24 Temmuz Basın Bayramı kutlamaları

Ekleyen admin on Tem 31st, 2018 kategori : Genel. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Sorgun Belediye Başkanı Murat Gürbüz 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı nedeniyle yerel basını ziyaret etti.

Başkan Gürbüz, geçmişte olduğu gibi günümüzde de toplumsal yaşantımızda basının çok önemli bir yeri olduğunu kaydetti.

Gürbüz; “Basın, yaşadığımız bölge ve tüm dünyadaki gelişmeler hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlamaktadır. Toplumun doğru bilgilendirilmesi çok büyük bir öneme haiz olduğu gibi, bunu mümkün kılabilmek için de özgür bir basına ihtiyaç vardır.

24 Temmuz 1908’de sansürün kaldırılması yönünde alınan karar, işte bu bakımdan tarihi bir önem taşımaktadır. Dünya üzerinde yaşanan gelişmeler sansürün uygulandığı ülkelerin geri kaldığını, basın özgürlüğün olduğu ülkelerin geliştiğini ve kalkındığını göstermiştir.

Bir başka deyişle, bir ülkede basının özgürlüğü, demokrasisinin de kalitesini gösteren önemli bir ölçüttür. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, ’Basın milletin müşterek sesidir’ sözü de bu görüşü desteklemektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle, 110. Yıldönümünde bütün gazetecilerin ve basın kuruluşlarının 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını en kalbi duygularımla kutluyor, görevlerinde kolaylık ve başarılar diliyorum” dedi.

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Kaygısuz, basınla kahvaltıda buluştu

Sorgun Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Erdal Kaygısuz, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı nedeniyle yerel basın mensuplarıyla kahvaltıda buluştu.

24 Temmuz 1908 tarihinde Türk Basınında sansürün kaldırılması ve her yıl 24 Temmuz kutlanan “Gazeteciler ve Basın Bayramı” günü nedeniyle Sorgun Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nda bir kahvaltı düzenleyen Kaygısuz  zor şartlarda ve büyük bir özveriyle kamuoyunu aydınlatma görevi gören gazetecilerin her zaman yanında olduklarını  belirtti.

Toplumu hızlı ve etkili bir biçimde bilgilendirmek amacıyla gece gündüz demeden çalışan tüm basın mensuplarının demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından biri olduğunu vurgulayan Kaygısuz “24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını en içten dileklerimle kutlarım. İlçemizde faaliyette bulunan gazete ve ulusal haber ajansı temsilcilerine bundan sonraki çalışma hayatlarında başarılar dilerim”dedi.

Kaygısuz, oda olarak her zaman esnafın sorunlarına ortak olduklarını, sorunlarının çözüm noktasında en hızlı ve en iyi şekilde hizmet vermeye çalıştıklarını dile getirerek “Biz bu görevleri yerine getirirken yerel basınımız da bizlerin her zaman yanında oluyor. Bu nedenle öncelikle kendilerine teşekkür ediyorum. Göreve geldiğim günden itibaren ilk çalışmamız sanayi sitesi yakınlarını bir ATM cihazı koymaktı. Çok şükür bunu gerçekleştirdik. Sanayi esnafının gün içerisinde sürekli olarak çarşı merkezine gelip gitme sorununu ortadan kaldırdık.  Sorgun Esnaf ve Sanatkarlar Odası olarak bütün kurum ve kuruluşlarla uyumlu bir şekilde çalışmalarımız devam ediyor.”şeklinde konuştu.

MMO temsilcisi Demirel’den kutlama

MMO Yozgat Temsilcisi Tahir Demirel’de yazılı bir basın açıklaması yaparak, 24 Temmuz 1908 tarihinde Türk Basınında sansürün kaldırılmasından günümüze, her yıl 24 Temmuz günü “Gazeteciler ve Basın Bayramı” olarak kutlandığını ifade etti.

Günümüzde her insanın bilgiye ulaşma, doğruları öğrenebilme ve kendi fikirlerini ifade edebilme özgürlüğünün en temel hak olduğu görüşünün, uygulamada sıkıntı olsa da  modern dünyada tartışmasız kabul gördüğünü ifade eden Demirel açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Kamu adına gerçekleri araştırma, doğru ve gerçek haberlerle kamuoyunu aydınlatma görevi gören basın, demokratik hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından biridir. Haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı olan basın, demokrasinin yaşamasını ve gelişmesini sağlayan kurumların başında gelmektedir.

Zor şartlarda ve büyük bir özveriyle kamuoyunu hızlı ve etkili bir biçimde bilgilendirmek amacıyla gece gündüz demeden çalışan tüm basın mensuplarımızın 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını en içten dileklerimizle kutlar, 15 Temmuz ve sonrası yaşadığımız süreçte millî irade için, halka vurulmak istenen hain darbeye karşı verdikleri mücadeleden ötürü teşekkür ederim. Bu duygu ve düşüncelerle yerel gazete, radyo ve ulusal haber ajansı temsilcileri ile zengin bir kadroya sahip olan ve üstlendikleri sorumluluğun bilinciyle görev yapan değerli basın mensuplarımızın da 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını kutlarım.”

Yozgat MUSİAD’dan kutlama

MÜSİAD Yozgat Şube Başkanı Ferudun Daştan, gazetecilerin çok önemli ve kutsal bir görevin müsebbipleri olduklarını belirterek, Yozgat’ın her yönü ile gelişip kalkınması için mücadele eden basın mensuplarının 24 Temmuz Gazeteciler Günü ve Basın Bayramını tebrik ederek “Yüksek teknolojiye sahip ülkemizde bilgi çağında, halkı bilgilenme hakkının teminatı basın mensuplarıdır. Basın mensupları vatandaşlarla devlet, dernek ve halkın arasında adeta bilgi kaynağı ve köprüsüdür” dedi.

Yozgat’ta ta basın mensuplarının önemli bir sorumluluğu layıkıyla yerine getirdiğini ifade eden Daştan, Yozgat merkez ve ilçelerde görev yapan tüm basın mensuplarının günlerini tebrik ediyor, aileleri ile birlikte mutlu bir ömür diliyorum” diye konuştu.

AK Parti Ar-Ge Başkan Yardımcısı Coşkun’dan kutlama

AK Parti AR-GE Başkan Yardımcısı Dr. Osman Coşkun, 24 Temmuz Basın Bayramı’nı kutladı.

Gazetecilik mesleğinin önemine değinen, Coşkun, gazeteciliğin topluma, millete ve devlete yararlı yayınlar icra etmesi için meslek hayatında sansürün kaldırılması millet vicdanına vurulan pranganın, millet sesine vurulan sessizlik kilidinin de açılması anlamına geldiğini söyledi.

Türkiye’nin başkentinde, metropol şehirlerinde olduğu gibi Yozgat gibi Anadolu’nun müstesna şehirlerinde de gazetecilik mesleği yıllardır asli görevini layık bir anlayışla yerine getirildiğini vurgulayan Coşkun, “Meslek ilkelerine uygun, kişi hak ve hürriyetlerine saygılı, tarafsız ve objektif bir yayıncılık anlayışı, toplumun basına duyduğu güveni artırmasının yanında, kamuoyunun yanlış bilgilendirilmesinin de önüne geçecektir. Toplumsal değerlere saygılı, kişisel, hak ve özgürlükleri temel alan tarafsız bir anlayışla görevini yerine getiren özgür basın demokrasilerin en büyük güvencesidir” dedi.

Basının kamu kurumlarımız ile halk arasında bir köprü oluşturduğunu belirten Coşkun, “Halkımızın sorunlarını bizlere iletmiş, kamu kurumlarımızın çalışmaları konusunda halkımızı bilgilendirmiş olan tüm basın mensuplarımıza teşekkür ediyorum. İlimizde ve bölgemizde yaşanan olaylardan ve gelişmelerden haberdar olmamızı sağlayan, ilimizin sosyal, kültürel, ekonomik gelişmesine ve kalkınmasına katkısı olan yerel basınımızın, özveri içerisinde yerine getirdikleri görevlerini, bundan sonra da aynı duyarlılıkla devam ettireceklerine inanıyorum. Bu duygu ve düşüncelerle zor şartlarda ve büyük bir özveriyle görevlerini en iyi şekilde yapmaya çalışan, halkı doğru ve aydınlatıcı bilgilerle aydınlatan ve bu uğurda hizmet veren tüm basın mensuplarını tebrik eder, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı yürekten kutlarım” ifadelerini kullandı.

İl Sağlık Müdürü Şahin’den kutlama

Yozgat İl Sağlık Müdürümüz Dr. Fatih Şahin 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

” Kamu yönetimiyle vatandaşlarımız arasında önemli bir işlev görevi gören basınımız, tarihin her döneminde milletin gözü, kulağı ve sesi olan basın, kamuoyunun haber alma hakkına katkıda bulunma görevini ilkeli ve tarafsız gazetecilik anlayışı içerisinde başarı ile yerine getirmiş ve getirmektedir.

Bu özel mesleğin bekçileri olan, gecesini gündüzüne katarak tüm zorluklara göğüs geren ve kamuoyunun aydınlatılmasında önemli görev üstlenen gazeteci arkadaşlarımıza başarılar diliyorum. 24 Temmuz Basın Bayramı’nı kutlar, saygılar sunarım” dedi.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu