Çiğdemli Belediyesi kendi elektriğini üretiyor

Ekleyen admin on Tem 10th, 2018 kategori : Genel. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

İlçemize bağlı Çiğdemli Belediyesi, kurduğu güneş enerjisi santralinde 4 bin panelden 28 bin kilovat saat elektrik üretimi gerçekleştirerek beldenin elektrik ihtiyacını karşılıyor.
Çiğdemli Belediye Başkanı İsmail Biçer, 2,5 yıl önce kurdukları güneş enerjisi santralinden aylık 60 ile 70 bin lira arasında gelir elde ederek belediyeye ek gelir sağladıklarını söyledi.

Yaklaşık 12-14 saat süre zarfında güneş panellerinin enerji ürettiğini dile getiren Biçer,”Yaklaşık 2,5 yıl önce bu işe karar verdiğimizde Enerji Bakanlığımızdan müsaadesini aldık. Belediyemize ekstra bir gelir sağlamak ve bölgede Enerji Bakanlığımıza güneşten enerji sağlamak için böyle bir projeyi hayata geçirdik ve bir ay önce üretime başladık. Sabah gün ışımasıyla birlikte üretime başlıyor akşam gün batımı ile devam ediyor. Yaklaşık 12-14 saat süre zarfında panellerimiz enerji üretiyor. Enerjide biz dışa bağımlıyız. Cumhurbaşkanımız böyle bir imkan sağladı bu işte bizim de katkımız olduysa ne mutlu. Hem beldemize hem devlerimiz ve milletimize faydası var” dedi.

Güneş enerji panelinin beldeye aylık 60-70 bin lira gelir elde ettiğini söyleyen Biçer,”Türkiye’de güneşten çok faydalanıyoruz bu sistemin enerjiye katkısı mutlaka olacaktır. Devletimiz önümüzü açtı. Yenilenebilir bir enerji olması ayrı bir avantaj çünkü cenabı Allah’n verdiği güneşi enerjiye dönüştürüp insanların hizmetine sunmamız ayrı bir mutluluk bizim için. Bu sistemin bize aylık 60-70 bin civarında bir getirisi var. Ürettiğimiz enerjiyi Enerji Bakanlığına TEDAŞ’a satıyoruz. Onlar takip ederek hesabını yapıyor ve faturamızı kesip paramızı alıyoruz. Kurmuş olduğumuz güneş enerjisi santralinden 4 bin panelden yaklaşık 28 bin kilovat saat elektrik üretiyoruz” şeklinde konuştu.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu