Yazık

Ekleyen admin on Eki 9th, 2018 kategori : Yekta Güngör Özden. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Bay RTE’ın TBMM’nin yeni çalışma yılının açılışında yaptığı konuşmada değindiği ABD ilişkilerine karşın onların kapısını çalması, stratejik ortaklıkla NATO birlikteliğine aykırı tutum ve davranışlarını sineye çekmesi, sözlü yakınmalarının tersine Türkiye’mizin akçalı durumunu izleyip incelemek üzere ABD’li şirketle anlaşma yapılması çelişkiler yumağının bir parçasıdır. Bay RTE’ın öfkelenmesi, zaman zaman sert sözleri ABD’nin umurunda olsaydı bir değişiklik görülürdü. Suriye politikası, PKK ve PYD terör örgütlerine tonlarca ve binlerce tırla yapılan yardımlar dururdu. Sözden başka bir eylem, uygulama ve işlem olmadığından ABD bildiğini okumayı sürdürmektedir. Kimi Avrupa devletleriyle ilişkilerin düzelmesi, yumuşama belirtilerinin ödünlerle gerçekleşip gerçekleşmediği belli değildir. Dışarda bu karışıklık ve belirsizlikler sürerken içerde Anadolu İlim ve İrşat Vakfı ilgilisi, tarikat lideri Ahmet Dilmen’in sarıklı ve cübbeli olarak devlet okulunda derse katılması da ABD şirketi McKinsey’e verilen görev gibidir. Dilmen’in Abdülbaki Geylani İmam Hatip Ortaokulu’nda boy göstermesinin sorumluluğu hiçbir gerekçeyle savunulamaz. Çocuklarımız devlete emanet edilen en değerli varlıklarımız, geleceğimizdir. Bilim dışı etkilerle, bir tür baskı ve koşullandırmalarla onları yetiştirmek ülkeye ve ulusa en büyük kötülüktür, hattâ sapkınlıktır (ihanet).

Üniversite rektörlerinin atanması da siyasal durumlara bağlanmaktadır. İktidar yandaşlığı gözetildiği görünümlü atamalar bilim ölçüleriyle bağdaşmamaktadır. Ne yazık ki sesi çıkan üniversite yok. Yalnız rektör atamalarında değil, ülke sorunlarında da kınanacak bir sessizlik içindeler. Halkımız uysal. İş adamları, ödenek alanlar, yüksek ücretle çalışanların bir eli yağda, bir eli balda. Zamlar onlar için hiç.

DÜŞÜNMELİYİZ

Makamlar, unvanlar ve sıfatlar geçicidir. Görevden alınma korkusuyla çalışmaktansa özgür çalışma ortamını seçerek siyasal baskıdan kurtulmak gerekir. Varlığımızı borçlu olduğumuz cumhuriyetimiz en büyük değerimizdir. Siyasal aykırılıkların, bağnazlıkların, çürümüşlüklerin, bozuklukların ve yıkımın önlenmesi aydınların öncülük ettiği demokratik ve hukuksal çıkışlarla, tepkilerle sağlanır. Halkı kandırmak için yandaş medyayı kullanmak, reklam panolarını doldurmak, nutuklar atmak geçici dinginlik sağlasa da sürekli olmaz, yarar getirmez. Tek adam yönetiminde direnme, bu akıma kapılma, sözde demokrasiyle dikta açılımlarına katlanma toplumsal durumumuzun güçlüklerini yansıtmaktadır. Giderek artan yaşam pahalılığı, edinme güçlükleri, yaşam koşullarının ağırlıkları herkesi düşündürmektedir. İlâç yoklukları, okul giderleri önde, her malda fiyat yükselişleri, denetim eksikliği ve yetersizliği sorunları yoğunlaştırmaktadır.

ÖTE YANDAN

Bir parti genel başkanının önünde yerlere kadar eğilip el öpme sırasına girenler, değişik siyasal birlikteliklerle ayakta durmaya çalışanların ödünleri ve geçmişte söylediklerinin tersine     yalakalık sayılacak tutum ve davranışları ibretle izlenmektedir. Kişiye taparcasına görünümler kişisel ve toplumsal bozulmanın sonucudur.

Aralık 2013 olayları, valizle taşınan paralar, para sayma makinaları, babadan oğula “Sıfırla” talimatları ve sonrası unutuldu gibi. Toplum belleği gücünü yitirmiş olamaz.

Bir de Fetullah (FETÖ) olayı var ki ABD ona verdiği önemi Bay RTE’a vermiyor. Bu FETÖ kim ki, neci, ne ki onun uşaklığına, uyduluğuna katlanıp küçülüyorlar? Her gün yakalanan FETÖ’cüler içinde kurmay subaylar, bilim adamları, tacirler, polisler, gençler vd. var. Paralarını ona veriyor, önünde eğilip ellerini öpüyor, arkasından süklüm püklüm gidiyor, buyruklarını yerine getiriyorlar. Kimi AKP’li kadın-erkek milletvekillerinin Pensilvanya’da onu ziyaret ettiklerinde sırıtarak birlikte fotoğraf çektirmeleri, o karede bulunanların hâla AKP içinde olması ilginçtir. Tek adam düzeninde daha neler göreceğiz..

Daha neler neler… Nasıl üzülmez, yerinmezsiniz (hayıflanmazsınız), “Yazık!” demezsiniz. Hukuk devleti değil, RTE devletini çağrıştıran durumlar var. İşte TBMM’deki açılış konuşması. Hele pahalı satımlar için Belediye zabıtasını önermesi.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu