Arif Baş Şiir Ödülü sahiplerini buldu

Ekleyen admin on Tem 31st, 2018 kategori : Genel. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Köy Enstitülü kökenli öğretmenlerden Arif Baş’ın anısını yaşatmak üzere, ailesi tarafından ilki 2017 yılında ulusal düzeyde yapılan Arif Baş Şiir ve Yarışması’ında dereceye girenler belli oldu.

Yarışma Komitesi Başkanı Haydar Eroğlu, Arif Baş adına düzenlenen yarışmaların ilkinin geçen yıl öykü dalında, bu yıl ise şiir dalında yapıldığını belirtti.

Haydar Ergülen, Özgen Seçkin, Hüseyin Peker, Haydar Eroğlu ve Ahmet Sefa’dan oluşan Seçici Kurul’a bu yıl 41 kitabın/dosyanın katıldığı bilgisini veren Eroğlu “Bu yıl şiir dalındaki ödülümüz, uzun yıllar şiire emek veren, şiirini sürekli olarak seyreltip, sözün çekirdeğine varmaya çalışan, şiirin aynı zamanda bir yolculuk hali olduğunu bilerek bu yolculukta hiç mola vermeden ilerleyen, yürüdükçe şiirinin de nefesi açılan, Soner Demirbaş’ın ‘Deva‘ kitabına  verilmesi uygun görüldü. Sayın Soner Demirbaş’ı tebrik eder yazın hayatında başarılar dileriz” dedi.

Eroğlu, 1971 Kırşehir doğumlu olan Soner Demirbaş’ın daha önce iki şiir kitabı yayınlandığını, ‘Deva’ isimli kitabının ise üçüncü şiir kitabı olduğunu ifade ederek “Soner Demirbaş’ın İç Anadolu’da Ahilerden, Hacıbektaş’a bakan bozkırın büyüttüğü ve bilgeliğine eriştirdiği bir dil geliştirme yöntemi var. İmge yaratma gücü, ben’den yola çıkıp öteki’ne ulaşan yüzüyle, şiirde  ’düğümü kim çözer’ sorumuza bir cevap gibi. Yazdıkları, sevgi kucaklamasıyla türlü şairi buluşturan bir beğeni yumağını andırıyor” diye konuştu.

Ödül töreninin 21. Bahadın Kültür Şenliği Kapsamında, 4 Ağustos Cumartesi saat 17.00-19.00 arasında Bahadın Kasabası’nda yapılacağını vurgulayan Eroğlu, seneye edebiyatın başka bir dalında yarışma düzenleneceğini sözlerine ekledi.

ARİF BAŞ KİMDİR:

Arif Baş 1927 yılında Yozgat ili, Sorgun ilçesine bağlı Bahadın köyünde doğdu. 1944 yılında Pazarören Köy enstitüsünü bitirdi.

Öğretmenlik ve yöneticilik görevlerinin ardından İl Genel Meclisi üyeliği,  Genel Meclis Daimi üyeliği ve Bahadın Kasabası’nda Belediye Başkanlığı yaptı.

Emekliliğinde köyüne yerleşen Arif Baş, bir yandan yazın hayatına devam ederken, diğer yandan da Orta Anadolu’da, evlerde, tarım ve küçük işletmelerde kullanılan ve bu gün artık kullanım dışı kalmış yüzlerce eseri bir araya toplayarak etnoğrafik bir müze oluşturdu.

09 Şubat2012’de yitirdiğimiz Arif Baş’ın   öykü, şiir anı ve araştırmalardan oluşan basılmış eserleri vardır.

 

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu