Sorgun’da 15 Temmuz şehitleri anıldı

Ekleyen admin on Tem 17th, 2018 kategori : Genel, Manşet. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

İlçemizde Kaymakamlık ve Sorgun Belediyesi 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anma etkinlikleri kapsamında tören düzenledi.

Belediye Meydanı’nda düzenlenen tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı ve ardından okunan Kur’an-ı Kerim ile başladı.

Törende konuşan Kaymakam Mustafa Altınpınar, 15 Temmuz’un Türkiye’nin bağımsızlığını haykırdığı, Türk milletinin bin yıldır bu coğrafyada karşı karşıya kaldığı bütün saldırılarda olduğu gibi, bir kez daha zafer kazandığı gün olduğunu belirtti.

15 Temmuz’da polis ve asker üniforması giymiş, dini cemaat görünümlü Haçlı saldırısının boşa çıkarıldığını vurgulayan Altınpınar “15 Temmuz bize dost görünüp bize karşı savaş yürütenlerin, vatansever görünüp bize karşı çokuluslu cephede yer alanların ifşa olduğu gündür. Bu ülkenin siyasetinin, istihbaratının askeri ve sivil bürokrasisinin, sermaye yapısının ve medyasının onların etki alanından kurtulduğu güdür.

Bu günün niteliğini anlamak için Türkiye’nin verdiği mücadelenin niteliğini anlamak gerekir, özellikle bu değişimin liderliğini üstlenen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ m neden bir süreden bu yana, dışarıdan çok ağır saldırılara maruz kaldığını anlamak gerekir. Düne kadar Türkiye’nin siyaseti, istihbaratı, askeri ve sivil bürokrasisi, sermaye yapısı ve medyası batının etkisi altındaydı, çıkarlarımızı ilgilendiren hiçbir esaslı meselede kendimiz karar veremezdik. Bize basit belediyecilik hizmetleri haricinde alan bırakılmamıştı. Bu müdahalelerin hepsi bu düzene itiraz eden Türkiye’nin hizaya getirilme çabasıdır. Bu uğurda terör örgütleri, bazı siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, medyanın, iş dünyasının bazı uzantıları bir araya geldiler, bu müdahalelere ortak oldular. Aslında bu cephe Türkiye karşıtı bir cephe olarak önceden ve yıllar boyunca inşa edilmişti. Bu cephe Türk milletinin bir daha onlara meydan okumamasını, başını bir daha kaldıramamasını sağlamak için kurulmuştu. 1950’terden bu yana onlar adına savaştık, onların güvenliği ve refahı için öldük, onların çıkar ve takdirlerine göre birbirimize dost ya da düşman olduk. Onların tercihlerine göre iç politikada taraf tuttuk, akrabalarımızla kavga ettik, birbirimize düşmanlaştık” dedi.

Altınpınar, Türk Milleti’nin derin siyasi tarihinden, kimliğinden, devlet geleneğinden, yüzyıllara dayanan toplumsal ferasetinden hareketle adımlar atmak, bir gelecek inşa etmek zorunda olduğunu,  bundan sonra Türkiye’yi yavaşlatma, durdurma, tekrar rehin alma imkânı olmayacak. Çünkü devlet kadar toplum da kendi güvenliğini almayı öğrendiğini sözlerine ekledi.

Belediye Başkanı Murat Gürbüz ise Türk Milleti’nin 15 Temmuz’da büyük bir vatanseverlik örneği ve hain tuzaklara karşı bu ülke insanının nasıl birlik olacağını gösterdiğini ifade etti.

Kaymakam Mustafa Altınpınar, Belediye Başkanı Murat Gürbüz, Cumhuriyet Başsavcısı Caner Çakmak, İlçe Jandarma ve Garnizon Komutanı Binbaşı Mehmet Demir, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldığı program sinevizyon gösterisi, bayrak dağıtımı ve kahramanlık türküleriyle sona erdi.

Yozgat’ta anma törenleri

Yozgat’ta 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında Cumhuriyet Meydanı’nda 15 Temmuz etkinliği düzenlendi.

Cumhuriyet Meydanı’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan etkinlik Kuran-ı Kerim tilaveti ile devam etti. Daha sonra Yozgat Belediyesi Mehteran Takımı gösteri de bulundu. Cumhuriyet Meydanı’na kurulan dev ekranda 15 Temmuz ruhunu yansıtan kamu spotları, fotoğraflar ve film gösterileri vatandaşların duygu dolu anlar yaşamasına sebep oldu.

Günün anlam ve önemine dair açıklamalarda bulanan Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, “Halkın kendi kendisine armağan ettiği bir gün oluştu 15 Temmuz. Biz 15 Temmuz’da meydanlarda sizlerle birlikte olduk. Darbe girişimi haberini alır almaz bu alana geldik. 25 gün boyunca sizlerle halkın içerisinde mitingler yaptık. Halkın arasında olmak ayrıca bir onur ve güvenliktir. Yozgat halkı bizlere bu onuru yaşattı. Allah bu devlete millete bir daha 15 Temmuz’u yaşatmasın. Tüm şehit ailelerimizi tüm gazilerimizi sonuna kadar sahipleneceğiz” dedi.

Türkiye’nin, tarihin en büyük ihanetlerinden birisine şahitlik ettiğini söyleyen Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan ise “Milletimiz çok şükür o gece ayağa kalktı. Milletimiz, ülkemizi bir iç savaşa sürüklemek isteyenlere, kardeşi kardeşe düşürmek isteyenlere, birlik ve beraberliklerimizi bozmak isteyenlere karşı daha çok güçlenerek hain darbe girişimini bertaraf etti. Türk milletine hainlik etmek isteyenler haddini aşanlar o gece derslerini aldılar. Bu millete bir daha ihanet etmek isteyenler karşısında bu yüce Türk milletini bulacaklar. Kendi hainliklerinde yine boğulacaklar” şeklinde konuştu.

2 yıl önceki aynı duyguları yine yaşadıklarını söyleyen vatandaşlar ise ‘Allah bir daha 15 Temmuz’u bu millete yaşatmasın. 15 Temmuz’u unutmadık, unutturmayacağız’ ifadelerini kullandı.

15 Temmuz konulu yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi ve Yozgat Polis Meslek Eğitim Merkezi öğrencileri tarafından kahramanlık türküleri seslendirildi.

Etkinliğe Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, Yozgat Milletvekilleri, AK Parti İl Başkanı Celal Köse, Belediye Başkanı Kazım Arslan, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey, İl Jandarma Alay Komutanı Bilgihan Yeşilyurt ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Şehitlik ziyareti yapıldı

Yozgat’ta 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anma etkinlikleri kapsamında şehitlik ziyareti gerçekleştirildi.

Yozgat Şehitliğindeki tören saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Daha sonra şehitler için Kuran-ı Kerim okundu. Katılımcılar şehitlerin kabirlerine karanfil bırakarak dua ettiler.

Vali Kemal Yurtnaç, şehit yakınlarına başsağlığı dileklerinde bulunarak yaptığı açıklamada 15 Temmuz’un bir ihanet planı olduğunu söyledi.

Vali Yurtnaç, “15 Temmuz, Türkiye’nin bölünmesi için yapılan bir plandır. Her 15 Temmuz’da hafızalarımız yenilenir. Allah Türkiye’yi çok büyük bir beladan korudu. Zira inanıyoruz ki ülkemiz İslam’ın son kalesidir. Mazlumların sığındığı bir limandır. Rabbim tüm mazlumların sığınacağı yer olarak ülkemizi devam ettirsin. Zalimlere karşı bizi kalkan olarak kullansın. Biz de şehitlerimizle gazilerimizle onun uğrunda yaşamaya devam edelim” dedi.

Çocuklarımızı ve gençlerimizi milli şuurla yetiştirmek zorunda olduğumuzu hatırlatan Vali Yurtnaç, “İnsanlardaki millilik vasfı kaybedildiğinde 15 Temmuz hadisesini tekrar yaşarız. O maksatla biz temel doğrularımızı bilip vatanımızın ve ülkenin birliği ve bütünlüğü çerçevesinde hep birlikte çalışacağız” diye konuştu.ŞAHİN ÖZMEN

 

 

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu