Türk doğmak yetmez!

Ekleyen admin on Haz 12th, 2018 kategori : M. Uluğtekin Yılmaz. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Sevgili okuyucum; 16 yaşındaki bir delikanlının sözlerini sizlere sunmak istiyorum.

16 yaşındaki bu harika gencimizin bilgi birikimine, lütfen bakar mısınız!

Yağmur Ozan Özben adlı bu gencimiz, gerçekten -bir büyük adam gibi- olayları ilginç biçimde nasıl değerlendiriyor; hayretler içinde kalırsınız…

Türkçenin Diriliş Hareketi Derneği’nin üyesi de olan o yaştaki bir gencin, davranışındaki güzelliği alkışlamamak elde değil.

Haydi, o -bilge- delikanlının sözlerini dinleyelim!

Şöyle diyor; genç bilgemiz…

Türk olmak için, sadece “Türk doğmak” mı gerekir?

Yoksa doğmadığı halde, kendini Türk hissedip Türk gibi yaşamak mı?

Kendisi Türk olduğu halde; Türklüğünü, Tarihini, “Matematik gibi kuralları olan” ulu dilini bilmeyen, umursamayan ve bunlarla gurur duymayan birinin Türk olduğunu söyleyebilir miyiz?

Ya da sadece, ben kendimi Türk hissediyorum demesi de elbette bir farklı davranıştır.

İşte bu yazıda bu sorulara yanıt arayacağız…

Genetik mensubiyet olmasa da millî şuurun bulunması mümkün olduğu gibi, genetik mensubiyete rağmen millî şuursuzluk olabilir. Millî şuursuzluğun başlangıcı diline sahip olmamaktır.

“Türkçe konuşurken yarı İngilizce lâflar sokuşturmak; marifet değil, kimliksizlik alametidir.” (Oktay Sinanoğlu)

Bu nedenledir ki dilini sahiplenmeyen, onu korumayan birinin kimliğinin noksan olduğu ortaya çıkar.

Yine Oktay Sinanoğlu bilgemizden bir alıntı yaparsak; kendisi Bay Bay Türkçe kitabında dilimize giren yabancı sözcükler hakkında şöyle diyor;

Bunlar ortada yokken dilimize batırılmaya çalışan dikenlerdir. Ulusumuzun böylesi sözcükleri kullanmayı ayıplayacağına, bunların yerine zaten bildiği Türkçe sözcükleri kullanacağına ve ulusuna millî onuruna sahip çıkacağına inancım tamdır.”

Düşünce tarihimizin en “ırkçı” kalemlerinden olan Nihâl Atsız ve kardeşi Necdet Sançar tekrar tekrar “Biz ırkçıyız ancak laboratuvar ırkçısı değiliz” derler.

Bu söz ne demektir?

Örneğin Mehmet Akif Ersoy… Kendisi bir Arnavut olsa da, ona kim Türk değildir diyebilir?

Buradan Türk doğmasa bile Türk’e hizmet eden, kendisinin Türk olduğunu söyleyen ve asla bu sözünün aksine bir davranış sergilemeyenin Türk kabul edilebileceği kanısı ortaya çıkar.

Günümüzde Türk doğup soyunu inkâr edenleri düşünürsek, bunu doğru bir söz olarak kabul edebiliriz. Bir insan Tanrı yazgısı gereği Türk doğsa bile, o ruhu yaşamadığı ve ulu Türk adını gururla bağırarak, göğsünü gere gere söylediği kadar Türk’tür.

Türk doğmak yetmez; Türk’çe yaşamadıkça!

Esen kalın efendim…

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu