HAYALİ LOZAN!

Ekleyen admin on Eki 25th, 2018 kategori : Haydar Ahi. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Sorgun Postası Gazetesi‘nin değerli okuyucuları,

Biliyorsunuz son yıllarda büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve onun en yakın silah arkadaşı büyük komutanımız ve
2 .Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü paşamız hakkında sistematik bir şekilde hakaret ve iftira kampanyası yürütülüyor. Bu kampanyayı sevk ve idare edenlerin, Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü‘nün denize döktüklerinin günümüzdeki kalıntılarının olduklarını hepimiz biliyoruz!
Malum kesim „şartlı refleks” dediğimiz şekilde hayatlarını idame ettirdiği için onlarda araştırma ,sorma kültürü oturmamıştır. Onlara ne duyarlarsa ona inanırlar, ne denilirse onu yaparlar. Yani biat kültürü!
Malum kalıntıların son günlerde İsmet Paşamız hakkında ağızlarına doladıkları mesmetsiz bir cümle var.
“ İsmet İnönü On İki Ada‘yı Lozan da verdi”!
Sevgli okuyucular,
bu tamamen yalan ve cahillik dolu bir cümledir. On İki Ada elimizden 1912 yılında Balkan/Trablusgarp Savaşı‘nda İtalya tarafından Osmanlı İmparatorluğunu barışa zorlamak adına! gasp edildiğinde , İsmet Paşa Binbaşı rütbesinde, Yemen Genel Kuvvetleri Kurmay Başkanı olarak görev yapıyordu. İtalya, 18 Ekim 1912 yılında İsviçre‘nin Lozan şehrinin Uşi ( Ouchy) semtinde imzalanan ve adını oradan alan „Uşi Anlaşması”‘nın 7. maddesi geregi adalarımızı geri vermesi gerekirken vermemiştir.
Uşi Anlaşmasını, Osmanlı İmparatorluğu adına , Mehmet Nabi Bey ve Rumbeyoğlu Fahreddin Bey imzaladılar

Galiba malum arkadaşlar, bu anlaşmanın Lozan‘da imzalandığı için 24 Temmuz 1923 de imzalanan ve ülkemizin bağımsızlığını kazandığımız Lozan Anlaşması ile karıştırıyorlar!

Ama her ne hikmetse, “İsmet İnönü On İki Adayı Lozan’da verdi” yalanına balıklama dalan cahiller, son 15 senede 17 adet adamızın Yunanistan’a alenen verilmesine ses çıkartamıyorlar! Sıkıysa çıkarsınlar!

Uşi Antlaşması’nın Maddeleri Nelerdir?

Osmanlı Devleti ve İtalya Krallığı, 15 Ekim 1912 tarihleri arasında Uşi’de görüşmeye başladı. Görüşmeler 18 Ekim’e kadar devam etti. Uzun tartışmalar sonucu 18 Ekim 1912 tarihinde imzalanan anlaşmanın madeleri şunlardır;

-Trablusgarp ve Bingazi boşaltılacaktır.

- Kentler yeni kanunlarla yönetilecek.

-Osmanlı, Libya’daki askeri gücünü çekecektir.

- Savaştaki düşmanca olan fiiller adına karşılıklı olarak af dilenmesi gerekmektedir.

-İtalya kapitülasyonların kaldırılması hususunda Osmanlı devletine yardım edecek.

-Trablusgarp’ta Naip adıyla bir temsilci, padişah adına orada bulunacaktır.

-Osmanlı Devleti 12 adayı geri alacak ancak balkan savaşları bitene kadar İtalya’nın elinde geçici olarak bulunacaktır. (İtalya bu adaları 1947 yılında 2. Dünya Savaşında Yunanistan’a bırakmıştır.)
-Uşi antlaşması ile Trablusgarp ve Bingazi Müslümanları dini yönler gereğince Osmanlı halifesine bağlı konumda olacaklardır.

- Bu antlaşma ile Tobruk ve Trablusgarp’a özerklik verilmiştir.

- Dış borçları ödemek konusunda Osmanlı’ya İtalya yardım edecektir.

- Osmanlı devletinin haklarını Trablusgarp ve Bingazi’de padişahın adına “naibü’s-sultan“ adında bir görevli üstüne alacaktır.

-Dini ve adli işler padişahın emriyle seçilecektir.
-Son olarak ekonomik ve parasal konular konuşulmuş, hazinenin kullanımı ve buna benzer konularda karar alınmıştır.

İtalya tarafından gasp edilen adalarımız;
Sisam, Nikaria, Patmos, Leros, Kalimnos, İstanköy, Niseros, Astropalya, Tilos, Sömbeki, Harki ve Rodos adasıdır.

 

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu