YANINA BIRAKMAM

Ekleyen admin on Ara 25th, 2018 kategori : Salim Savcı. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

“Anadolu İnsanı” adlı öykümü okuyan bir dosttan bir mektup aldım.

-Anadolu İnsanı’ nı okudum. Onun bir de şakacı yanı vardır. İşine yarar diye bir olayı aktarmak istiyorum.

Olay gerçektir. Köyümde geçmiştir.

Oğlan babası, her hazırlığını yapar.düşlediği gibi bir düğün kurar. Köy ileri gelenlerine tek tek adam gönderir. Düğün odasına çağırır. Sazlı, sözlü bir şölen çeker. Düğüne katılanlar memnundur, zevkten dört köşe olmuştur. Yalnız köyde bir kişi,kızın dayısı olduğu halde,bu şölene çağrılmadığı için çok bozulur.Pıtı Mehmet, kızar küplere biner.söylenir de söylenir. Yalnız başına kafayı çeker. Yalpalayarak düğün odasına dayanır. İçeri girer:

-Ey Pıtı Mehmet, şöyle buyur, diye yer gösterirler.

Pıtı Mehmet ayaktadır.

-Ey Baranoğlu, herkesi düğün şölenine çağırdın. Bu yemeğe beni çağırmadın. Pıtı Mehmet’ i küçümsedin. Bunu senin yanına bırakmam. Eğer bırakırsam, şu pala bıyıklarım poponda bitsin, der.

Baranoğlu, donar, kalır. Cevap veremez.

Şölene katılanlardan hazır cevap biri atılır:

-Ey Pıtı Mehmet, sen bu işi iyi düşündün. Bıyıklarına diyecek yok. Maşallahı var. bıyıklarının dikileceği yer hem sulak,hem de bol gübreli.evvel Allah,senin salatalıklar kısa zamanda nah kulacım kadar büyür, der.

Şölene katılanlar gülmekten yere yatarlar. Pıtı Mehmet neye uğradığını anlayamaz döner, çıkar gider.

Gülmeler devam eder.

Anlatan: Osman Arıkan

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu