Sorgun’a yeni Hükümet Binası ve tepkiler

Ekleyen admin on Eyl 11th, 2018 kategori : Genel, Manşet. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Yozgat‘ın Sorgun İlçe Kaymakamı Mustafa Altınpınar, ilçeye yeni bir hükümet binası yapılacağı müjdesini verirken, bu projeye tepkiler de ardı ardına gelmeye başladı.

Daha önce Yenidoğan Mahallesi Çekerek Caddesi üzerinde bulunan eski Toprak Mahsulleri Ofisinin olduğu yere yapılması planlanan Hükümet Binasının yerinden vazgeçildiğini söyleyen Sorgun İlçe Kaymakamı Mustafa Altınpınar “Sorgun’a yapılması planlanan Hükümet Konağı’nın yerinde değişikliğe gidildi. Hükümet Konağı Ofis’in yerine yapılmasından vazgeçilerek, Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan Sorgun Lisesi, Mehmet Akif ve Yeşilyurt ilkokulları yıkılarak bu bölgeye Hükümet Binasını yapmayı düşünüyoruz” dedi.

Sorgun’da uzun yıllar eğitim öğretimi sürdüren Yeşilyurt İlkokulu, Mehmet Akif Ersoy İlkokulu ve Rehberlik Araştırma Merkezi’nin binalarına verilen çürük raporu ile bu okulların yenileneceğini belirten Altınpınar “İlk olarak çürük raporu verilen Yeşilyurt ilkokulu yıkılarak Mehmet Akif Ersoy İlkokulunda ikili eğitim yapılacak. Yıkılan okulların yeni binaları eski ofis ve eski hastane binası arsalarına yapılacak. İlçemize tam donanımlı iki okul binası kazandıracağız.” dedi

YENİ YERE TEPKİLER ARTIYOR

Kaymakam Mustafa Altınpınar yeni hükümet binası müjdesi verirken, yeni Hükümet Konağı’nın yapılacağı yere tepkiler giderek artıyor.

ESKİ BELEDİYE BAŞKANI AHMET USLU’DAN TEPKİ

Sorgun eski belediye başkanı Ahmet Uslu yeni hükümet konağının yerinin eski buğday pazarının bulunduğu alan olması gerektiğini ifade ederek, “Yine ilçemizin tarihi okullarının yıkılması sadece binanın yıkılması olarak düşünülmemeli, bu binaların yıkılması tarihin de sona erdirilmesi anlamına gelir.Bildiğiniz üzere geçmişini bilmeyen bir millet geleceğini dizayn edemez. Dolayısıyla tarihi yok etmek demek milleti yok etmek anlamındadır. Unutulmamalıdır ki;Sorgun tarihi ile özdeşleşmiş bu binaların yıkılması Sorgunumuzun genlerine aykırıdır.” dedi.

Uslu, “Sorgunumuza yapılması düşünülen hükümet binamız,tarihi dokular barındıran ve adeta Sorgun’un tarihi ile özdeşleşmiş okul ve binaların yıkılması ve yerlerine yapılması yerine,eski buğday pazarının bulunduğu alan olan ve 26 bin metrekarelik ilk alana sahip olan mevkiye yapılması daha uygun olur. Zira,bir tarafı eski Yozgat yolu ve diğer tarafı da Edirne’den Kars’a uzanan Sivas caddesi üzerinde bulunan bu alana Selçuklu mimarisi ile yapılacak olan Hükümet Binamız ile ilçemizin hem görünümü değişecek hem de ilçemizi ziyaret edenlerin ilçemize dair anlatacakları ve görülmesi gereken yer olarak belirtebilecekleri bir alan kazandırılmış olacaktır. Yine bahsettiğimiz yere açık ve kapalı otopark yapılarak taşıt trafiği de rahatlatılabilir. Şehirleri batıya doğru büyür düsturuna da uygun olacağını düşündüğümüz yer Hükümet Binamız için adeta biçilmiş kaftandır.” dedi.

Uslu, “Yine ilçemizin tarihi okullarının yıkılması sadece binanın yıkılması olarak düşünülmemeli,bu binaların yıkılması tarihin de sona erdirilmesi anlamına gelir.Bildiğiniz üzere geçmişini bilmeyen bir millet geleceğini dizayn edemez.Dolayısıyla tarihi yok etmek demek milleti yok etmek anlamındadır. Unutulmamalıdır ki; Sorgun tarihi ile özdeşleşmiş bu binaların yıkılması Sorgunumuzun genlerine aykırıdır.

Hülasa,yeni yapılacak hükümet binamızın eski buğday pazarının olduğu alanda şu anda bulunan ve adeta atıl vaziyette kalmış olan binaların yıkılması suretiyle güzel bir mimari ve proje ile yapılması,Adalet binamızın yapıldığı zamanki hataya düşülmemesi ile tarihi okullarımızın asla ve asla yıkılmaması aksine korunması gerektiği kanaatiyle selam ve saygılarımı sunarım.” dedi.

MHP İLÇE BAŞKANI KUTLUSOY’DAN TEPKİ

Milliyetçi Hareket Partisi Sorgun ilçe başkanı Zafer Yusuf Kutlusoy, böyle bir karar alınmasının kendilerini çok üzdüğünü dile getirerek “Sorgun Kaymakamlığının İlçemiz merkezinde bulunan Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu, Kız Meslek Lisesi ve Yeşilyurt İlkokulu ve Jandarma Karakolu binasının yıkılması ve yerine Hükümet Konağı yapılması kararını içimiz burkularak öğrendik.

​Yıllar önce, binlerce mezunu bulunan, ilçemizin en eski okulu olan, birbirinden kıymetli öğretmenleri ile memleketimize ışık tutan, asırlık Sorgun Lisesinin zaten sistem değişikliği vb. bahanelerle ismi değiştirilmişti. Ayrıca ilçemizin merkezinde bulunan tarihi çarşı hamamı yıkılmış ve yerine Sorguna yakışmayan, ilçemizin ihtiyaçlarını karşılamayan bir SGK binası yapılmıştı.  Şimdi ise nerdeyse Sorgunluların yarısına eğitim veren, Sorgun’la özdeşleşen bu eğitim yuvalarını yıkma kararı alınmıştır. Şehrin kalbine bir hançer daha saplanmak üzeredir. Günden güne artan şehiriçi trafik çilesini çekilmez hale getireceği aşikâr olan bu proje Sorgunumuza önümüzde ki yüzyılda telafisi mümkün olmayan bir sıkıntı doğuracaktır.

​Gerek mevcut konumu, gerekse eğitimin kalitesi ile örnek teşkil eden bu okullar memleketimizde eğitimin lokomotifi olmuştur. İlçemizin gençleri kuşaklar boyu bu okullarda okumuş ve bu okullar hemen her hemşehrimizin hatıralarında yer etmiştir. Her tuğlasında, her sınıfında her duvarında bir mazi saklıdır. Her köşesinde bir hatıra barındırmaktadır, acı tatlı hikâyelere ev sahipliği yapmıştır. Bu Yerleşkede okusun okumasın Sorgunlu olup da bu Okullarda, bahçesinde veya kıyısında köşesinde anısı veya yaşanmışlığı olmayan neredeyse yoktur. Sorgunun karakterini yansıtan ve sorgunla özdeşleşmiş bu binaların yıkılmasına gönül razı gelmemektedir.

​Bulunduğu yer itibariyle de çarşı esnafının ve memur vatandaşlarımızın çocukları için kolay ulaşılabilmesi aileler için büyük kolaylık teşkil etmektedir. Şehrin merkezinde çocuklar için oyun alanı olması önemini artırmaktadır. Bu minvalde mevcut binaları yıkmanın hiçbir mantığı ve izahı bulunmamaktadır. Zaten Çekerek caddesinde bulunan TMO aynı gerekçeyle yıkılmıştır. Ayrıca ilçemizin tarihini yansıtan bu eğitim yuvalarının yıkılması gayet gereksizdir. Yarım asırdan fazla t faydası olmayacaktır.

​Mevcut binalar ilçemizin ihtiyaçlarını ziyadesiyle karşılamaktadır. Bunun için zaten ekonomik olarak sıkıntılı olduğumuz ve kamusal olarak tasarruf tedbirleri alınan bir dönemde bu tarz maceralara girerek kamu kaynaklarının betona yatırılmasının devletimize yükleyeceği külfetten kaçınmak gerekmektedir. Sorgunlunun öz malı üzerinde Sorgunlulara sorulmadan, siyasi partilere, sivil toplum kuruluşlarına en önemlisi Sorgun halkına danışılmadan alınan bu talihsiz karardan bir an önce dönülmelidir. Sorguna yıllarca Meslek Yüksek Okulu yapamayan bir zihniyetin bir çırpıda Hükümet Konağı yapmaya kalkışması da ayrıca manidardır Memleketin soğuk yüzlü beton yapılara değil eğitim yuvalarına ihtiyacı vardır. Bir tarih böyle umursamaz bir şekilde yok edilmemelidir. Sorgunla ilgili kararları Sorgunlular vermelidir ve biz Sorgunlular olarak bu binaların yıkılmaması veya bu yerleşkenin Eğitim dışında başka amaca hizmet etmemesi için elimizden geleni yapacağız” dedi.

ESKİ BELEDİYE BAŞKANI KILIÇARSLAN’DA TEPKİ GÖSTERDİ

Diğer yandan Sorgun Eski Belediye Başkanı Yılmaz Kılıçarslan’da yeni hükümet konağı yerine tepki göstererek, şehirlerde geçmişin hatıralarını çağrıştıran yapıların, o şehrin kıdemini ve kimliğini oluşturduğunu ifade etti.

Kılıçarslan “Şehirlerin nirengi noktaları sayılan ve şehrin insanlarının her birinin geçmişini anımsatan yapılar yok edildikçe memleketin adeta kimliği yok edilmiş olur ki bu da şehrimizin değersizleşmesine yol açar.” diyen Kılıçarslan gazetemize yaptığı açıklamada şunları söyledi: ”
“Geçmiş elli yılda birçok kıdemli yapı karşı çıkmamıza rağmen yıkıldı. Yok edildi. Salih Paşa Camii minaresi yanında ki ahşap müftülük binası ilçemizin en eski PTT’si ve birkaç ahşap bina Çukurpınar, Üçlüle, Halil Onbaşı’nın Çeşme, Kamil Hoca’nın Pınar, Ethem Ağa’nın Pınar, Kilise Çeşmesi gibi ilçemizin kimliği olan eserler şimdi maalesef yoklar.

Bir aydan beri Sorgun dışındayım. Duydum ki Yeşilyurt İlkokulu, Sorgun Lisesi ve Mehmet Akif Ersoy İlkokulu yıkılıp yerine hükümet binası yapılmak isteniyormuş. Yazık ki ne yazık.

Sorgun insanıyla Sorgun ilçesinin bütün geçmişini, insanlarımızın en güzel anılarını da söküp atmak, memleketimizle birlikte insanlarımızı da geçmişi bulunmayan kişiliksiz insanlar yığını durumuna mı düşürmek istiyorlar. Hem bugün şehircilik anlayışı hizmet binalarını kurum ve kuruluşları şehrin bir noktasına merkezine toplamak anlayışı terk edilmiştir.

Şehir; insanların rahat yaşamı için planlanır. Bütün araç trafik yoğunluğunu bir bölgeye toplamak şehir insanını işkenceye sokmaktır. Kurum ve kuruluşlar insanların rahatı için semtlere dağıtılmaktadır. Sorgun’u planlayanların, Sorgun’u yönetenlerin şehirlerde yaşayan nüfusun giderek daha huzurlu bir hayat standardına ulaşmasını sağlamaya yönelik modern ve şehir insanına hizmet anlayışını ön planda tutan bugünkü şehircilik anlayışından haberleri yok mu ? Yoksa vah Sorgun’a… ” “Bu yanlış karardan vazgeçilmelidir” diyen Sorgun Eski Belediye Başkanı Yılmaz Kılıçarslan sözlerini şu ifadelerle tamamladı: ” Resmi kurum ve kuruluşlar ulaşımı kolay olan değişik semtlere dağıtılmak suretiyle insan, araç ve trafik yoğunluğunu şehir merkezinde sıkıştırmadan memleketimizin rahatlığı sağlanmalı ve bu yanlış karardan vazgeçilmelidir.”

KAMPANYA BAŞLATILDI

Diğer yandan sosyal medya takipçileri de yeni projeye destek vermeyerek “SORGUN OKULUNA SAHİP ÇIK” kampanyası başlattı.

Sosyal Medya kullanıcıları ve bir çok emekli öğretmen Sorgun Yeşilyurt İlkokulu , Sorgun Lisesi ve Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu’nun yıkılmasına karşı çıkarak “Sorgun’un 1939 yılında ilk eğitim öğretime açılan 79 yıllık Yeşilyurt İlkokulu binası neden yıkılıyor? Yeşilyurt İlkokulu ilçemizin en köklü eğitim kurumu. Onbinlerce öğrenci yetiştirmiş, Sorgun’un eğitim abidesi. Sorgun İlköğretim Müdürlüğü de 1967 yılına kadar 28 yıl bu binada hizmet vermiş” diyerek tepki gösterirken Sorgun Lisesi için de ; “Sorgun Lisesi ‘de öyle. Sorgun Lisesi’de, Yeşilyurt İlkokulu gibi köklü bir lise.

Şu anda bürokrasinin ve üniversitelerin en yüksek kademelerinde görev yapan Sorgun Lisesi mezunları var. Lise binasının yıkılmasını istemiyoruz.

Mehmet Akif Ersoy İlkokulu da Devlet- millet işbirliğiyle 1986 yılında yapıldı. 1994 yılında da kat ilavesi yapıldı.Bu üç okul binasına çürük raporu verildiği ifade ediliyor. Doğrudur.

Bir bina eğer yıkılmak isteniyorsa yıkılması için önce çürük raporu düzenlenir. Ardından yıkılır.
Bu raporu almak da o kadar zor değil.

Bir zamanlar, 1990’lı yıllarda Sorgun ilçesinin tarihi ile özdeşleşmiş 1813 yılında yapılmış –bugün yaşasa 205 yaşında olacaktı- Salih Paşa Camii’de böyle yıkılmıştı.Yerine yenisi yapılacak diye.
Salih Paşa Sorgun’un tarihi idi. Şimdi dizimizi dövüyoruz. Bir tarihi mabedi yok ettik. Geçmişi olmayan kurumların, milletlerin, devletlerin geleceği de olmaz. Yeşilyurt İlkokulu binası “Sorgun Tarih- Kültür ve Eğitim Müzesi” olsun. Demokratik tepkimizi gösteriyoruz. Vebali büyük, elimiz iki yakanızda olur” ifadelerini kullandılar.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu