ÇOCUKLARIMIZA KİTAP SEVMEYİ KİM ÖĞRETECEK?

Ekleyen admin on Kas 27th, 2018 kategori : Salim Savcı. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Bundan önceki yazılarımda:

“-Öğretmenlerin , okullarda kitap tavsiye edemeyeceğini” birkaç kez dile getirdim

bir zamanlar, benden de kitap tavsiyesi isteyen  veliler azaldıkça azalıyor. Ana ve baba,  öğretmene başvuruyor. Öğretmen, öğretmen inceliğiyle “Benden kitap tavsiyesi istemeyin, genelgeye uymak zorundayım” diyor.

Buna karşın Ankara’ da kitapevi kitapevi gezen veliler var. Hatta bir okuldaki öğretmen, sınıf düzeyine göre kitap adları yazmış çok sevdiği öğrencilerin velilerine vermiş. (Gizlice!)

-“Diğerleri ne olacak?” sorusu gelip, insanın karşısına oturuyor.  Bilmem siz ne dersiniz? diye bir soru yöneltmek zorunda kalıyorum.

* *           *

Türkçe’ yi iyi öğrenmenin yolu, yaş ve sınıf düzeyine göre sürekli kitap okumada odaklanıyor.  Öyle ise, öğrencilere kitap okumayı nasıl sevdireceğiz?  demeden öte geçmek gerek.

Ana, baba ne yapıp yapmalı,  çocuğuna yaş ve düzeyine göre kitap okutmanın yollarını bulmalıdır.

Bu yolu izleyen çocuklarımız, Türkçe’ yi iyi kullanabilecekler ve verilen bir soruyu anlamakta zorluk çekmeyeceklerdir.

Çocuklarımızın önüne; bize uymayan ( 5 ) seçenekli sorular koyuyoruz. Çocuklarımız kalıplara uyuyorlar yani, seçeneklerden birisini işaretliyorlar.  “ Ya tutarsa!” hesabı.

* *           *

Bu tür yazılarımın arkası gelebilir.

Ana ve babalara sesleniyorum. Çocuğunuzu iyi tanıyın, onun sorunlarını birlikte çözümleyin.

* *           *

Bu arada şunu da eklemek istiyorum. Çocuklarımız daha çok Dünya Çocuk Klasiklerini  okuyorlar.  Bu kitapların havası,  yazarların ülkelerine uymaktadır. Çocuklarımız Türk yazarlarının kitaplarını okuyacak olurlarsa  çevrelerini, ailelerini, kendilerini bulurlar. Daha çok da gelenek ve göreneklerimizi  öğrenirler.

Deyimlerimizi, ata sözlerimizi, özdeyişlerimizi öğrenmiş olurlar.

Mutluluk çocuklarımızın olsun dileğiyle!

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu