Grip aşısına dikkat

Ekleyen admin on Kas 27th, 2018 kategori : M. Uluğtekin Yılmaz. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Sevgili okuyucum; havalar soğumaya başladı… Mikrobiyoloji uzmanı olan değerli dostumun Grip aşılarıhakkındaki önemli bilgilerini -sağlığımız adına- sizlere özellikle sunuyorum:

Grip aşısı mevsimi geldi. 60 yaş üstü emekliler, aile hekimlerine bu aşıyı reçete ettirebiliyor. Eczacınızdan aşıyı isterken, bu aşının nereden ithal edildiğini lütfen soruşturunuz. Hindistan‘dan getirilmişse eğer, o aşıyı kesinlikle kabul etmeyiniz. Pastör, Belçika, İtalyan Sclavo veya Belçika Biyomeryö aşılarından birini tercih edebilirsiniz. Mikrobiyoloji uzmanı olarak uyarmayı görev biliyorum.

Gerçek şu ki, Sağlık Bakanı Recep Akdağ‘ın politikaları bizi elin aşılarına mahkûm etmiştir!10 yıllık Bakanlığı sırasında Cumhuriyetin aşı fabrikası olan Dr. Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü‘nde ki aşı üretimini bu Bakan bitirmiş; Enstitü’nün adını da değiştirmiştir. Bugün Hindistan gibi ölülerin açıkta çürüdüğü bir ülkeden -bu Bakan sayesinde- aşı ithal etmekteyiz.

Sayın Bakan’ın Hıfzıssıha Enstitüsü‘nü ziyaretinde “Bu aşılar dışarıdan ithal edilse ne iyi olur” dediği, tüm kurum personelinin dilindedir. İşin bir trajik yönü de; konuya her bakımdan sahip çıkması gereken CHP’nin ne sağlık komisyonları, ne de hekim milletvekilleri zerre kadar ilgilenmemiştir. Çoğunun durumdan haberi bile olmadığı gibi, haberi olanların da umuru olmamıştır. Şimdi, elin aşısının açık pazarıyız!

Türkiye’de aşı ve serum imalatını başlatan Abdülhamit Han‘dır! ‘Bakteriyolojihaneyi Şahane’yi kuran da odur. Pastör’ün kuruluşunda maddi yardımda bulunmuş; oradan uzmanlar getirtmiş ve ülkemizden oraya hekimleri eğitime göndermiştir. Pastör’den bir kaç yıl sonra da Türkiye’de aşı ve serum imalatı başlamıştır. O zamanın Sağlık Bakanı Sayın Recep Akdağ‘ın sağlıkla anlamlı böyle bir ‘menzil‘den haberi olduğunu sanmıyorum. Haberi olsaydı; Türkiye’de aşıyı bitirerek ‘Ulu Hakan’ın kemiklerini sızlatmazdı. Bakteriyolojihane‘den az önce de Kuduz Hastanesi‘ni kurduran Sultan da odur! Şişli Etfal-yani çocuk hastanesi- bilinir de, kuduz hastanesi bilinmez. İlk imal edilen de Kuduz tedavi anti serumlarıdır. Ve binlerce kuduzlu hasta orada tedavi edilmiştir. Kuduz Hastanesi şimdi Basın Müzesi’dir!İstanbul’da Divanyolu’ndadır. Yolu düşen merak ederse bakabilir. Ama kimin kurduğunu hatırlatan bir levhası olduğunu da hatırlamıyorum. ‘Hafızay-ı Türk Nisyan ile malüldür’ malûm…

Bir önemli bilgi daha vermeliyim; Tifüs aşısı da Balkan Faciası‘nda Türk asker hekimleri tarafından bulunmuştur. Birinci Cihan Harbi’nde Irak cephesinde Von Der Golç Paşa bu aşıya güvenmediği için doktoru ile birlikte tifüsten ölmüştür. Alman silah sanayinin bu başlıca temsilcisi, kibrinin kurbanı olmuştur.

Tekrar aşı konusuna dönelim… Geçenlerde çocuk uzmanı bir akademisyen hanım, ithal beşli aşılar yüzünden bir çocuğun dalağını kaybettiğinden yakınıyordu.

Aşılara lütfen dikkat! Aşıların çoğunun ne olduğu belli değil. Grip aşısı yaptıracakları bir kez daha uyarıyorum. Bu aşı ve gama globülinler bizim adı değişen Hıfzıssıhha Enstitüsü’nde imal edilmekteydi. Genç okuyucular da lütfen büyüklerini uyarsınlar.

Esen kalın efendim.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu