BASIN HÜR MÜ?

Ekleyen admin on Tem 10th, 2018 kategori : Salim Taşçı. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

“Haber kutsal, yorum hürdür!” diye bir deyim vardı. Vardı diyorum çünkü kâğıt üstünde kaldığı aşikârdır. Zira bir partinin sayın genel başkanının gazeteler de bir ilanı yayımlandı. (26 Haziran 2018 – Salı)İlan metninin başlığı “Teşekkür mesajı – İftira, İtham, İsnat” diye başlıyor. “Beyhude yere uğraşmayın, Türk milletini durduramazsınız.” Vay vay vay… Bir tek kendisi ve partisine oy verenler Türk,  teşekkür(!) ilanındakiler değil! İtham edilen isimlerden birçoğunu yakinen tanırım. İçlerinde Emin Çölaşan ağabeyim, dostum – kardeşlerim Oktay Yıldırım, Orhan Uğuroğlu, Şaban Sevinç. Eğilmeyen, bükülmeyen, çıkmaz sokaklara girmeyenlerdir. Vatanına, halkına, kalemine son derece saygısı olanlardır. Doğruya doğru, eğriye eğri diyenlerdendirler… Eğer yolcular, hancıları kovmaya, dövmeye kalkışırlarsa, bu işte bir iş ve bir terslik var demektir. Sanırım ilan metninde öyle isimler var ki, çeşni olsun diye mi konuldu sorusu akla geliyor. Yandaş, yalaka bir yığın gazeteci! Kalemini satmayanlarla, kalemlerinden vıcık vıcık yağ akanları bir arada toplamak da doğrusu maharet ister. Arşivleri taradım, Emin Çölaşan ağabeyimin, Oktay Yıldırım’ın, Orhan Uğuroğlu’nun, Sayın İsmet Özçelik’in ve Sayın Mehmet Yuva’nın zülfikâre dokunan bir kelimelerine rastlamadım. “İftira, İtham, İsnat” kelimelerinin yanında bir kelime eksik kalmış; HEDEF… Olur ya bir meczup çıkıp da “Sen nasıl aleyhte! yazı yazarsın?” deyip, gazetecilerden kalemini satmayanlara saldırırsa, taciz ederse, sorumlusu kim, kimler olur?

*                           *                                 *

FOX TV’nin haberlerini izlerken, Fatih Portakal ve bizim İsmail Küçükkaya’nın programlarında da, zedeleyici, kasıtlı bir haberlerine şahit olmadım. Ekmeğine eğilen, efe oyunu, zeybeğin dışında diz çökmeyenlere iftira edilmektedir esasında…

*                             *                                 *

1962 yılında başladığım gazetecilikten, günümüze, basın hür derlerdi de çok inanırdım! Bu ilan metni, Anayasaca teminat altına alınan, basınla ilgili maddeleri kadük etmiştir. Açıkçası tuş etmiştir. Anayasa Madde 28.a; Basın Hürriyeti “Basın hürdür, sansür edilemez. Basımevi kurmak izin alma ve mali teminat yatırma şartına bağlanamaz, Devlet basın ve haber alma hürriyetlerini sağlayacak tedbirleri alır.” Evet, Anayasada böyle yazmaktadır. Anayasada geçen bu maddeler değiştirildi de haberimiz mi olmadı? 21.asır Türkiye’sinde, “BASIN HÜRDÜR!” diyen varsa, beri gelsin… Hedef tahtasına oturtulan gazeteci dostlarımızı da Allah korusun… Al bayrak ve Türkiye hepimizindir. Partizan kafalar bunu ne zaman kabul eder ve anlarlar bilemiyorum!

Son cümlemi noktalıyorum. Mustafa Kemaller ölmez, Kuva-yıMilliyeciler tükenmez…

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu