmedi, ders kitaplarından Atatürk çıkartılıyor, “cihad” (din savaşı) kutsanarak din siyasallaştırılıyor. O kadar aldırışsızlık ve umursamazlık var ki üzücü. Atatürk ve lâiklik karşıtları AKP’den yerel seçim için adaylıklarına başvuruyor.

Demokrasi yalanlarıyla cumhuriyeti sömürüp niteliğinden soyutlayan yüzsüz ve kaba yaklaşımlar, dikta girişimcilerinin partizan oyunlarıyla, yaşamsal ve ulusal ilkelerimizi “yitik değer” durumuna düşürme sürecindedir. RTE kararnameleri, OHAL düzenlemeleri, Atatürk adını silme ve unutturma nankörlükleri, hayınlıklar, karabulutlar gibi Türkiye’mizin üzerine çökmektedir. Yozlaşmayan, bozulmayan bir şey kalmamış gibi. Dil, eğitim-öğretim, siyaset, ekonomi, toplumsal ve kişisel ilişkiler. Panolarda RTE resimleri, duvarlarda yine aynı kişi. Iramız (karakterimiz) mı bozuldu, dokumuz mu? Neyse ki Anıtkabir ziyaretleri umudumuzu yitirmemizi engelliyor. Bizi gönendiren ve ayakta tutan yine ATATÜRK.

ANMA

Ulusal Kurtuluş Savaşı’mızda, Cumhuriyetimizin kuruluşuyla tüm atılım ve devrimlerimizde ATATÜRK’ümüzün en yakınında olan, İnönü’ler ve Lozan kahramanı, demokrasi bayraktarı ikinci cumhurbaşkanımız İSMET İNÖNÜ’yü yarın Anıtkabir’deki gömütünün başında 45. ölüm yılında bir kez daha minnet, şükran, sevgi, saygı, bağlılık ve özlemle anarak, yolundan ayrılmama sözümüzü yineleyerek, yaşatacağız. Yüreklerimizdeki yeri her zaman sımsıcaktır.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu