YEREL MEDYA

Ekleyen admin on Ara 4th, 2018 kategori : Yahya Aksoy. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Kurtuluş savaşımızda milli mücadele ruhuna heyecan ve güç kaynağı olan yerel basınımız, tarihin altın sayfalarında  yerini alarak, bilgi, övünç ve gurur kaynağımız olmuştur.

Son günlerde gündeme taşınan “her eve ve işyerine bir yerel gazete” söylemi her geçen gün yerine oturmakta. Basın milletin sesi olarak değerlendirilir. Yerel medya , milletin tabandan gelen çoğunluğun sesidir.”Her konuşmada “tabanın sesini dinle, tabanın sesine kulak ver!” deriz.Öyleyse tabını anlamak, duymak ve  duyumsayarak içselleştirmek istiyorsanız, yerel medyanın can damarı yerel gazetelere eğilmelisiniz, gönül vermeli ve okumalısınız.

Her il ve ilçede yıllardır yaşam savaşı veren yerel gazeteler ancak ilanlarla ve kişisel özveri ile ayakta kalmaya çalışmaktalar. Yerel radyo, yerel TV.yerel dergi,yerel gazeteler, köşe yazarları ve haberleri ile  toplumun sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik yapısını yansıtarak geçmişe, bugüne ve geleceğe ışık tutmaktadırlar. “Yerli ve milli” olan bunlardır.

Dilimizin,inançlarımızın, tarihi ve kültürel zenginliğimizin ve kültürün temelini oluşturan  halk kültürümüzün bütün renkleri, özellikler,güzellikleri ve zenginliği yerel medyada yer bulur.

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün geçmişte açtığı “YEREL MEDYA ÖDÜLLERİ YARIŞMASINDA” makale-yorum dalında iki kez ödül alan bir yazar olarak ,yerelden ulusala ve evrensele” ulaşmak için yerel kaynaklara ve değerlere  önem verilmesi gerektiğine inanmaktayım. Her alanda yerel kaynaklara ve  değerlere özen gösterilmelidir.

Halkın düşünce ve duygularına tercüman olan yerel medyaya yerel  yöneticiler ve halk sahip çıkmalıdır.Çevresinde olup bitenden haberi olmayan yöneticiler ve diğer  insanlar toplumdan kopuk yaşarlar. Çevresinden kopan insan yalnız başına  kalır ve ufku kararır, karamsar ve kötümser duygular içinde kalır. Mutluluk ve çalışma azmi bilgi ve beceri ile bütünleşince başarı kendiliğinden gelir.

“Türkiye basını, milletin gerçek ve ses iradesinin belirme yeri olan Cumhuriyetin etrafında çelikten bir kale meydana getirecektir. Bir fikir kalesi,düşünüş kalesi! Basınla ilgili kişilerden bunu istemek,Cumhuriyetin hakkıdır.Bugün milletin samimi olarak  birlik ve dayanışma içinde bulunması  zorunludur.Halkın kurtuluşu ve mutluluğu bundadır.Mücadele bitmemiştir.Bu gerçeği milletin kulağına, milletin vicdanına gereği gibi eriştirmede basının görevi çok ve çok önemlidir…1924″ diyen Büyük önder Mustafa kemal Atatürk’ün hatırlayarak…

Yerel basın  ve dergiler geçmişimizin arşiv kaynaklarıdır.Dün -bugün-yarın ilişkisini kurmak isteyen tarih ve kültür  araştırmacılarına en büyük kaynak olarak hizmet ederler.Halkın temel yaşam felsefesini yerel  medyadan okuyabilirsiniz. Duygu ve düşünce zenginliğine renk katarak  benlik kazandıran yerel medya araçları, halkımız için dünyaya açılan bir penceredir.

Bu pencereden  bölgene, bugüne ve dünyaya bakmak  ve  sesini duyurmak istiyorsan hergün bir yerel gazete almalısın.Halkımız ,kendisinin olan yerel gazetelere sahip çıkmalıdır.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu