Engellerini çini ile aşıyorlar

Ekleyen admin on Mar 13th, 2018 kategori : Genel. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

OĞUZHAN SAYDAM – Yozgat‘ın Sorgun ilçesinde Halk Eğitim Merkezinin SODES desteğiyle açtığı çini kursa katılan engelliler sosyalleşiyor.

Engelliler kursta çini işlemeli tabak, vazo yaparken, aralarında düzenledikleri yaş günü, piknik ve diğer etkinliklerle eğleniyor.

Usta öğretici Hale Ekim, AA muhabirine, SODES kapsamında engellilere yönelik çini kursu açtıklarını söyledi.

Ham madde, boya ve fırçaların SODES ile karşılandığını belirten Ekin, kursa 24′ü eğitilebilir engelli 30 kursiyerin katıldığını aktardı.

Kursiyerlerin çiniyi severek yaptığını anlatan Ekim, “Kursiyerlerimizin daha önce katıldıkları kurslardan el yatkınlıkları var. Severek yapıyorlar. Burada boş zamanlarını değerlendiriyorlar. Aynı zamanda ürünleri satıp harçlıklarını çıkartıyorlar. Bazen yaptıklarını hediye edip kendilerini mutlu hissediyorlar. Burada yaş günü düzenliyoruz, piknik yapıyoruz, engelliler sosyalleşmiş oluyor, öz güvenleri geliyor.” dedi.

Engelli kursiyer Özlem Üstün de 2013′ten beri çini kurslarına katıldığını, hazırlanan bir proje kapsamında İtalya‘ya gittiğini aktararak, “Kursa katılmayı seviyorum, burada arkadaşlarım var, arkadaşlarımı ve hocamızı seviyorum.” diye konuştu.

Semih Koçak da çini yapmayı sevdiğini ifade ederek, “Günde 6 saat çini yapıyorum. Kursun tekrar açılmasını istiyorum. Yaptıklarımı satmıyorum, hediye ediyorum.” dedi.

Engellilerle kursa katılan vatandaşlardan Gönül Emiroğulları da “Arkadaşların çizimlerine yardımcı oluyorum. Yaptığım ürünleri hediye ediyorum, bazen satıyorum. Ev hanımları bu kursa katılarak boş zamanlarını değerlendirebilir.” diye konuştu.

 

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu