ORGAN BAĞIŞI VE NAKLİ

Ekleyen admin on Kas 13th, 2018 kategori : Ali Demirdağ. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Kim, bir cana kıymamış veya yeryüzünde fesat çıkarmamış birisini öldürürse bütün insanları öldürmüş gibidir. Kim de birisinin hayatını kurtarırsa, bütün insanların hayatını kurtarmış gibi olur. (Maide:32)

Kainatta mevcut olan varlıkların en kutsalı ve en şereflisi insandır.. Bu sebeple, vazifenin ve hizmetin de en kutsalı şüphesiz ki insana ve insan hayatına hizmettir. Esasen, Cenabı Hak insanı ve insan hayatını kainatın merkezine koymuş ve bütün mahlukatı da ona hizmetkar yapmıştır.

Allah katında insanın bu kıymet ve ehemmiyetinden dolayıdır ki; Yüce Allah, masum bir insanı öldüren, bütün insanlığı öldürmüş gibi olur, kim de bir insanın hayatını kurtarırsa bütün insanlığa hayat vermiş gibi olur, buyurmaktadır.

İnsanın hayatı ve hayati organları madem bu kadar kıymetlidir. öyle ise, bu organlara acil ihtiyaç duyulduğunda o insanlara bu organları bağışlamak hem insani bir davranış ve hem de Allah katında da büyük bir ubudiyet şeklidir. Zira bu konuda Allah Rasulü (sav) de: ‘insanların en hayırlısı, insana faydalı olandır’ buyurmuşlardı. Aynı zamanda hacamat denilen kan vermeyi, hem kendi uygulamış ve hem de tavsiye ederek insan sağlığı konusuna dikkat çekmiştir.

Bugün, hem kan bağışından ve her türlü organ bağışına kadar ve bu organların nakline kadar insan sağlığına ve hayatına sınırsız bir hizmet sahası açılmıştır. Kan ve organ bankaları bu sahada kutsal bir hizmet vermekle birlikte, hayati organlara acil ihtiyaç duyanların ihtiyaçlarına da maalesef yetişememektedirler.

İnanan birer Müslüman olarak, kabirde çürüyecek ve mahşerde izni ilahi ile tekrar dirilecek ve yenilenecek olan organların bağışı birer feragat ve fedakarlık örneği olacaktır. Bu fedakarlığın karşısında elbette Cenabı Hak bu insanlara kat kat fazlasıyla verecektir. Bu konuda Va’di ilahisini Kuran’da şöyle ifade ediyor: ‘’Allah, müminlerin yaptığı her amelin karşılığını elbette verecektir. Onların ücretlerini asla zayi etmeyecektir. Onun Rahmeti her şeyi kuşatmıştır..Zerre kadar hayır işleyen de, zerre kadar şer işleyen de onun karşılığını mutlaka ahrette karşısında görecektir.’’

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu