UYUZ TAVUK

Ekleyen admin on Kas 20th, 2018 kategori : Salim Savcı. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

“Kazak geçinenlere “

Konu insan olsa ve söyleşi başlasa, içimizden biri:
-İnsan, insandır. Fazlasını tanımaya hiç gerek yok, diyebilir. Siz bu söze kanmayın. Ülke ülke gezip oranın insanlarını görün. Görmek yetişmez, iyice gözleyin, söyleşilerde bulunun. Ondan sonra yolunuzu Anadolu’ ya düşürün. Bu kez Anadolu insanını yakından tanıyın. Bu insanlara içiniz kaynasın. Elinizde ise, onu diğerlerinden ayırmayın.

Anadolu insanı,”Ben buyum, ben şuyum” demez. Sık sık sözünüzü kesmez. İçtenlikle sizi dinleyerek, saygıda kusur etmez. Konuksever ve insancıldır. Yakınmaya başlamaz. Beni okutmadılar diye  küplere binmez. Fırsat eşitliğini değerlendirmiş olanlara fazla çatmaz. Kendi göbeğini, kendi kesmeye kalkar. Hayat denilen süreçteki yerini bulur. Çıkar yola, girişir işe!

Anadolu insanı denemenin, sınamanın uzun zaman alacağını hemen sezer. Sağduyusuna güvenir. Gördüklerinden bir şeyler öğrenmek ister. Dinlediklerini kulak arkasına atmaz. Onlar üzerinde duruyormuş gibi  gözükür. Düşünmeye niyetli değilmiş gibi davranır. Şurası bir gerçektir, gördüğünden, dinlediğinden kesin kes bir şeycikler alır. Özünde toplayarak bir kişilik yaratır. Nerede ise halk bilgesi kesilir buna karşın ,”Ben, ben!” demez.

-Okuman yok, yazman yok. Çok şey biliyorsun, bir kurmay gibisin. Bağışla beni,  bir tatlı deyimle,” Sen kendine özgü çarıklı bir kurmaysın” deseler güler, geçer. Şişinmeyi küçüklük sayar.

Uzun sözün kısası,  sözü Anadolu’ da yetişen bir kurmaya bırakalım:

-Oğlum, geldim bu dünyaya, bir gün de gideceğim, de. Gördüklerimden, dinlediklerimden bir şeyler öğrendim. Bu yörede bir adım oluştu. Sırası gelir beni göklere çıkarır, çarıklı kurmaysın derler. Fırsatını yakaladı mı çarıklı derler. Gün gelir sana da ,”Çarıklının oğlu” diye takılırlar. Çarıklı sözüne hiç alınma, beni okuttular da, okumam mı dedim, dersin. Onların çanına ot tıkarsın. Bu sözü söyleyen sıkılsın.

Yavrum büyüdün, geliştin.  İnsanları tam olarak anladın diyemem.  Herkesi anlamak için yakından izlemen gerekir. Bu nedenle seni, dostlarını görmeye göndereceğim. Onlara selamımı ileteceksin. Göz kulak kesileceksin. Söyledikleri ile yaptıklarına bakacaksın. Kişiliklerini izleyeceksin. Onları her yönüyle tanımaya çalışacaksın. Yuvasında eşinin sözüne sığınanlara, karısının gölgesi durumuna düşenlere bir tavuk armağan edeceksin. Kişiliğini bulmuş, ailenin başı olmayı becermiş dostlarıma da bir at armağan edeceksin. İşte sana bir araba dolusu tavuk.

-Babacığım, bunca tavuğu anladım. Nerede vereceğim atlar?

-Yavrum, arabaya koşulu iki at, bu işe yer de artar bile!

-Babacığım, sözünü tutacağım, yola çıkıyorum. Hiç tasalanmayın, selamlarınızı iletir gerekeni yaparım. Sağlıcakla kal!

-Yolun açık olsun yavrum.

Anadolu insanının oğlu yola düşer. Babasının dostlarını köy köy dolaşır. Onun selamını iletir. Onları yakından tanamaya başlar. Babasının dostlarını, işinde, gücünde bulur. Her ailenin başına bakar, yine bakar. Bir kusur işlemek istemez, sonunda kararını verir:

-Babamın bu dostu, ailenin başı gözüküyor. Fakat yengemiz dizginleri eline almış. Buna verilse verilse, bir köy tavuğu verilir, der. Arabadan bir tavuk yakalar, baba dostuna bırakarak yola koyulur.

Az gider, uz gider, bir de döner arabaya bakar. Uyuz bir tavuk kalmıştır.

Kendi kendine söylenir:

-Şu işe bakın, bir araba dolusu tavuk vardı, bir uyuz tavuk kaldı. Babamın beni niçin buralara saldığını şimdi daha iyi anlıyorum. Bir kazak insan bulamayacak mıyım acaba, der. Babasının dostunun son köyüne varır.

Anadolu insanı, kanatlı kapının önünde bir sedire oturmuştur. Durmadan buyruklar vermektedir:

-Oğlum, şunu şöyle yapın.

-Kızım, o iş öyle yapılmaz, şöyle yap yavrucuğum.

-Birinci hanım, çapayı iyi vur. Otları kökünden ayır.

-İkinci hanım, sen şunu getir.

-Üçüncü hanım, sen de şunu götür.

-Adamım o iş olmuyor. Onu şöyle yap, deyip durmaktadır.

Genç, bu durumu görünce sevinmeye başlar. Babamın aradığı dostunu buldum, der.

Baba dostuna yaklaşır:
-Amca, babamın önerisine uydum, dostlarını dolaşıyorum. Onları tanıyorum. Kılıbık olanlara bir köy tavuğu bırakıyorum. Bunlar içinde bir sizi kazak gördüm. Çok da sevindim. Şu iki attan hangisini isterseniz onu size bırakacağım.

Adam alır:

-Yavrum, vermiş iken şu kır atı ver, der.

Adamın birinci karısı  elindeki çapayı toprağa  hırsla indirir, kocasının yanına varır.

Kulağına eğilerek:

–Ağam, o kır atın ayağında alaca var. O attan hayır gelmez, şu doru atı iste, der.

Adam söz alır:

Yavrum, o kır attan vazgeçtim.  Sen vermiş iken şu doru atı bırakıver, der.

Delikanlı atılır:

-Amca sen  de köy tavukluğusun. Kısmetine kalan şu uyuz tavuk da senin olsun, der, yola koyulur.

 

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu