Cumhuriyetimizin 95. Yılı törenle kutlandı

Ekleyen admin on Eki 30th, 2018 kategori : Genel, Manşet. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

YOZGAT – Cumhuriyetimizin kuruluşunun 95. Yılı Sorgun’da düzenlenen törenle kutlandı.

Belediye Kültür Salonu’nda düzenlenen tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Törende günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Kaymakam Mustafa Altınpınar, Cumhuriyet’in haysiyet, şeref ve onur olduğunu belirtti.

29 Ekim 1923 tarihinin bir çok alanda bağımlı hale getirilmiş Osmanlı İmparatorluğu’ndan tam-bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ne geçişi de ifade ettiğini vurgulayan Altınpınar “Zira Avrupa siyasi çevrelerinde Osmanlı İmparatorluğu’nun son yüzyıllarda ‘hasta adam’ olarak anıldığını ve ‘şark sorunu’ adı altında mirasının nasıl paylaşılacağının açıkça konuşulduğunu biliyoruz. Atatürk İzmir İktisad Kongresi’ni açış konuşmasında ‘Bir devlet ki kendi tebasına koyduğu vergiyi yabancılara koyamaz. Gümrük resimlerini düzenlemekte yasaklanmış ve yabancılar üzerinde yargı hakkını uygulamaktan yoksun ise böyle bir devlete bağımsız denilemez’ demişti. Bu nedenle Atatürk’ün ısrarla vurguladığı iki ilkeden biri; tam bağımsızlık diğeri ise; milli egemenliktir” dedi.

YOZGAT’TA KUTLAMALAR

Diğer yandan Yozgat’ta da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı düzenlenen törenlerle kutlandı.

28 Ekim Pazar günü Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtına çelenklerin sunulması ile başlayan Cumhuriyet Bayramı coşkusu, 29 Ekim Pazartesi günü düzenlenen etkinliklerle devam etti. Vali Kemal Yurtnaç’ın makamda tebrikleri kabulü ile başlayan bayram programı, Cumhuriyet Meydanı’nda devam etti. Tören alanında Vali Kemal Yurtnaç ve Belediye Başkanı Kazım Arslan, halkın, öğrencilerin, askerin, polis okulu öğrencilerinin ve protokolün bayramını kutladı. Vali Yurtnaç, törende günün anlam ve önemine dair yaptığı konuşmada, Cumhuriyetin kuruluşunun 95′inci yılını büyük bir coşkuyla kutlamanın onur ve gururunu yaşadıklarını söyledi.

Vali Yurtnaç’ın konuşmalarının ardından çeşitli dallarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Program öğrencilerin şiir okuması, okulların, askerlerin ve polis okulu öğrencilerinin tören geçişi ile sona erdi.

İŞARET DİLİYLE İSTİKLAL MARŞI OKUNDU

Yozgat Şehir Hastanesi personelleri, işaret diliyle İstiklal Marşı’nı seslendirerek, farklı bir kutlamaya imza attı.

Hastane çalışanlarının aynı anda işaret dili hareketleriyle İstiklal Marşı’nı okuması büyük ilgi çekti. Gerek sağlık hizmetlerindeki kalite gerekse sosyal anlamda hayata geçirdiği faaliyetler ve aldığı kalite ödülleriyle adından söz ettiren Yozgat Şehir Hastanesi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda anlamlı bir çalışmaya daha imza attı. İşitme engelli vatandaşlara daha iyi hizmet verebilmek ve sağlıklı diyalog kurabilmek amacıyla eğitim alan Yozgat Şehir Hastanesi personellerinin ilk faaliyetleri, İstiklal Marşı’nı işaret dili ile okumak oldu. Hastane çalışanları üzerilerine giydikleri Mustafa Kemal Atatürk ve ay-yıldızlı tişört ile İstiklal Marşı’nı büyük bir heyecan ve coşkuyla okudu. Hastane çalışanlarının bu anlamlı etkinliği vatandaşlar tarafından da büyük bir beğeni ile izlendi.

İstiklal Marşı’nı işaret dili ile okuyan Yozgat Şehir Hastanesi çalışanları ardından hep birlikte ’29 Ekim Cumhuriyet Bayramınız kutlu olsun’ diyerek Cumhuriyet Bayramı coşkusunu yaşarken izleyenlerde de aynı coşkuyu hissettirdi.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu