Benim çocuğum çok zeki ama ders çalışmıyor!

Ekleyen admin on Eki 9th, 2018 kategori : Prof. Dr. Hamdi Temel. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Yukarıdaki başlığı her anne ve baba okuduğu zaman “benim cümlem alınmış” diye hafifçe gülümseyecektir.

Doğru,

Bizim çocuklarımız gerçekten çok zeki ama ders çalıştıramıyoruz.

Nedenini iyi araştırmak gerekiyor. Bu dert hepimizin, gün geçtikçe de dertlerimiz derinleşiyor.

Çocuklarımıza iyi eğitim veremiyoruz.

Ve büyüyorlar bu çocuklarımız bu problemleri ile.

İleride iyi meslek sahibi de oluyorlar.

Ama

Savcı ve hâkimin çocuğu insanların üzerine arabasını sürebiliyor.

Doktor adayları kadınları yumruklayabiliyor, öğretmenler insan öldürebiliyor.

Okumamış ve eğitimsiz kişilerin yaptıklarını ise yazamıyorum bile. Ne kalemim yazabiliyor, ne de terbiyem el veriyor.

Her akşam haberlerde yeni bir vahşet, kan ve gözyaşları izliyoruz.

Oysa

Dünyada, kıskanmadan insanın kendisinden daha iyi bir eğitim almasını ve daha büyük mevkilere gelmesini istediğimiz tek varlık, çocuklarımız. Çocuklarımızın başarılı olması için tüm imkânlarımızı seferber ediyoruz. Yemiyoruz, içmiyoruz, giyinmiyoruz yeter ki çocuklarımız okusun diye.

Peki, nerede yanlış yapıyoruz?

Çocuk zekasının %35 i anne ve babadan kalıtım yolu ile, %20 annenin hamilelik döneminde, %45’i ise doğumdan sonraki çocukların yetiştiği çevreye göre şekil almaktadır.  Çocuğumuzun zekâsının gelişimi anne ve babanın hazırladığı imkânlar ile ilgilidir.

Örneğin, annenin hamilelik dönemi: iyi güzel ve stressiz geçmiş ise çocuk daha sakin olabiliyor. Stresli ve kavgalı bir hamilelik döneminde ise çocukların çocukluk dönemi daha yaramaz ve kavgacı olabiliyor.

Annelerin hamilelik döneminde dinledikleri bile çocuklarının zekâ gelişimini etkileyebildiğini çocuklar üzerine araştırmalar yapan bilim adamları söylüyor.

Anne ve babaların çocuklarının yanındaki davranışlarını çocuklar taklit ediyor; yememizi, içmemizi hatta yürümemiz bile gözlemleniyor.

Sigara içen bir babanın “oğlum sigara içmeni yasaklıyorum” sözü ne kadar yerinde acaba.

Ya da televizyon izlerken “oğlum televizyon izleme git ders çalış” demek ne kadar doğru,

Elimizde cep telefonu ile oyun oynarken ya da birilerine mesaj atarken; “oğlum elindeki telefonu bırak git odana ders çalış” demek etkilimi sizce…

Akşamki dizilerimizde örf ve adetlerimize uymayan dizileri izleyerek çocuklarımıza güzel ahlaktan bahsedebilir miyiz?

Gazete ve televizyonlarda ki magazin programlarınıve boy boy acayip sahil kenarlarında çekilen resimleri gören ve bu tip haberleriniokuyançocuklardannasıl bir davranış bekleriz ki?

Yedikleri fastfoodlar, hazır yemeklerde ki kimyasallar nasıl biz zekâ gelişmesine etki ediyor acaba?

Biz okumuyor isek çocuklarımız da okumaz, biz ailemize iyi davranmıyor isek çocuklarımızda bize iyi davranmaz. Çevremiz ile iyi geçinmiyor isek çocuklarımızda çevreleri ile iyi geçinmezler. Biz huysuz isek çocuklarımızda huysuzdur.

Biz çok tembel bir öğrenci iken çocuklarımızın Türkiye’nin en çalışkan öğrencisi olmasını beklemeye ne deriz?

Sahi çocuklardan bahsedecekken hep anne ve babalardan bahsettim.

Biz anne ve babalar mı suçluyuz acaba?

Ya da eğitim sistemimizde yanlış giden bir şeyler mi var?

Kararı siz verin artık…

www.hamditemel.com.tr

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu