17 NİSAN KÖY ENSTİTÜLERİ BAYRAMI

Ekleyen admin on May 15th, 2018 kategori : Yahya Aksoy. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ’ NİN  ÇAĞDAŞLIK YOLUNDA EN ÖNEMLİ VE ETKİN  BİR  EĞİTİM KURUMU   OLARAK ,ÜLKEMİZE ÖZGÜ KURULAN KÖY ENSTİTÜLERİ  , 17 NİSAN 1940′TA 3803 SAYILI KANUNLA KURULDU.

ÇOĞUNLUĞU OKUMA YAZMA BİLMEYEN KÖYLERİMİZE  ÖĞRETMEN YETİŞTİREN VE YURT GENELİNDE    YAYGIN VE ETKİN BİR ŞEKİLDE HİZMET VERMEKTE OLAN  KÖY ENSTİTÜLERİ  KISA SÜREDE SİYASİ NEDENLERLE 1954 ‘DE  KAPATILDI.

BİR ÜLKENİN ZENGİNLİĞİ EĞİTİMLİ İNSAN GÜCÜDÜR.

BU ALANDA BÜYÜK ATILIMLAR YARATARAK , KÖYLÜMÜZE VE ÜLKEMİZE  UMUT IŞIĞI OLAN  KÖY ENSTİTÜSÜ MEZUNU  ÖĞRETMENLERİMİZ  BÜTÜN ALANLARDA TOPLUMSAL DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜMÜN ÖNCÜLERİ OLDULAR.

KISA  SÜREDE DÜNYAYA ÖRNEK BİR EĞİTİM  KURUMU OLARAK ,KURULUŞUNUN  77.YILINDA,   ÇAĞDAŞ TOPLUMU  OLUŞTURMADA UNUTULMAZ   İZLER BIRAKAN  KÖY ENSTİTÜLERİNDEN MEZUN OLAN ÖĞRETMENLERİMİZİN ARAMIZDAN AYRILANLARINI RAHMET VE MİNNETLE  ANARKEN,  ÜLKEMİZİN AYDINLANMASI YOLUNDA,   ÖZVERİLİ ,ÜSTÜN HİZMETLERİNE DEVAM  ETMEKTE OLAN  TÜM ÖĞRFETMENLERİMİZİ SAYGI İLE SELAMLIYORUM.

Kurtuluş Savaşımız devam ederken , bir yandan cephelerde savaşlarla planlı bir şekilde uğraşan Gazi Mustafa kemal  Atatürk , bir yandan da iç sorunlarla ve  öncelikle  eğitim sorunları ile yakından ilgilenmiştir.

15 Temmuz 1921 ‘de büyük bir eğitim kongresi  ve  daha sonra  27 Ağustos 1928 ‘de Ankara’da öğretmenler kongresi toplanmıştır.Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu kongrenin başkanı  Atıf beye, Cumhurbaşkanı olarak gönderdiği telgrafta özetle şunları ifade etmiştir:

“Öğretmen arkadaşlarımızın yeni Türk harfleri ile son Türk’ü okutuncaya kadar büyük bir azim ve imanla çalışmaya karar vermelerinden pek memnun ve mütehassis oldum…”

Cumhuriyetin ilk yıllarında ,on dört milyon olan  nüfusun çoğunluğunun okur yazarlık  seviyesinin  çok düşük bulunduğu  kırsal kesimde,  Anadolu köylerinin  %98′inde  okul bulunmamaktaydı.

29 Ağustos 1928 ‘de  Dolmabahçe  Sarayı’nda  Gazi Mustafa kemal’in  önderliğinde yapılan toplantıda  harf devrimi konusunda  gerçekci ve önemli kararlar alınmıştır:

“Milleti cehaletten kurtarmak için  kendi diline  uymayan Arap harflerini terk edip, Latin esasından Türk harflerini  kabul etmekten  başka  çare yoktur…”

“Okuma yazmayı, her yurttaşa,kadına,erkeğe;hammala,sandalcıya öğretiniz.Bunu yurtseverlik ödevi  biliniz” diyen Atatürk;   24 Kasım 1928 tarihinde  1048 sayı ile resmi gazetede   yayımlanan “Millet Mektepleri Talimatnamesi” nin 4. Maddesinde ifade edildiği gibi : ” Bu teşkilatın  reisi umumiliğini ve  Millet “Mektebi” nin  Baş muallimliğini Reisicumhur Gazi Mustafa Kemal Hz. kabûl buyurmuşlardır.”

Atatürk’ün  doğumunun  yüzüncü yılında (1981 ) ,MEB bu tarihi esas alarak  24 Kasım’ ı  Türkiye’ye  özgü bir gün olarak değerlendirmiş ve  “ÖĞRETMENLER GÜNÜ”  olarak  kabûl  etmiştir.

Birleşmiş Milletlerin Eğitim,Bilim ve Kültür örgütü (UNESCO) tarafından  5 Ekim günü, 1994′ten beri “DÜNYA ÖĞRETMENLER GÜNÜ”  olarak  ilan edilmiştir. Yüzden fazla ülkede, 5 ekim Öğretmenler Günü olarak  her yıl kutlanmaktadır.

Bu tarihlerde, öğretmenlerin tüm sorunları ele alınarak, uluslararası öğretmenler  çatı örgütleri ile  işbirliği ve dayanışma  amaçlanmakta, dünya çocukları için  daha iyi bir gelecek sağlamada öğretemenin rolüne ve devletlerin  eğitime daha fazla pay ayırmasına dikkat çekilmektedir.

O tarihlerde ,Kültür Bakanlığı ile MEB işbirliği sonucunda  Ankara’da düzenlenen “OKUMA YAZMA SEFERBERLİĞİ SERGİSİ ” nde ,tarafımca bütün arşivlerden  derlediğim bilgi ve belgeler bir  kitap halinde yayımlanmıştır.

TBMM kabul etmiş bulunduğu  yeni  Türk harflerini  altın harflerleri bastırıp çerçeveleterek Atatürk’e armağan etmiştir. (Bu tarihi belge ,Anıtkabir Atatürk Müzesinde sergilenmektedir.)

İlk “OKUMA YAZMA SEFERBERLİĞİ” yurt genelinde  başlatılmış ve yurdumuzun  her tarafı okul haline getirilmiştir.

Mustafa Kemal  “BAŞÖĞRETMENLİK “  yaparak yeni alfabeyi kara tahta başında ve her yerde halka ve aydınlara  açıklamaya başladı. İlk dört ay içinde 5000 öğretmen yeni alfabeyi öğrenerek  okuma yazma kurslarında   herkese  öğretmeye başladı.yeni kurslar açılmasına hızla devam edildi.

Bu aylarda Anadolu’yu dolaşan bir fransız gazeteci- yazar izlenimlerini şöyle anlatmaktadır:

“Ankara’dan  Diyarbakır’a, Sivas’tan Konya’ya kadar gittim.Hemen her köy ve kasabada durdum. büyük bir halk kitlesinin gayretine yakından tanık oldum.Gençlerin ve  ihtiyarların yeni yazıyı öğrenmek için gösterdikleri gayret  pek dokunaklı  idi….”

1928 yılının  sonlarında okuma-yazma kurs sayısı 5500 ve bu kurslara devam eden öğrenci sayısı 220.000 ‘i bulmuştu.Bütün kitaplar yeni yazı ile basılarak okullara dağıtıldı. 1-X1.1928′de Latin harflerinin kabulü hakkındaki 1353 sayılı kanun  TBMM ‘den geçti.

Millet Mekteplerinde   Halk Eğitimi , seviyelere göre A ve B sınıflarında açılan dört aylık kurslarda gece ve gündüz devam etti.

Mustafa Kemal’den bir alfabe isteyen köylüye : ” Pekalâ, ama sana iki alfabe göndereceğim. Biri sana, biri hanımına” dedi ve gönderdi. Toplum hayatı için, okur- yazarlık sürekli gündemde tutulmalıdır.

“Milli  his  ile dil arasındaki bağ  çok kuvvetlidir…” diyen  Gazi  Mustafa Kemal Atatürk,ulusun  eğitilmesi,güçlenmesi ve bilinçlenmesinde çok  önemli  ve  öncelikli  bir yeri  bulunan birliğimizin, kimliğimizin ve kültürümüzün temel kaynağı olan  ” DİL DEVRİMİ ” ile toplumun  bilgiden bilince ulaşarak   çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni  yücelteceğine inanmıştır.

Son yıllarda yaşanan  eğitim kargaşasında neyi, nasıl ve ne zaman  yapacağını öğrenmek isteyenler, Başöğretmen Atatürk’ün  uygulamalarından gerekli dersleri almalıdırlar.

Okuma yazma alanında  %94.1 ile  dünya  ülkeleri  arasında 84. sırada yer alan ülkemizin bu konuyu  bütün yönleriyle ele alması  gerektiğine inanıyorum. Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmetle, minnetle ve hasretle  anıyorum.

 

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu