ŞAŞI

Ekleyen admin on Kas 6th, 2018 kategori : Salim Savcı. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

“Kendisiyle yarışanlara “

doğa üstü güç öyle istemiş.ben doğmuşum, babam ölmüş. Onu görmemişim.bu nedenle bana öksüz demişler.

Baba kucağını tanımam. Sert mi, yumuşak mı bilemem.  Ama ana kucağını iyi bilirim. Ananın gözleri ışıl ışıl ise; bu kucağa doyum olmaz. Dizleri yumuşaktır. Göğsü sıcaktır.  Bir de anamın kaşları düşmüş ise onun kucağı insana huzur vermez.  Bakışı batar, etime değen yer sanki yakar.  Buna karşın ben huzuru, anamın kucağında bulurum.

Öksüzlüğümüz yetişmezmiş gibi  bir başka şansızlığım daha var.

Küçücüktüm . anamın:

-Komşu, çocuğumu sev,fakat onunla fazla ilgilenme. Sakın ha sakın boş bulunup çocuğun yanında, çantadaki aynana bakma. Çocuk kendisini görmesin.  Yüzünü dört yaşından sonra tanısın. Çünkü biz, kendimize göre bir dünya kurduk. Ne olur, onu yıkma.

-Yavrum, daha çok küçüksün. Üstelik bir de öksüzsün.  Evden dışarı çıkma.  Kardeşlerin var. Onlarla evde kardeş kardeş oyna. Komşu çocuklarını pek arama.  Çocuk her zaman çocuktur. Çocuk çocuğu sever, sırası gelince de iter. Dahası da var, insanın dalına biner. Bu dal kendisini çeker mi, çekmez mi, hesaba katamaz,, dediğini anımsıyorum.

Bizim zamanımızda TV yoktu.bu uyarılara uyardık. Kuzu kuzu oynardık. Oyundan oyuna geçerdik. Bir ara dırdır da etsek barışırdık.

Yaş ilerledi. Gün geldi bahçeye indik. Komşu çocuklarını tanıdık.  Gül gibi geçiniyorduk. Kimse kimseye ‘ git işine ‘ demiyordu.

Günlerden bir gün idi, oyuna dalmıştık.  Komşu çocuğu oyuna hile kattı. Oyun ozuldu.  Dayanamayıp oyun bozana çatıverdim. Sen misin bunu yapan?

-Çocuklar, toplanın, buraya gelin. Şu bizim Öksüz’ e bakın. Ne görüyorsunuz, söyleyin:

-Aa… çocuklar. Bu oğlan şaşı.

-Öksüz ,, ben soldayım. Sen sağa bakıyorsun. Sevsinler seni.

-Oğlum, kaygan kaygan bakma. İnsanın tepesini attırma. Ben şaşılığımı böylece öğrendim. Hemen eve daldım. Anamın karşısına dikildim:

-Anacığım şu gözlerime bak, ne görüyorsun?

-Gözlerini görüyorum yavrum, ne varmış ki?

-Anacığım, şaşı ne demekse ben şaşıymışım. Kaygan kaygan bakıyormuşum. Sola bakarken gözlerim sağa bakıyormuş. Çocuklar söylediler.

-Yavrum, şaşı olmak veya olmamak elimizde değil. Sen anadan doğma şaşısın. Doktor söyledi. Dördüncü yaştan sonra geçer dedi.  Nerede bizde o şans, geçmedi. Felek bize yar olmadı. Şaşıyım diye üzülme.  Her şeyi gördüğüne sevin. Her yiğit için öyle de derler, böyle de derler. Çiğ süt emmişiz.  İnsanlar dalına basılmadıkça iyidir. Bir dokunmaya göir,bu oluruz. Sıkma canını yavrum.

-Anacığım şaşılığımı sizden öğrenseydim iyi olmaz mıydı?

-Belki iyi olurdu ama yavrum,nerede o akıl, nerede o bilgi? Büyükler her şeyi bilir de, nasıl yapılacağını okumamış ise beceremez. Bizimkini de öyle say çocuğum.

Anamın söyledikleri bir kulağımdan girdi, diğerinden çıktı., gitti.  Ama komşu çocuklarının o alayı yok mu, beynime yerleşti. Çıkmaz oldu. Kendimi için, için kuruyordum. Bana şaşı diyenlere çok sert çıkış yapıyordum.  Gücüm yettiği yerde insafsızdım.  Dişe diş, kuvvete  kuvvet çıkıyordum. Bazen de duymazlığa geliyordum.

İlkokula başladım.  Ana ve babalılarla varlıklılar ön sıralara oturmuşlardı. Burada da şans bana gülmedi. Ta arka sıranın duvar köşesine düştüm. Yakınmıyordum. Olanak olsa., öğretmen dışındakileri görmek istemiyordum.

Dersler ilerledi. Öğretmenimin dikkatini çektim. Ön sıranın duvar tarafına geçtim. Derslerim iyi gidiyordu.  Öğretmenimi de, sınıfımı da, okumayı da sevmiştim. Ah bir de çocukların bana çatması olmasaydı.

-Şaşı, Allah versin. Dağdakinin ovaya inmesi örneği arka sıradan ön sıraya geçtin.  Ne olur tekin dur.  Varlığın, yokluğun belli olmasın.

-Şaşı, bu dünyada işin iş. Öğretmenin gözündesin. Sakın ha sakın, öğretmeni de şaşı yapayım deme. Biri var. İkincisi istemez.

-Oğlum, şaşı, Allah bir dokunmuş durumuna bak. Bir de ben dokunursam feleğin şaşar. Yerinden zırt zırt kalkıp durma, ağır otur, batman getir.

-Hey şaşı, bana o sağlam gözünle bak.insancıl olmayan şaşı gözünle  bakmaya kalkma, dünyayı başına ters çeviririm.

-Bak oğlum, bak nah bulursun. Senin aradığın öte yanda.

-Şaşı, ben şeş beş bakanları sevmem.  Arada bir ben biliyorum diye parmak kaldırma, boy verme. Seni görünce tepem atıyor, haberin ola.

İte, kakıla, horlana ilkokulu bitirdim. Bir düşüncedir aldı beni.  Okumak istesem, bu takılmalara dayanamam, dedim, bir terzinin yanına çırak girdim.  Dana doğrusu kalabalıktan kaçtım.  Kendimi işime verebildim.  Titiz davrandım aranılan çırak oldum.  Fakat bu kez de diğer çırakların  çatlamalarına dayanamadım.

-Oğlum şaşı, adama ters ters bakıp durma.  Başını önüne eğe, kendini işine ver. Ustanın gelip gelmemesinden sana ne?  O gelince de ayağa kalkıp yağ çekme.  Bizi dinden, imandan çıkarma.

-Hey şeş  beş, iki de bir  benim tarafa bakıyorsun.  Pencerenin karşısındaki kıza bakmaya kalkışma. Bir tokat çakarım, ikinci gözün de nanay!

-Şaşı, sen yok iken biz bu yerde huzur içindeydik. Kimse bize az iş çıkarıyorsunuz demiyordu.sen ğeldin, düzeni bozdun. Bugünden tezi yok, cehennem ol git. Oh dünya varmış diyelim.

Fırsatını buldum. Bir bayan terzisinin yanına geçtim. Kadın erkek ayırımı işime yaradı.  Bayanlara karşı saygılıydım. Onlar da bana karşı saygılı oluyorlardı.  Şaşılığımı söyleyen yoktu.

İşimi sevdiğim için az kusurlu iş çıkardım. Bu durum ise bana ün topladı.  Bir bayan terzihanesi açtım.  Çırakları kızlardan seçtim.  Bir de gözüme siyan güneş gözlüğü taktım. Şaşılığımı gören de yok, yüzüme vuran da yoktu. Gözlüklerin arkasından dünyayı görüyordum. Kimsenin irdelediği olmuyor, gözlüklü terzi adıyla anılıyordum. Müşterilerimin gözünde bir değer taşıyordum.

Gözlüklü terzi için bakın neler söylüyorlarmış?

Kardeşim, çok terzim oldu, ama bu gözlüklü terzim gibi beyni nazik olanını görmedim.  İşine titiz . en küçük kusuru bile yok eder, İşi gününde verir. Hırslı da değil.  Herkesten biraz da ucuza yapar.  Hak anlayışı var. Fazla para verirseniz almaz.  Diğer aç gözlülere hiç benzemez. İnsandır o!

-Bacım, kendini ne üzüp duruyorsun. Gözlüklü terziye git, modelini seç. Özenle yapılmış bir elbise dikişi gör. Bedenine yakışır. Şık mı şık bir elbise giyersin. Sonra da bana teşekkür et!

-Kardeş, çok nazik ve kibar insan gördüm, fakat bu gözlüklü terzi gibisini görmedim. Dünya ahret kardeşim olsun. Yaş biraz ilerledi ama adam talip olsa vallahi varırım bu adama. Diğer bilmeyenlere ibret olsun diye  yaparım bu işi1

Siz, benim müşterilerin konuşmalarına bakmayın. Ben evlendim bile!  Kiminle mi ? Kiminle olacak, öğretmenimin kızıyla!

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu