AKIL VE ÖNEMİ

Ekleyen admin on Kas 6th, 2018 kategori : Ali Demirdağ. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Akıl: Arapça bir kelime olup, çoğulu ukul’dür. Muhakeme kabiliyeti, insanın; hayrı ve şerri, iyiliği ve kötülüğü, güzeli ve çirkinliği, hak ve batılı ayıran bir yeteneğidir. Düşünme, anlama, sebep-sonuç ilişkileri kurma ve olayları anlama duygusudur. Araplar; deveyi bağladıkları ipe ve başlarına örttükleri örtüyü muhafaza için üzerine yerleştirdikleri iki katlı kordona da akıl ya da agel diyorlar. Böylece, aklın diğer duyguları bağlayıp nizam ve intizamını temin etmesi ve onlara hâkimiyet tesis etmesiyle de münasebet kurulmaktadır.

Akıl, insanı diğer varlıklardan ayıran en önemli özellik olduğundan; dini, içtimai ve hukuki yönden bir takım emir ve yasaklarla muhatap olmasının sebebidir.

Yani, mükellefiyetin ( sorumluluk) en önemli iki temelinden biri akıl, diğeri de büluğ (erginlik) dur.

Bu sebepledir ki, Allah Resulü (sav) : ‘Kişinin dini, aklıdır, aklı olmayanın dini de yoktur,’ demiştir. Yani aklen tam mümeyyiz olmayan dinen mükellef tutulmamıştır. Yine bir başka hadiste Hz. Muhammed (asm) : ‘Üç kişiden kalem (sorumluluk) kaldırılmıştır. Uyanıncaya kadar uyuyan, büluğa erinceye kadar çocuk ve akli dengesine kavuşuncaya kadar deli’  buyurarak bu hususa işaret etmiştir.

İslam’da aklın ( tefekkür, tezekkür ve tedebbür ) yeri çok çok önemlidir. Bu sebeple Kur’an daima insanlardan akıllarını kullanmalarını ister.

Hal böyle iken; özellikle bazı çevrelerde görülen bazı davranışlar ve bize kadar gelen bazı sorulardan anlaşılıyor ki; bunlarda akıl, ilim, bir takım cehd ve gayretten ziyade, taklit hâkimdir.

21. asrın insanı, bu kadar cahil olamaz. Hele ilme, kitaba, internete ve bu konudaki materyal, doküman ve malzemeye sahip olup, elinin altında olan insanlar akıllarını birilerinin cebine teslim edip şu şöyle dedi, öyle ise doğrusu budur diye araştırmayı terk etmemelidir.

Kimse yolunun yanlışlığını söylemez. Herkes suret-i Hak’tan görünür. Hiç kimse ayranım ekşi demez.

Öyleyse, gelen malumat akıl ve mantık mizanlarıyla tartılmalıdır. Hele hele dini meselelerde ehli sünnetin çizgisi( Kur’an-sünnet) göz önüne alınmalıdır. Yoksa şirazeden çıkılır. Dönüşü olmayan bir yola girilir.

İleride başa gelecek hadiselerde, elbette insanları dalalete sevk edenler ( imamları) hesap vereceklerdir. Ama taklitçiler de aklını kullanmadıkları için sorumluluktan kurtulamayacaklardır.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu