TARİH TEKERRÜR EDİYOR!

Ekleyen admin on May 15th, 2018 kategori : Haydar Ahi. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Ülkemiz, bundan 103 sene önce;“Tahtıma, bana ve 5 karıma dokunmayın da ne yaparsanız yapın” zihniyetine sahip olanların ve yerli işbirlikçilerin uğraşları sunucunda düşmana hediye edilmek istenmişti. 103 sene önce Mustafa Kemal’i ve kahraman silah arkadaşlarını aşamadıkları için hevesleri kursaklarında kalan düşmanlar, amaçlarına o zamanın yerli hainlerinin günümüzdeki torunlarını kullanarak ulaşmaya çalışıyorlar. Hem de ülkemizin can damarı olan kuruluşları o zaman ülkemizi silah zoruyla ele geçiremeyenlerin torunlarına şimdi öldüm fiyatına satarak.

Örneğin; bir savaşta bir ülkeye en çok lazım olacak haberleşme, liman ve akaryakıt işletmeleri bugün ülkemizde İngilizlerin, İsraillilerin ve İtalyanların elinde. Ayrıca satılan bankaların ve limanların hemen hepsi gene bu üç ülkenin ve Yunanistan’ın elinde veya onların güdümündeki yerli ve yabancı şirketlerde. Tıpkı Şeker Fabrikalarında olduğu gibi! İşin en acı yanı ise savaşta İngiliz’e karşı savaşan askerlerimize postal, çorap, kaput bezi yapan Sümerbak İngilizlere satıldı.Başka ülkeler kendi savaş gemilerini bugün müze haline getirip insanlarına gösterirken biz Çanakkale savaşının kaderini değiştiren ve Atatürk’ün naaşını taşıyan Yavuz gemisine bile sahip çıkamadık ve gemiyi 1975 yılında İtalyanlara sattık. İşin en korkunç yanı ise 1915 yılında ülkemize saldıran İngiltere‘nin çıkarlarını koruyacağına dair namusu ve şerefi üstüne yemin eden Mehmet Şimşek Türk ekonomisinin başına bakan olarak getirildi. Demek ki dedeleri Vahdettin de İngiliz savaş gemisiyle boşuna kaçmamış! Zamanı gelince bunlar nereye kaçacak göreceğiz!

Alman yazar Emil Ludwig, 1916 yılında kaleme aldığı “ Goeben ve Breslau” (Yavuz ve Midilli) isimli kitabında, Osmanlı donanmasını donatarak komutası altında tutan İngilizlerin gerçekleştirdikleri ihanetle alakalı olarak şu enteresan bilgileri vermektedir:

“İngiliz deniz heyeti 4 Ağustos 1914’e kadar Türkiye’de donanmayı donatmış ve komutası altında tutmuş, ama Abdülhamit Han zamanında donanmacılığı tamamen unutan Türkiye’yi denizlerde çıkacak bir savaş için zayıflatmak , hatta tümden kötürüm bırakmak için elinden geleni yapmıştı. Gerçekten şeytanca bir yöntemle zırhlıları ve torpidoları işe yaramaz hale getirmişti.

Torpidolardaki kazan boruları kasıtlı olarak 80’den 40’a indirmişler, yarısını araya bir kör flanş olarak tıkamışlardı. Bu yüzden ana buhar borusu ancak normal buharın yarısını alabiliyor, tekne 28 mil yerine 14 ya da 15 hızla gidebiliyordu. Ateşçilerin kırmızı çizgiye kadar çıkan bir hıza ulaşmasını yasaklamışlardı.Toplar kullanılamayacak durumda idi. Namlular işlemiyordu.

Basınç yataklarında metal parçalar eksikti. Kamaların hepsi çıkarılmıştı. Torpidoların tespit parçası yoktu. Birçok yerde pamuk barutu yerinde yalnız pamuk vardı. Kazanların su borularının hepsinin değiştirilmesi gerekiyordu.

İngilizler, topların kayma kızaklarındaki makaraları, topun bir yanında öylesine çevirmişlerdi ki ikinci atıştan sonraki namlunun yerine oturuşunda namlu çıkıyor, bu yüzden mürettebat yaralanıyordu. Fren silindirine su karıştırılmıştı. Su renksiz olduğu için görülemiyordu.Elle çalıştırılan eski toplarda derece ayarı öyle yapılmıştı ki, 90 derece ateş ettiğini sanan bir kimse gerçekte 60 derece ateş ediyordu. Ayarlama düzeni, makineler, hareket düzeni çıkartılmış, paslanmış , işlemez hale gelmişti. Ama bütün pirinç yerler, göze parlak görünen her şey çok güzel biçimde yağlanmıştı. Her şey pırıl pırıldı fakat kullanılamayacak durumda idi. Topların ateşleme parçaları kırıktı.

Kamalar , yumuşak yağ yerine bozuk bir yağla yağlanmıştı. Hem de o kadar çok yağ sürülmüştü ki yerinden oynatmak çok zordu. Makinelerin yedek parçalarını ve yedek malzemeyi sağlamak için çeşitli kaynaklara başvurmak gerekiyordu. Bir boruyu Stenia’daki Fransız tersanesinden, bir tekerleği İstanbul tersanesinden, bir mili Çanakkale’den, bir kamayı San Stefano’dan (Yeşilköy) getirmek gerekiyordu.

Türk subayları, manevralar yapılmasında ısrar ettikleri halde , İngilizler durmadan erteliyordu. Her şey rahat edebilmek için düzenlenmişti. Savaşı aklına getiren olmamıştı”.

Bunlar da elimizdeki 490 ton altının 450 tonunu İngiltere’ye verdi. Yarın başımız İdlib’de , Kerkük’te belaya girince acaba altınlarımızı alabilecek miyiz?

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu