YENİÇAĞ VE GÜNÜMÜZDE EŞİTLİK

Ekleyen admin on Nis 3rd, 2018 kategori : Ali Demirdağ. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Yeni Çağdaki asiller ve halk sınıfı yine eşitsizliği meydana getiriyordu. 1789 Fransız İhtilali Avrupa’da eşitlik adına atılan çok büyük bir adımdır. Lakin ondokuzuncu asırda sanayinin gelişmesi yeniden eşitliği bozdu, sanayide çalışan işçi kesimi ile sermaye çevreleri arasında gelir bakımından büyük uçurum meydana geldi. Bu durumdan istifade eden Karl Marks, işçi kitlesini ihtilale hazırlayarak komünizmi getirdi. İnsanlar arasına kin ve nefreti sokarak, sermaye düşmanlığından yola çıktığı için, varlıkta değil yoklukta eşitlik ortaya çıktı. Aynı zamanda manevî ve ruhî değerleri inkâr ederek insana sadece madde gözüyle bakan komünizm, insanlığı tatmin etmekten çok uzak olduğu ancak denendikten sonra anlaşıldı.

Asrımızda ise; eşitliğe doğru büyük adımlar, hürriyetçi demokrasilerde atılmaktadır.

Eşitlik Fikrinin Doğuşundaki Sosyal Sebepler:

a-) 18. Yüzyıl yazarlarından J.J. Ruso, Volter ve Monteskiyu gibi yazarlar eşitlik fikrini bir insanlık davası haline getirdiler.

b-) İş bölümünün ilerlemesi sayesinde emek kutsal kabul edilip işçilerin de değerlerinin artmasına yol açtı.

c-) Kalabalık şehirlerde yaşayan insanların sosyal sınıfları bilinemediğinden kendilerine karşı aşırı saygı gösterilmeyerek sınıf arılıkları yavaş yavaş silinmiştir.

d-) Eskiden halk idarecilerini göremediklerinden hayalinde büyütüyorlardı. Demokrasi yönetimi bu hayalleri yıktı. Böylece yöneticilerin de kendilerinden farkı olmadığını anlayan halk, bunlara aşırı saygıyı bıraktı.

İSLAM DİNİNDE EŞİTLİK

1-) Bugünkü keşmekeşlik ve karışıklık iki önemli fikirden kaynaklanmaktadır:

a-) “Ben tok olduktan sonra başkası açlıktan ölse bana ne” fikrinin insanlar arasında yayılması…

b-) “Sen çalış ben yiyeyim,”fikrinin çoğu insanlarca benimsenmesidir. Bu iki sosyal hastalığı; İslam Dini, getirdiği prensiplerle ortadan kaldırmıştır. Birinci fikre karşı: “Zekât, sadaka ve yardımlaşmayı”emrederek… İkinci fikre karşı da: “Faiz, ihtikâr ve karaborsayı”yasaklayarak tedavi etmiştir.

2-) Namazda aynı safta, sınıf farkı gözetilmeden Allah’a kulluk vazifesinin ifası.

3-) Hac ibadetinde; cinsiyet, ırk, renk ayrımı gözetmeksizin aynı kıyafetle aynı inancın gereğini yapanlar Allah katında eşitliğin nümûnesini göstermiş oluyorlar.

4-) Kur’anı Kerim, sık sık insanlığın Hz. Âdem’den ve O’nun da topraktan yaratıldığını bildirir ve insanlar arasında takvadan başka hiçbir farkın olmadığını ihtar eder.

5-) Peygamberimizin (asm) hadislerinde şu fikirlerin ağırlığını görüyoruz: “İnsanlar bir tarağın dişleri gibi eşittirler.” “Arabın, Arap olmayana hiçbir üstünlüğü yoktur.”

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu