Doğankentli bayanlar imece geleneğini yaşatıyor

Ekleyen admin on Eki 17th, 2018 kategori : Genel. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

YOZGAT – Sorgun’a bağlı Doğankent beldesinde yaşayan ev hanımları, geçmişin en güzel geleneklerinden biri olan imece geleneğini yaşatmaya devam ediyorlar.

Belirli aralıklarla bir yerde toplanan ev hanımları, sıra ile salça, yarma kaynatıp, erişte, makarna, kaypak (çorbalık) ve mantı keserek kışa hazırlık yapıyorlar

İmece çalışmalarını sıra ile yaptıklarını dile getiren Fadime Parıltı, bunun çok güzel bir uygulama olduğunu ifade ederek “Bizim kasabamızda, köylerimizde eskiden hemen her iş imeceyle yapılırdı. Şimdi teknoloji ilerledi, insanlar yiyeceklerini gidip marketlerden hazır alıyorlar. Onlar da sağlık için pek elverişli değilmiş. Biz de bunları televizyonlardan öğreniyoruz. Bunun için eskiye dönüp, evimizin ihtiyacı olan yiyeceklerimizi kendimiz imeceyle yapıyoruz. Bu gün burada kışlık mantımızı, eriştemizi, çorbalığımızı kesiyoruz. Böylelikle işlerimiz hem daha çabuk bitiyor. Hem de daha az yoruluyoruz” dedi.

İmeceye katılan Hacer Kızılay da bu uygulamanın sadece Doğankent’te değil, tüm köy ve kasabalarda yeniden hayata geçirmenin, aile bütçesine önemli katkılar sağlayacağını belirtti. (OĞUZHAN SAYDAM)

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu