KOKU

Ekleyen admin on Kas 13th, 2018 kategori : Salim Savcı. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

“Yorum arayanlara “

bizim obanın çiçeği burnunda Hacı Beyi, çayevine girdi. Sağa yönelip,  dostlarının yanına oturdu:

-Ben size demedim mi?  Nerede ise Hacı Bey gelir diye! İşte geldi. Hacı kokusunu yaydı. Uzatın ellerinizi teniniz koku görsün.

-Koku işi kolay. Söyleyin çayları da içelim bir kendimize gelelim. Bugün çayları kim söyleyecek?

-Düşündüğün şeye bak Hacı Bey. Moralci burada iken bize çay söylemek düşer mi?

-Dostlar , bir araya gelince bana yüklenmeden edemiyorsunuz. Hani ya bu ilgi, hoşuma da gidiyor. Anlıyorum sizleri.  Evinizde işiniz sarpa sarıyor, kendinizi buraya atıyorsunuz. Moral arıyorsunuz.  Karşınıza Moralci çıkıyor. Hep birden onun cebine iniyorsunuz. Cep delinirse bilin şunu, dil çözülür. İşte şimdi öyle oldu. Dinleyin, görün,düşünün, alının, alındıkça kaşının.

Ben, bir zamanlar şu bizim Hasanbaba’ da çobandım. Ağam iyi adamdı.  Bey ile bey, çoban ile çoban, çocuk ile çocuk olmayı bilirdi. Saygı toplardı. Her vara yoka konuşmazdı. Bu nedenle de seveni çok olurdu. Hele okumuş bir dostu vardı. Ağama bayılırdı. Her yaz, yaylaya gelirdi. On gün kadar kalırdı.  Sohbetin gözünü patlatırdık. Bu okumuş bey de iyi adamdı.  Yalnız, eşini yaylaya getirmezdi. Bir gün ben takıldım, aramızda şu konuşma geçti:

-Bey, size doyamıyoruz. Hep yalnız geliyorsunuz. Yengemizi  getirseniz de bir de onu görsek?

-Moralci, benim hanım büyük kentlidir. Köyü tanımaz. Köylüyü bilmez. Onları anlamayabilir. Bu nedenle onu evde bırakıyorum. Kazara getirsem, o konuşmayacak, hep dinleyecek, gülmeyecek, gülen bizlerin de neşesi kaçacak.

-Bey, siz yengemizi getirin, onu güldürmesini biliriz.  Kalbine de gireriz.

Ertesi yaz  okumuş bey, eşiyle geldi. Hanım, beyin dediği gibiydi. Kasıldıkça kasılıyordu. Nuh diyor, peygamber demiyordu. En acısı gülmüyordu.

Günlerden  bir gün yemeği yedik, kilimleri çeşmenin başına serdik. Üzerine yatakları, minderleri attık. Yastıkları arkasına koyduk. Çevreyi izleyerek sohbete başladık. Yengemiz istifini bozmadı. O pozda oturuyordu.

Hasanbaba çeşmesi gürül gürül akıyor, önündeki düzlük yemyeşil. Bir dişi at, bir tay, bir erkek at otluyor.

-Moralci, gözünü seveyim git şu erkek atı bağla.  Taya ve anasına huzur vermiyor. Esaslı bir çifte yedi. Ağzı burnu dağılacak, bir attan olacağız.

-Ağam dişi at muradına ermiş, bir yavru meydana getirmiş. Yavrusuyla otluyor. Şu hınzır erkek atın yaptığını beğendin mi? Ne o, yavrusunun yanında, dişisinin arkasından gidiyor. Bir mutluluğu bozuyor.

-Ağalar, siz olayı öyle anlıyorsunuz. Halbuki durum hiç de öyle değil. Siz hayvancadan anlar mısınız?  Anlamadığınız belli. Ben çobanım, o dilden anlarım. Bakınız bu hayvanlar ne diyorlar?

Erkek at:

Ben burada bu tayın babasıyım. Bir yerde erkeğim. Aklıma erkekliğimin geldiği anlar olur. Yavruma ve sana karşı ilgi duyarım. Bazen seni koklamak isterim. Yaptığım budur.  Huyun kurusun, bunu ayıp saydın. Yavrumun yanında yaptığın bu işi beğendin mi?

Tay:

Ana, sen ne yapıyorsun? Babama öyle bir çifte salladın ki, babamın feleği şaştı. Başını çevirmese, yüzü gözü kanlar içinde kalacaktı. Bak ne oldu? Babam gücendi, gidiyor.  Yaptığın işi beğendin mi?  Ya babam hiç , gelmezse?

Dişi at:

Yavrum, sen daha küçüksün. Seni büyütmem gerek.  Ne o babanın bana carı kaynamış, benimle konuşmak istemiş, arkama düşmüş. Farkında değilsin o bana yaklaşınca,  ben ona doğru şöyle baktım gözümü ağarttım. O anlamayınca,  hayvanlığım tuttu , gereğini yaptım. Çifteyi salladım. Sen hiç kafanı yorma yavrum. Ben babana öyle bir koku koklattım ki, o bunu ömür boyu unutamaz. Çifte yese de, yıllar geçse de, o arkamdan gelir. Yalnız şu insanlara karşı ayıp oldu, dediğim zaman, yenge dahil hepsi gülüyordu.

 

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu