Devlet parti

Ekleyen admin on Ara 11th, 2018 kategori : Yekta Güngör Özden. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Bir ulusun varlığını geliştirmek, korumak ve sürdürmek için oluşturduğu tüzel kişilik olarak özetle tanımlanacak devlet, organları, yetkileri, olanakları ve tüm gücüyle kurucularının güvenliği, esenliği ve mutluluğu için çalışan yapıdır. Parti, devletin yönetimini üstlenerek hizmeti her yönden başarıyla yerine getirmek için çalışan, yine tüzel kişiliği olan bir kuruluştur. Kurumsal yönden yapılanmanın temelinde insan-toplum istenci, ülküsü, amacı vardır. Partiler, yalnız üyelerinin iken devlet, partili-partisiz tüm yurttaşların kurumudur. Bu temelden kalkarak devlet başkanının partili olmasını asla uygun bulmadığımızı öteden beri savunuyoruz. Bu kısa anlatım içinde günümüzde cumhurbaşkanı sıfatı taşıyan kişinin partili olmasının aykırılığı açıktır. Anayasal andında Aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için… Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda namusum ve şerefim üzerine ant içerim” diyen bir kişinin parti genel başkanlığıyla tarafsızlık çelişkisi giderilmeyecek, savunulmayacak ölçüde belirgindir. Anayasa’nın önceki 101. maddesinin son fıkrasındaki “Cumhurbaşkanı seçilenin, varsa partisi ile ilişiği kesilir ve varsa Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliği sona erer” kural konum, tarafsızlık ve yarar yönünden daha hukuksal, daha uygun idi. 21.1.2017 günlü, 6671 no.lu yasanın 7. maddesiyle kaldırıldı. Şimdi devletle iktidar partisi içice girdi, devlet partileşti, parti devletleşti.

DURUM

Partinin devletleşmesi, tüm devlet organlarına üstünlük ve egemenliği gündeme getirdi. Sorunlar bu doğrultuda giderek büyüdü. Partizanlığın alıp yürümesinin temel nedeni budur. Böyle giderse ileride sorunlar daha büyüyecek ve artacaktır. Demokrasi anlayışındaki yetersizlik ve çarpıklıkla partizanlık birbirinin nedeni ve sonucudur. Bay RTE’ın yerel seçimler nedeniyle başta CHP olmak üzere muhalefet partilerini gelişigüzel, hattâ bulunduğu makama yakışmayacak, bugünkü konumuyla bağdaşmayacak biçimde suçlamaları demokrasiyi iyice karartıyor. Gerçekte tarafsızlık, iktidar yanlısı, karşıtı ve partisiz her yurttaşın siyasal güvencesidir. Yönetim organlarıyla iktidarın yönetimindeki tüm kurum ve kuruluşların, bağımsız yapılara uzanan çizginin her yerinde, iktidarın gücüyle gerçekleşen yönetimler ve yapılanmalar tarafsızlığın eylemli biçimde ortadan kalkışıdır. Tarafsızlığın tartışmalı ve kuşkulu olması yurttaşın güven duygusunu olumsuz etkiler. İktidar partili inansa da muhalefette ve tarafsız olanlar inanmazlar.

Yürütme, partili genel başkana bırakıldı. Yasama cumhurbaşkanına tanınan aşırı yetkilerle ötelendi, geride tutuldu. Yargı ise son zamanlarda ortaya çıkan olumsuz durumlarla siyasal etkilerin altında sözde bağımsızlık nutuklarıyla tutunmaya çalışıyor. En bağımsız olması gereken bu devlet organı “iktidar yandaşı-iktidar yargısı” görünümünü verecek her tutum ve davranıştan özenle kaçınmazsa saygınlığını, güvenini, değerini yitirir. Yargının başlıca görevi, adaleti sağlamaktır. Adaleti gerçekleştiremeyen devlet, devlet olmadığı gibi bağımsız olmayan yargı da yargı değildir. Fransa’da 14. Louis’nin “Devlet benim” sözü tarihin çöplüğündedir.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu