Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay hasret giderdi

Ekleyen admin on Eki 2nd, 2018 kategori : Genel, Manşet. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Yozgat’ın Sorgun ilçesinde bulunan bir otelde, sivil toplum kuruluşları ve meslek odaları temsilcileri, şehit yakınları ve gazilerle bir araya geldi.

Toplantıda konuşan Vali Kemal Yurtnaç, “Öncelikle Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay Beyfendiye ilimize gerçekleştirdiği bu nazik ziyaretten dolayı teşekkür ediyorum. Yozgat baktığımızda şanslı bir şehir. 12 Eylülden bun güne baktığımızda siyaseten Ankara’da çok güçlü olmuş ve bu günde dünya liderimiz Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın tek yardımcısı var ve o da Yozgatlı. Bu hem Yozgatlıları onure edecek bir şeydir hem burada çalışan arkadaşlarımızı ve ilin valisi olarak benim için onure edici bir şeydir. Bizim bu fırsatları kullanmamız gerekir” dedi.

Şehrin alt yapısının hazır olduğunu belirten Vali Yurtnaç, “Öncelikle bu şehrin alt yapısına baktığımızda hızlı treni geliyor, havaalanı geliyor, OSB, üniversite derken bu şehirde her şeyi bitmiş alt yapı olarak. Önümüzdeki orta vadede bu şehre bir şeyler hayal edelim. Hayallerimizden sıfır almaktan korkmayacağız. Bu şehre geldiğimde baktım ki 9 tane termal kaynak var ve bu otel haricinde boşa akıyor. 2000 yıllık Roma Hamamı var tanıtılmıyor. Biz bunları bir plan dahilinde çalışmaya başladık. Şunu hayal etmeye başladık. Termal kongre ve spor turizminin yeni adresi Yozgat olacak diye hedef cümle kurduk. Trenle, havaalanı ile OSB ile şehir hastanesi, üniversite hastanesi var ve bunlar bu şehrin alt yapısı. Bu otel gibi 10 tane daha otel yaptırdığımızda hayal edemeyeceğimiz yerlere ulaşabiliriz. Bunu başarabilirsek Yozgat Kızılcahamam’dan daha ilerde bir termal kent olacak. Bende Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay Beyfendiden Yozgatlılar adına bir şey arzu ediyorum. Termalin desteklenmesini istiyoruz. Bunu desteklersek Yozgat üreten bir şehir olur. Termal kaynaklarımızı kamuya aktarmış oluruz ve yurt dışından buraya para transferini gerçekleştirmiş oluruz. Bu çalışma eminim Yozgat’ı güzel bir şekilde kalkındıracaktır diye düşünüyorum. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ilimize geldiğinde de hafif raylı sistemi dile getirdik ve o da şimdi yine gündeme geldi” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ise Yozgat’ın son 16 yılda çok büyük hizmet aldığını ve alması gereken daha çok yolu olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın her fırsatta yerel kalkınmaya ağırlık verdiğini ve Türkiye’nin kalkınmasına önem verdiğini belirten Oktay, şunları söyledi:

“Türkiye’nin uluslararası alanda söz sahibi olmasıyla alakalı net bir duruşu vardı, dik duruşu vardı, net kararlılığı vardı. Bu duruşun hiçbir şekilde değişmediğine ve değişmeyeceğine de yine hep birlikte şahit olduk. En son iki gün öncesinde Birleşmiş Milletlerdeki durumu zaten siz kendi gözlerinizle de gördünüz, şahit oldunuz. Bu gelişmenin sadece merkezin, Ankara’nın, merkezi hükümetin illere yapacağı yatırımlarla olmayacağını, Sayın Cumhurbaşkanımızın kalkınma modeli olarak sunduğu, ihracata dayalı büyüme dediğimiz modelde, üretim ve verimliliğe dayalı dediğimiz modelde, bu genel kalkınmanın dün 2023 hedefleri olarak ifade ettiğimiz, bugün 2053′leri, 2071′leri konuştuğumuz gelecek nesillerle alakalı ortamda sadece merkezden verilen katkılarla olmayacağını, dolayısıyla her bir vatandaşımızın da bununla ilgili her bir ilimizin, her bir ilçemizin elini, yüreğini, gövdesini taşın altına koyması gerektiğini de her fırsatta ifade ediyorum.”

Artık Türkiye’deki kalkınma modelinin, dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi merkezden yerele fabrika kurma ve iş yeri açma şeklinde olmayacağını vurgulayan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, merkezdeki herhangi bir bürokratın gelip de herhangi bir ilin veya ilçenin kalkınmasını sağlamasının mümkün olmadığını kaydetti.

“Çocukluğumuzda bize ‘kritik bir dönemden geçiyoruz’ denirdi, genç olduk kritik bir dönemden geçiyoruz dedik, olgunlaştık kritik bir dönemden geçiyoruz dedik, yaşlandık kritik bir dönemden geçiyoruz diyoruz” diyen Oktay, şöyle devam etti:

“Bu nasıl kritik bir dönemdir hiç bitmez. Sonrasında işin içerisine girdiğimde gördüm ki aslında kritik dönem dediğimiz olay coğrafyanın kaderiyle alakalı. Eğer bu coğrafyada var olmak istiyorsanız, bu coğrafyada var olmak bir bedel ödemeyi gerektiriyor. Bin yıl dedik ama bunun binlerce yıl öncesi de var. Aslında bu bedel güçlü olmayı gerektiriyor. Güçlü olmak zorundasınız. Güçlü olmak zorundayız ki bu coğrafyada ayakta kalalım, hayatta kalalım. Kim ne yaparsa yapsın, her şeye ve herkese rağmen tüm şartlara ve hakeme rağmen biz hayatta kalmanın yolunun güçlü olmaktan geçtiğini öğrendik. Kritik süreçten geçiyoruz dediğimiz olay da bu aslında. Coğrafyanın kaderiyle alakalı. Daha bugün gördük Almanya’da açıklandı, EURO 2024, hep birlikte izlediniz. Türkiye’de sporla ilgili altyapının ne kadar güçlendiğini hepiniz biliyorsunuz. Spora olan ilgiyi hepiniz biliyorsunuz, hepimiz biliyoruz. Türkiye’nin gelişmesini hepimiz biliyoruz ama ne yaparsanız yapın son noktaya kadar geldiğinde yine bir jüri toplanıyor ve karar veriyor ve bu Türkiye olmuyor. Hakeme rağmen almak dediğimiz bu. Biz bunu alacağız. Hangi hakemi koyarlarsa koysunlar, şartlar ne olursa olsun biz bu oyunu alacağız.”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, göreve geldiklerinde Yozgat’ın gelişmesi ve kalkınmasına ilişkin başlattıkları projelere devam ettiklerini aktardı.

Tüm Yozgatlıların destekleriyle bu projeleri hayata geçireceklerini ve kalkınmayı başlatacaklarını dile getiren Oktay, herkesin sadece elini değil, gövdesini de taşın altına koyması gerektiğini sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, konuşmasının ardından salonda bulunan bazı vatandaşların taleplerini dinledi.

Programa, Vali Kemal Yurtnaç, Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, Belediye Başkanı Kazım Arslan ve il ve ilçe protokolü katıldı.

ELMA HASADINA KATILDI

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Yozgat’ın Kadışehri ilçesinde Kabalı köylülerinin arazilerini birleştirerek 5 bin dönüm alanda oluşturdukları meyve bahçesinde, elma hasadına katıldı.

Oktay, “Amacımız, kabinemiz olarak bu projeyi olabildiğince Türkiye’nin diğer bölgelerine, illerine ve ilçelerine yaymak” dedi.

Memleketi Yozgat ve ilçelerinde bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kadışehri ilçesinde Türkiye’nin en büyük meyve bahçelerinden biri olan Kabalı Meyve Bahçesi’ni gezdi.

Kadışehri ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’a ValiKemal Yurtnaç, Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Yozgat MilletvekiliBekir Bozdağ, Yozgat Milletvekili Yusuf Başer ve Belediye Başkanı Kazım Arslan da eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, meyve bahçesinde çalışan işçilerle birlikte kahvaltı yaptı, ardından elma hasadına katıldı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, 3 bin 500 dekar alanda bulunan elma bahçesindeki hasat sonrasında yaptığı açıklamada, “Yozgat’ın Kadışehri ilçesinde bulunan Kabalı köyündeyiz. Burada bereket var, burada emek, alın teri var. Burada köylülerimizin ilçedeki ve beldedeki insanımızın kendi köyünde, bölgesinde kalarak oluşturduğu bu güzelliği görüyoruz. Burası tarımsal kalkınma anlamında en ciddi projelerden biri. Türkiye’nin en büyük meyve bahçesindeyiz. 400 bini aşkın ağacın olduğu kiraz, elma, armut, şeftali gibi birçok çeşidin bulunduğu son derece teknik, hem de bahçeciliğin, tarımın yapıldığı, bir o kadar da amatör ruhla profesyonelce yapılan bir proje burası” dedi.

‘MUHTEŞEM BİR PROJE’

Kabalı Meyve Bahçesi’nin ilçede göçün önüne geçtiğini de hatırlatan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Geçen yılda Türkiye’nin 250 ayrı bölgesinde bu projeyi hayata geçirmeyi istemiştik. Dolayısıyla kırsaldan kente göçün de önüne geçmenin en ciddi yollarından birisi, hem de üretimi artırmanın yollarından birisi. Toplulaştırma var ama bu toplulaştırma, gönüllü olarak köylüler kendi arazilerini verip bir şirket bünyesinde toplulaştırıyor. Hem buradan kira alıyor hem de kendisi de fiilen burada çalışıyor. Sigortalı hepsi. Göç vermeyi bırakın tekrardan göç almaya başlayan bir bölgemiz. Muhteşem bir proje. İnşallah bizim amacımız, kabinemiz olarak bunu olabildiğince Türkiye’nin diğer bölgelerine illerine ve ilçelerine olabildiğince bunu yaymak. Bunun bir sonraki aşaması, burada sektörün oluşması, oradan da ürünlerin işlenmeye başlanıyor olması. Bunun sonraki aşamasında sanayileşme boyutu aşaması var. Ama mevcut aşamasında da organik ürün elde etme aşaması var.”

Projenin hayata geçirilmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, projenin genişleyerek bölge insanına umut verdiğini de ifade ederek, ayrıca bahçe içerisinde bulunan gölette de kaz yetiştiriciliğine başlandığını sözlerine ekledi.

Programın ardından Kadışehri Belediyesi ve Kaymakamlığını ziyaret eden Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, burada vatandaşlarla sohbet edip hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra Kadışehri Belediyesi tarafından ilçeye yapılan 15 Temmuz Kulesi’nin açılışın gerçekleştirdi.

***Sorgun TSO Fransız işadamlarını konuk etti

YOZGAT – Sorgun Ticaret ve Sanayi Odası, karşılıklı ticaretin artırılması, yatırım ortamının iyileştirilmesi kapsamında, Fransa‘nın Ain bölgesine bağlı Oyannax şehrinden gelen ticari heyeti konuk etti.

Sorgun TSO Başkanı Üzeyir Arslan’ın makamında gerçekleşen ziyarette Başkan Arslan, yönetim kurulu üyeleri Kadir Kılıç, Ömer Samaroz, İsmail Baran, Murat Vural, Genel Sekreter Sami Erdoğan, Oyonnax şehrinde ticari faaliyetlerine devam eden Julien Martinez, François Guinard, Eric Magdelaine, Alain Berthet, Eddy Navarrete, Henri Mercieca, Nuri Meriç, Fatih Kaygısız hazır bulundu.

Sorgun’un ticari faaliyetleri hakkında ziyaretçilere bilgi veren Sorgun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Üzeyir Arslan, Sorgun TSO olarak Sorgun’a, Yozgat’a bölgeye katkı sağlamak istediklerini belirtti.

Sorgun’un Türkiye’nin tam ortasında olduğunu, E-88 karayolu gibi önemli bir yol güzergahı üzerinde bulunduğunu vurgulayan Arslan “Sorgun’un nüfusu 52 bin civarında. Bunun yanı sıra günlük ortalama 20 bin kişi Sorgun’a ticaret işlerini yapmak için diğer ilçelerden buraya gelmekte. İlçemiz yer altı kaynakları bakımından çok zengin bir ilçe konumunda. İlimiz Organize Sanayi Bölgeleri içerisinde 6.Bölgeden faydalanıyoruz. İlimize yapılacak olan ileriye dönük yatırımlardan bir tanesi de hızlı tren projesi. İleriye dönük turizm açısından önemli bir yatırım alanı olarak gördüğümüz şey ise sıcak su termal tesisler olarak görüyoruz” dedi.

Buralara yapılacak olan yatırımların sadece ilimize değil, tüm ülkeye katkı sağlayacağının altını çizen Arslan şöyle devam etti:

“Biz, Sorgun Ticaret ve Sanayi Odası olarak gerek ilçemize, gere ilimize gerekse bölgemize katkı sağlamak istiyoruz. Buralara yapılan yatırım elbette ülkemize katkı sağlayacaktır. Bu nedenle ülkeler arası iş birliklerinin artırılması kapsamında çalışmalarımızı artıracağımızı belirtmek isterim.”

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu