Pancara kota engeli

Ekleyen admin on Kas 6th, 2018 kategori : Genel, Manşet. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Yozgat, Şeker Pancarı üretiminde Konya’dan sonra Eskişehir ve Afyonkarahisar’ın da gerisine düştü. Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2013 yılı verilerine göre, Konya’dan sonra Türkiye’den en fazla şeker pancarı üretiminin yapıldığı Yozgat’ta üretim alanları daraldı. Yıllık üretim 1 milyon 689 bin 367 tondan 722 bin 349 tona düştü. Şeker Pancarı üretimi sadece Yozgat’ta değil, halen birinciliği koruyan Konya ile birlikte daha önce üretimiyle üçüncü sırada bulunan Aksaray’daki üretim de geriledi.

Türkiye’nin önemli tarım bölgeleri arasında yer alan Yozgat, Konya ve Aksaray’da Şeker Pancarı üretiminde ciddi gerileme görülürken, üretimlerini biraz artıran Eskişehir ve Afyonkarahisar, Konya’nın ardından ikinci ve üçüncü sıraya yerleşti. Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2013 yılı verilerine göre, yurt genelindeki şeker fabrikalarının hammadde ihtiyacını karşılamak üzere 57 ilde gerçekleştirilen şeker pancarı üretiminin yarısına yakınını Konya, Yozgat ve Aksaray illeri karşılıyordu. Bu 3 ilde yılda toplam 7 milyon 543 bin 293 ton şeker pancarı üretimi gerçekleştirilirken, diğer illerdeki üretimin toplamı ise 8 milyon 940 bin 15 ton üretim yapılıyordu. Türkiye’de en fazla şeker pancarının üretildiği Konya Ovası’nda 4 milyon 773 bin 791 ton, Yozgat’ta 1 milyon 689 bin 367 ton, Aksaray’da ise 1 milyon 80 bin 135 ton üretim yapılıyordu.

ÜRETİM GERİLEDİ

Ülkemizde halihazırda, günlük kapasiteleri bin 750 ila 10 bin ton arasında değişen 33 şeker fabrikasının hammadde ihtiyacının önemli bölümü, önceki dönemlere aksine üç il yerine geçen yıl 4 il tarafından karşılanmaya başlandı. Konya Ovası’nda 169 köyde 300 bin 533 dekar alandan elde edilen şeker pancarı üretimi yarıya yakın gerileyerek, 2 milyon 97 bin 152 tona düştü. Eskişehir ve Afyonkarahisar’da üretim arttı. 158 köyde 164 bin 751 dekar alana ekimin yapıldığı Eskişehir, bir milyon 72 bin 589 tonluk üretimi ile Konya’nın ardından ikinci sıraya yerleşirken, Afyonkarahisar’da 162 köyde 143 bin 196 dekar alandan 942 bin 103 ton ürün alındı, üretimiyle üçüncü sıraya çıktı. Yozgat’ta 170 köyde 122 bin 956 dekar alanda ekim yapıldı. 722 bin 349 ton ürünün alındığı Yozgat’ta dekardan 5,87 ton verim elde edildi. Yurt genelinde 2 bin 423 köyde bir milyon 995 bin 889 dekar alandan 12 milyon 164 bin 355 ton şeker pancarı üretimi yapıldı. İşlenen şeker pancarının 4 milyon 834 bin 193 tonu Konya, Eskişehir, Afyonkarahisar ve Yozgat illeri karşılarken, geriye kalan 7 milyon 330 bin 162 ton şeker pancarı 77 ilden temin ediliyor.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu