YAPMAYIN BELEDİYELER..!

Ekleyen admin on Kas 13th, 2018 kategori : Salim Taşçı. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

BU BELEDİYELER NE YAPTI DA VEYA NE YAPIYOR?

NEDEN BAŞLIK ATMIŞSIN?

DİYE DÜŞÜNDÜNÜZ Kİ BENDE NE YAPMIYORLAR Kİ (!) DERİM VE ANLATIRIM

1-Daire satmak veya almak için tapu dairesine gittiniz, tapu memuru muameleyi başlatmak için dosyanızı bilgisayardan buldu.

Memur, “bu dairenin üstünde asfalt şerhi var, bu şekliyle satamazsınız’’ deyince sizde “benim asfalt borcum yok” dediniz.

Memur der ki, “belediyeden gidip borcunuz olmadığına dair yazı getirin.”

Belediyenin yolunu tutuyorsunuz, ilgiliye ödediğiniz makbuzu ibraz ediyorsunuz, dosyanız çıkartılıyor, ödediğiniz görülüyor, bazı belediye ödediğine dair belgeyi elden veriyor, bazıları da biz tapuya göndeririz diyorlar.

Alıcı parasını almış bekliyor, belediyeden tapuya yazı kaç günde gider?

Orasını kestirmek zordur. Alıcı altın veya döviz bozdurmuştur, birde kafası bozulup da almaktan vazgeçerse veya taşradan gelmişse, günlerce otellerde sürünmesi de işin cabası olmaktadır.

Ortaya ne çıkıyor? Satıcı mağdur, alıcı mağdur ya zaman kaybı orasını hiç sormayalım..!

Asfalt borcunu ödeyen vatandaşın evrakını neden tapuya zamanında göndermiyorsunuz? Hadi göndermediniz tapu üstüne neden şerh koyuyorsunuz?

Eh biraz insaf diyelim mi?

2-Yine bir mülkünüzü satmak için öncelikle belediyeden rayiç bedeli evrakı almanız gerekiyor. Bu rayiç bedelini alabilmeniz için o yılkı emlak verginizin tamamını yatırmanız gerekiyor.

Siz her yıl belediyeye düzenli olarak emlak verginizi ödüyorsunuz, belediye ilgilisine satacağınızı söylüyorsunuz. İlgili emlak borcunuz olduğunu beyan ediyor. Sizde aksatmadan her yıl yatırdığınızı ve makbuzları gösteriyorsunuz.

İlgili, “siz bu mülkü aldığınızda beyanname vermişsiniz, beyannamede “mesken” yazıyor ancak biz sizin bu mülkünüzü büroya, ticari işletmeye verdiğinizi tespit ettik, aradaki farkı (Mesken-Ticari) ödemeniz gerekir. Hem de 4 yıl 11,5 aylık…”

Evet, siz de farkı öderken ilgiliye soruyorsunuz. “Madem büroya verildiğini tespit ettiniz. Ben her yıl emlak vergimi öderken neden siz mesken olarak ödüyorsunuz bak ticari işletmeye vermişsiniz deyip de hatırlatmıyorsunuz da mesken vergisi almaya devam edip sonrasında beni borçlu çıkartıyorsunuz?’’

İlgilinin vereceği cevabı merak ediyorsunuz değil mi?

Vallahi bende merak ediyorum…!

Hadi yine de yazayım: sadece bir tebessüm… Ayrıca ödemediniz denilen meblağa faizde çalıştırılmış oluyor… Ey vatandaş duyduk duymadık, okumadık demeyesiniz….

Siz siz olun, mesken olarak belediyeye verdiğiniz beyannameyi, mülkünüzü büroya verirseniz büro olarak yenileyiniz de ceza ödemekten kurtulmuş olursunuz…

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu