Şehitlerimiz bir kitapta toplandı

Ekleyen admin on Eki 9th, 2018 kategori : Genel. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Araştırmacı -yazar Özdemir Kılınç’ın yeni kitabı “Yozgat’ta Ateş Düşen Ocaklar” adlı kitabı çıktı.

Sorgun Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı ve Tapu Müdürü olan Özdemir Kılınç” Yozgatlı 374 şehidimizi ve şehitlikleri ile ilgili hikayeleri ve resimler ile, ili, ilçesi, köyü annesi babası eş ve çocukları doğum ve şahadet tarihleri  bilgileri ile bu kitapta topladığını” belirterek kitapla ilgili olarak gazetemize şu açıklamaları yaptı.

“Bu güne kadar Yozgatlı şehitlerimizle alakalı olarak tüm şehitlerimizin yer aldığı bir kitabı ilk defa derleyerek okuyucularımla buluşturdum. Bu güne kadar, bu düzeyde bir çalışma yapılamamış olması, yapılamayacak kadar zor olmasından kaynaklanmaktadır.  Yozgatlı 374 şehidimizi ve şehitlikleri ile ilgili hikayeleri ve resimler ile ili, ilçesi, köyü annesi babası eş ve çocukları doğum ve şahadet tarihleri  bilgileri ile adının hangi  okul,  karakol, park, bahçe, bulvar, cadde ve sokağa verilerek yaşatıldığı yönünde bilgilere kadar araştırma yapılarak şehitlerimiz bir daha unutulmayacak şekilde yazılı kaynakta yerlerini almış olmaktadırlar.”

Kılınç “Kitapta Yozgat merkez ve ilçelerinden bütün şehitlerin yer aldığını” vurgulayarak şunları söyledi: “ Şehitlerimiz unutulur mu? Unutulmaması gerekir ama ne yazık ki unutuluyor. Hemen kendi kendimize bir soru soralım. İlçemizin kaç şehidi var. Siz cevaplamadan ben şöyleyim siz köylerini ve adlarını araştırın.  Yozgat Merkez  nüfusuna kayıtlı 83, Sorgun 53, Yerköy 45, Akdağmadeni 34, Boğazlıyan 36, Sarıkaya 26, Çayıralan 20, Çekerek 19, Şefaatli 19, Aydıncık 12, Kadışehri 9, Yenifakılı 8, Çandır 6 ve Saraykent 5 şehit vermiştir” ifadelerini kullandı.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu