GELENİN İHTİŞAMINA GÖRE KIYAM EDİLİR

Ekleyen admin on May 15th, 2018 kategori : Ali Demirdağ. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Herkesin hanesinden başlayarak; şehrine, dünyasına ve küre-i arza kadar karşıladığı ve karşı karşıya olduğu bir takım şahsiyetler ve hakikatler vardır. Mesela; insanın mutad olarak, her gün evine ekmek ve zaruri ihtiyaçlarını getirirken bir karşılanışı vardır. Bir de; özel günlerde, eli dolu bir şekilde, hane halkının tamamını mutlu edecek bir  tarzda, muhtelif hediyelerle eve geldiğinde harika bir şekilde karşılanışı vardır.

Bir memlekete bir devlet büyüğünün gelmesi, onun makamıyla ve o memlekete yapacağı hizmetle münasip bir şekilde ona olan teveccüh ve karşılamayı gerektirir.

Kışta erzakı tükenmiş hayvanatın beklentisi, çekirdeklerin çatlayıp yeşillenmesi ve küre-i arzın yepyeni ve yemyeşil bir elbiseyle süslenmesi, iklimin yumuşaması ve bulutların rahmetle yüklenip arza yönelmesi baharın müjdecisi olup dünya çapında bir karşılamayı gerektirir.

Aynen öyle de; kısa bir süre sonra Ramazan Ayı’na ve O’nun manevî ve ruhanî iklimine giriyoruz. Bu kadar entrikalı, gürültülü, kalb ve vicdanları kanatan, bütün insanî değerleri ayaklar altına alan olayların cereyan ettiği bir ortamdan sıyrılarak; manevî, ruhanî, rahmanî ve insanî bir iklime girmenin huzurunu inşallah yakalarız.

Ramazan Ayı, bütün kâinatın unsurlarının mahiyetini bildiren ve şu kâinatın yaratılış hikmetini tefsir ve izah eden, bununla birlikte insanın yaratılış sırrını açıklayan Kur’an ayıdır.

Ramazan Ayı, insî ve cinnî şeytanların ve şeytanları dinleyen nefs-i emmarenin dizginlendiği ve buna mukabil meleklerin ve insandaki melekî kabiliyetlerin sevinç ve sürur duyduğu bir aydır.

İşte bu ay, bir ay olarak; şahsımıza, ailemize, şehrimize, ülkemize ve bütün kâinata misafireten geliyor. Biz insanlar bu aziz misafirin kadrine, kıymetine ve haşmetine uygun bir şekilde O’nu karşılamalıyız ki, seksen üç senelik manevî bir ömrü bize kazandıracak olan Leyle-i Kadir O’nun içindedir.

Ya Rab! O’nun hürmetine, şu canavar ruhlu insanları, insan olduklarının şuuruna erdir. Zira her şeyin anahtarı senin yanında ve her şeyin dizgini senin elindedir…

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu