Minikler uygulamalı olarak hayata hazırlanıyor

Ekleyen admin on Kas 27th, 2018 kategori : Genel, Manşet. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

YOZGAT – Sorgun Şehit Hamza Uludağ Anaokulu, öğrencilerin eğitim standardını yükseltmeye yönelik hazırlanan iki ayrı projeyle hem Avrupa standartlarında eğitim veriyor, hem de öğrencileri uygulamaları olarak hayata hazırlıyor.

Okul Müdürü Fevzi Güçlü gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada, ORAN Kalkınma ajansı tarafından Kentsel ve Sosyal Altyapının iyileştirilmesi Mali Destek Projesi ve TANAP Sosyal ve Çevresel yatırım programları kapsamında finanse edilen 2 ayrı projeyi hayata geçirdiklerini belirtti.

Güçlü, projeler çerçevesinde öğrencilerin ileriki yaşamlarında lazım olacak dil, matematik, fen, müzik, sosyal etkileşimleri kendi hızlarıyla öğreneceklerini ve  bu sayede ömür boyu sürecek öğrenme deneyimleri için sağlam bir temel oluşturabileceklerini ifade etti.

BÖLGEMİZDE TEK

Güçlü, uygulanan projenin bölgemizde ilk olduğuna,  daha önce bu kadar kapsamlı bir Montessori eğitimi veren devlet okulunun bölgemizde olmadığına dikkat çekerek “Hizmete açılan bu eğitim yuvasının ilçemize ve öğrencilerimize hayırlı olması diliyorum. Projenin gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese, özellikle Kaymakamımız Sayın Mustafa Altınpınar ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Hüseyin Ekinci’ye teşekkür ediyorum” dedi.

Projeler Koordinatöre Yusuf Ünal, projelerin kabul edilmesinin ardından 6 ay süren bir tadilat sonrasında, okulun çehresinin tamamen değiştiğini ve bölgenin en kapsamlı anaokulu haline geldiğini ifade ederek,  projeler kapsamında gerçekleştirilen faaliyetler hakkında bilgi verdi.

ORAN Kalkınma Ajansı tarafından ‘Sorgun ilçesinde Montessori Eğitim Merkezi Kurulması’ adlı proje ile okulun iç mekânında fiziksel iyileştirmeler yapıldığına işaret eden  Ünal “Montessori Eğitimi, Dr. Maria Montessori tarafından geliştirilen bir eğitim metodudur. Bu proje ile  Okulumuzdaki  4 sınıf 8 şube Montessori eğitim materyalleri ile donatıldı. 25 öğretmene Montessori eğitimi verildi. Montessori yaklaşımı akademik gelişimi desteklemekle birlikte, çocukların kendilerine özgü birey olduklarına ve kendi kapasiteleri doğrultusunda öğrendiklerine de odaklanmaktadır. Ayrıca, özgüven, inisiyatif, konsantrasyon, düzenlilik, ne istediğini bilme, bağımsızlık, başkalarına olan saygıyı geliştirme bu yaklaşımı nitelemektedir” diye konuştu.

BİR DESTEK DE TANAP’TAN

Ünal, TANAP Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları kapsamında gerçekleştirilen “Okulumun Bahçesi Eğitim Parçası” adlı projeden de bahsederek “Okulumuzun bahçesi yeniden düzenlenerek Montessori eğitimine uygun olan ahşap oyun alanları ile donatıldı. Ayrıca, ilçede ilk kez bir okulda trafik eğitim alanı oluşturuldu. Yine proje kapsamında, bahçenin çimlendirilmesi çocuklar için eğlenceli ve öğretici oyun alanlarının oluşturulması faaliyetleri gerçekleştirildi” ifadelerini kullandı.

Öğretmen Dönüş Salmaz, çocuklara erken yaşlarda uygulamalı olarak trafik eğitimi verdiklerini ve onlarda trafik bilincinin oluşmasına yardım ettiklerini anlatırken, Öznur Ataç da sınıfında bulunan 17 öğrenciye uygulamalı satranç dersi verdiğini, şu ana kadar da 5-6 öğrencinin satrancı öğrendiklerini dile getirdi. (ŞAHİN ÖZMEN)

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu