Keven “Şeker pancarı üreticisi belirsizlik içinde”

Ekleyen admin on Eyl 4th, 2018 kategori : Genel, Manşet. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven şeker fabrikalarının özelleştirilmesinden sonra Yozgat’ta şekerpancarı üreticisi çiftçisinin sağlıklı bir şekilde bilgilendirilmediğini bu nedenle üreticilerin tedirgin olduğunu belirtti.

Üreticinin pancarı fabrikaya nasıl ve kimlerce nakledeceğinin belli olmadığını ifade eden Keven “Taşıma işlemini o ilçenin nakliyeci esnafı mı yapacak belli değil. Pancar toplama merkezleri çalışacak mı belli değil. Yeni sisteme çiftçi nasıl uyum sağlayacak belli değil. Ayrıca bu fabrikaların devir işlemleri tamamlandı mı? Devir işlemi tamamlanamıyorsa ne olacak?

Önümüzde bir hasat dönemi var. Bu döneme ilişkin tüm altyapı hazır mı belli değil. Hasat dönemi gelmeden yetkili kurumlardan ve Tarım Bakanlığı’ndan sorumlu bir davranış ve derhal bir açıklama bekleniyor” dedi.

Türkiye’de 2000 yılında 4 milyon 100 bin dekar alanda şekerpancarı ekimi yapılırken, 2017′de bu alanın 3 milyon 300 bin dekara düştüğünün altını çizen Keven şunları kaydetti:

“Yani 800 bin dekarlık bir küçülme var. 2002 yılında şekerpancarı üreten çiftçi sayısı 490 bin iken 2017 itibariyle 105 bin çiftçi üretim yapıyor.

Yozgat ilimiz ise geçen yıl 1 milyon 700 bin tonluk şekerpancarı üretimiyle Türkiye ikincisidir. Şekerpancarı ilimiz ekonomisi için büyük önem taşımaktadır. Ancak 2018 için açıklanan taban fiyatı ton başına 235 liradır. Yani 2002 yılında 1 Lt mazot 17 kilo pancara denk gelirken, 2018 yılında 27 kilo pancara denk gelmektedir. Rakamları çoğaltmak mümkün. Üreticinin girdi maliyetleri kat be kat artarken taban fiyatlar aynı oranda artmıyor.

Çiftçinin yoksullaşması, alım gücünün düşmesi ve bunun sonucunda da üretimi terk etmesi ve büyükşehirlere göç etmesi önlenemiyor. Bu rakamlar ulusal tarımın ve başta Yozgat ilimiz olmak üzere tarımla geçinen birçok ilin geleceğinin ne kadar tehlikede olduğunu göstermeye yetiyor. Peki bu üretimden ayrılan çiftçiler ne yapıyor. Büyükşehirlere göç ediyor. Orda da bu insanları işsizlik veya düşük ücretlere güvencesiz bir çalışma hayatı bekliyor. Yetkililer tarımda bu kötü gidişatı değiştirmek için ne yapıyor? Özelleştirmelerden medet umuyor. Nişasta bazlı şekerin kotasını yükseltiyor. Sıfır gümrük vergisiyle buğday, pirinç ithal ediyor. Yerli pamuğu ve yerli tütünü yok ediyor. Çiftçinin suyunu bile paralı hâle getiriyor.

Hayvancılıkta da bu durumun bir benzeri yaşanıyor. Küçük aile işletmeleri yok oluyor. Büyük süt toplayıcıları piyasayı belirliyor ve devasa çiftlikler küçük üreticiyi yutuyor. Bu tablonun sorumlusu AKP iktidarıdır. Çiftçiyi üretimden koparan yoksullaştıran AKP’nin tarım politikasıdır. Çiftçiyi yok sayan, Üretici Birlikleri’ni ve Ziraat Odaları’nı yok sayan bu anlayışa bir son verilmelidir. Çiftçiyi üretime teşvik edecek, kırsalı güçlendirecek, aracıya değil üreticiye kazandıracak önlemler alınmalıdır.”

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu