KEVEN: “YOZGAT TARIM’ DA POTANSİYELİNİ ORTAYA ÇIKARMALI”

Ekleyen admin on Tem 10th, 2018 kategori : Genel. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu girise bir yanit veya trackback birakabilirsin

“Yozgat’ın yatırım alması için teşvik bölgesi 5. değil, 6. bölgeye alınmalı ve teşvikler sektörel bazda verilmelidir.”

CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven, Yozgat’ın yatırım alması için teşvik bölgesi 5. değil, 6. bölgeye alınmalı ve teşvikler sektörel bazda verilmesi gerektiğini vurgulayarak “Tarım ve hayvancılıkta neler yapılabilir. İlimizin potansiyelleri nelerdir. Eğer büyük yatırımcı gelmiyorsa kooperatifleşme ile bu sorun nasıl aşılabilir bunları tartışmalıyız” dedi.

SEÇİMLER BİTTİ ARTIK YOZGAT’ ın SORUNLARINA BAKALIM

Ülkeye sahip çıkmanın tek yolunun toprağa sahip çıkmakla gerçekleşeceğini vurgulayan Keven “Başka bir Yozgat yok başka bir Türkiye yok. Ülkemize sahip çıkmanın ilk yolu toprağa sahip çıkmaktır. İnsana sahip çıkmaktır. Üreticiye sahip çıkmaktır. Seçimler geçti bitti. Sonuçları herkese hayırlı uğurlu olsun. Seçim tartışmalarını artık bırakmalıyız ve Yozgat için el ele verince neler yapılabilir bunun yolunu aramalıyız. Türk tarımı ve hayvancılığı nasıl dünyada söz sahibi olur bunu tartışmalıyız. Üreticinin önünde ki engeller nasıl aşılabilir bunu tartışmalıyız. Artık ülke gündemine dair sorunları lütfen getirip Yozgatlının sorunları bunlarmış gibi konuşmayalım; biz Yozgat’ı ve Yozgatlıyı konuşalım istiyoruz.

Yozgat genelinde üreticilerimizden toplanacak sütün Et-Süt Kurumu, Oran Kalkınma Ajansı gibi kurumlar eliyle kurulacak kooperatif çatısı altında işlenmesi mümkün değil midir?Sütün satış fiyatı daha yüksek ürünlere dönüştürülmesi gerekir. Büyük firmaların üreticilerimizin elinde ki sütü düşük fiyata toplamalarının önüne geçmeliyiz” dedi.

Bir diğer önerisinin, süt ırkı inek besleyen ve damızlık inek yetiştiren çiftçilere Ziraat Bankası’ndan faizsiz kredi kullandırılmak olduğunun altını çizen Keven şunları kaydetti:

“Bu yolla süt ineğinin kesime verilmesi önlenmelidir. İlimizde ki tarımla ilgili örnek uygulamaları çoğaltmamız gerekiyor.Kadışehri Kabalı Meyvecilik Projesi, Sorgun Bahadın Bağcılık Projesi, Kadın Emeği Kooperatifi gibi örnekler tüm ilçelerde yaygınlaştırılmalı ve teşvik edilmelidir. Bu projelere yönelik arazi toplulaştırma çalışmaları yapılmalıdır.

Yozgat’ta yapılacak bir çalıştayla mikro iklim bölgelerinde meyvecilik, kavun-karpuz yetiştiriciliği ve seracılık bilimsel bir açıdan ele alınmalıdır. Mesela Delice Havzası Sekili Bölgesi örnek uygulama projesinin yapılabileceği kendine has iklimsel özelliği olan bir bölgedir.

Üretici Birlikleri ve Ziraat Odaları tüm sürece dahil edilmelidir. Kurumsallaşmalarına katkı sunulmalıdır. İlçelerimize ihtisasına göre Ziraat Meslek Yüksekokulları kurulmalıdır.

Tohumculuk Yasası yeniden düzenlenmeli, yerli tohum kullanımının önünde ki engeller kaldırılmalı ve Anadolu’nun yerli tohumları ıslah edilmelidir. Tohumculuk sektöründe ki çok uluslu firmalar bu sertifikalı ve GDO lu tohumlar yoluyla ülkemizi istila etmişlerdir.Çiftçimizde kendi tohumunu kendi üretemez duruma gelmiştir. Bu Tohumculuk Yasası acilen yeniden ele alınmalıdır. Anadolu’nun yerli tohumuna sahip çıkılmalıdır.

Sulu tarım yaygınlaştırılmalıdır. DSİ tarafından getirilen ön ödemeli kartlı sayaç sisteminde çiftçilerin mağdur edilmemesi için esnek düzenleme yapılmalıdır.Çiftçinin parayı önce ödeyip suyu sonra kullanacağı bu sistem kabul edilemez.

Çiftçilerimizin belli bir miktar mazot fiyatından ÖTV’nin kaldırılmasına yönelik düzenleme yapılmalıdır. İlimiz milletvekillerine çağrımdır gelin mecliste el ele verelim ilk işimiz bunun önergesini vermek olsun.”

 

Yorum Yaz

*

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu