KENT ESTETİĞİ

Ekleyen admin on Tem 10th, 2018 kategori : Yahya Aksoy. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Dünya tarihinde önceliği ve  önemi olan “Sanat Tarihi”, Mağara Devri’nden günümüze uzanan çizgi içerisinde insanlığın  kimliğini, kültürel varlıklar ortaya koyar ve geçmişe ışık tutar.

Mağaradan başlayarak zamanla  kentlere  dönüşen yaşamda , yerleşim alanlarının estetiği önem kazanmıştır. Kırsal veya kentsel yaşam mekânları ile    ilgili, plan proje ve uygulamalar  yöneticilerin bilgi ve yeteneklerine  göre değişiklik göstermektedir.

Nüfusun  büyük çoğunluğu  artık  kentlerde yaşamaktadır. Artan nüfusun konut ve diğer gereksinmelerini karşılamak için hükümetler ve kent yöneticileri sürekli çaba göstermekteler. Kentlerde  yıllar önceki  nüfus ile son nüfus arasında büyük bir artış grafiği gözlenirken, yerleşim alanları, mahalleler , konutlar, alt ve üst yapı unsurları giderek büyük boyutlar kazanmakta, çözüm yolları beklemektedir.

Bütün bu hızlı gelişmeler  karşısında ,   belediyelerde kent estetiği daire başkanlığı kurulmuştur. Bu çok yerinde, önemli ve gerekli örgütlenmeye büyük sorumluklar ve görevler düşmektedir.

Ancak kentlere kuş bakışı bakıldığı zaman veya göz ucuyla  yerleşim alanları ve mahalleler incelendiği zaman , gerekli olan hizmetlerin tam yapılmadığı görülmektedir.

Mimari açıdan,sanat tarihi açısından,yaşamsal konular açısından  kentler ,ayrı ayrı incelendiği zaman  yönetimlerin görevlerini tam olarak yapamadıkları gözlenmektedir. Topluma huzur, güvenlik ve huzur vermeyen uygulamalar  eleştirilmektedir. Bu konularda halka ve yerel basına ve yerel basın haberlerine  bakılması yeterli olacaktır.

Yerel medya, gazete, dergi, radyo ve televizyonlarıyla  halka en yakın çalışmaları ile ön plana çıkmakta ve önem kazanmaktadır. Muhtarlardan başlayarak en yukarıya uzanan  bütün yönetim birimleri ve  yöneticileri öncelikle  yerel ve sonra ulusal medyayı yakından takip etmelidirler. Görülmeyen sorunları görmek ve yapılması gerekeni yapmak için bu kaynaklar ışık tutmakta, bilgi vermekte ve halkın sesi olmaktalar. Doğru bilgi yöneticileri ve  tüm insanları  sağlam yola  ulaştırır. Başarı ve mutluluk birbirini takip eder.

Devasa binalar ve  sınırlı yaya alanları, parklar  çok sıkıcı bir durum arzederken ,Çevre temizliği, yolların, yaya ve araş yollalrı, parklar, kültür alanları, kavşaklar, çöp kutuları ve çevresinin olumsuzlukları görülmeli ve pratik çözümler üretilmelidir.

Bir örnek olarak  söylemek gerekirse;  Şehirlerarası yol ile mahalle ana yoluna dönüşü olan , Ankara-Eskişehir yolu Çayyolu- Yaşamkent mahallesi kavşağı büyük hayati tehlikeler arzetmekte,kazalara neden olmakta ve bu yoğun trafik akışına çözüm olacak alt ve üst geçit veya yonca yaprağı şeklinde bir geçit düzeni ivedilik kazanmakta olduğu halde, ilgili ve sorumlular tarafından bu yönde hiç bir gayret gösterilmemektedir. Ankara’nın dört yanında buna benzer alt ve üst yapı sorunları halkı huzursuz yapmaktadır.

Kentlerin estetiği, kentin imajıdır, Sağlıklı misyonlar verimli  vizyona dönüştürülebilir. Turizm kültürünün gelişmesi ile kent estetiği arasında yakın bir bağ  bulunmaktadır. Sözle değil akıl, bilim ve teknoloji ışığında  çağdaş uygulamalarla bu sorunlar hızla çözülebilir.

Kentlerde kaleler, kuleler, kapılar, bacalar, ışıklar, su kanalları, telefon hatları, gök delen binalarını baştan aşağı lambalarla aydınlatmalar tamamen çağ dışı bir görünüm arzetmektedir. İnsan gözünü ve gönlünü yoran  bu olumsuzlukları gören olmuyor mu? Kent yöneticileri ve sorumluları sık sık mahallelerde incelemelerde bulunmalı, hayati konuları sorumsuz birkaç görevlinin insafına, bilgisine, görgüsüne ve anlayışına bırakmamalıdırlar.

Huzur, sağlık, çağdaşlık ve estetik kentlerin önemli konularıdır. En üst düzeyde ele alınmalı, uygulamalar denetlenmeli, olumsuzluklar giderilmelidir.

Kent gelirleri ve tüm kaynakları, öncelikle ve önemle bu tür toplumsal konular ve sorunlar için ayrılmalıdır. Ortak sorunlar, ortak akıl ve koordineli çalışma ile çözülür.

Kent estetiğine özen gösterilmeli , gözleri rahatsız eden ve gönülleri inciten kent olumsuzlukları  hızla giderilmelidir.Planlı ve akıllı çalışmak başarıyı, başarı da huzuru yaratır.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu