“KIZLARINIZI DA OĞLANLARINIZ GİBİ OKUTMAK GEREK”*

Ekleyen admin on Ara 4th, 2018 kategori : Salim Savcı. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

“HAYDİ KIZLAR OKULA” çağrısı TV (TEVE doğrusu,TİVİ değil )’ lerde her gün yayınlanıyor. Oysa Çorum/Osmancık’ ın SECİĞEN (şimdiki adı Çampınar ) köyünde bu çağrı; yazının başlığındaki gibi  kullanılmış, bugüne dek yaşatılmış, daha da yaşatılacaktır. (Yıl: 1932 )

Atike öğretmen bu işe ; ana ve babaları evlerinde eğiterek başlamıştır. Bunlar öykü olmuştur.  Oradan aktarıyorum (Eğitimden İzlenimler-Salim Savcı-Sayfa:53-54 )

-Dünyaya gelmişiz. Kadın-erkek olmak elimizde değil. Ama biz kadınız. Gün gelir ana oluruz. O evin geleceği bizim elimizdedir. Bu nedenle  “KIZLARIMIZI DA OĞLANLARIMIZI DA OKUTMAMIZ GEREK.“  görüyorum, her oğlanı okula gönderiyorsunuz. Kızınızı da okula gönderin, onlar da okusunlar. Okuyanlardan korkmayın. Okuyan ananın çocuğu daha iyi yetişme olanağı bulur. Bu kız hayat yarışında da önlere geçer.

Köyünüzde şunu görüyorum. Ailede dede, babaanne, oğul, gelin, elti, kayınbiraderler var.  Dede, babaanneyi sayıyor.  Ona değer veriyor. İşte bu durum, bizlere özgü bir cevherdir. Ailede kadına yerinin verilmesidir. Bundan dolayı.; evlenme çağına gelen kızınıza, eş seçme hakkı tanıyın. Kızınız o genci istemiyorsa, kızınızın dünyasını yıkmayın.

İşte bu uyarılar Çampınarlı’lar arasında  benimsenir evlenme konusunda son söz  kızındır.

Kıza sorulur. Kız;
“O genç, dünya ahret kardeşim olsun. Kısmetini başka yerde arasın” dedi mi, o genç bu kıza saygı duyar. Onu kardeş yerine koyar. Bu gencin yolunu hayat boyu kesmez, ona daima saygılı davranır.”

* *           *

Atike öğretmenin içtenlikle anlattıkları kulaklara küpe olur. Çampınar’ da  her kız okula gönderilir. Şimdi sınıflardaki kız sayısı, erkeklerden fazladır. (Devamı gelecek sayıda )

 

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu