Sorgun’da “Sürü Yönetimi Elemanı Yetiştirme Kursu”

Ekleyen admin on Mar 13th, 2018 kategori : Genel. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

ORHAN DOĞAN – Sorgun Halk Eğitimi Merkezi tarafından açılan “Sürü Yönetimi Elemanı Yetiştirme Kursu” yoğun ilgi görüyor.

Sorgun İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Ekinci, günümüzde besicilikle uğraşan insanların sürülerini otlatacak çoban bulmakta büyük sıkıntı yaşadıklarını belirtti.

Bundan 50 yıl önce çobanlık kursu verileceği söylense buna kimsenin inanmayacağını ifade eden Ekinci, bir tarım ve hayvancılık ülkesi olan Türkiye’de hayvan yetiştiriciliğinin büyük önem taşıdığına dikkat çekerek “Ülkemizde hayvancılık büyük önem arz etmektedir. Bu konuda hükümetimiz hayvancılığın canlanması ve dışa bağımlı kalmamamız için büyük destekler vermektedir. Bu kurs sayesinde otlakların meraların daha düzenli kullanılacağına inanıyorum. Kursa katılan kursiyerlere ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Ekinci hafta içi 5’er saat ve toplam da 108 saat sürecek olan Sürü Yönetimi Elemanı Yetiştirme Kursu’na vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği ve kursa 42 kursiyerin katıldığı bilgisini vererek “Tarım Bakanlığımızın Genç Çiftçi Projesi kapsamında Sürü Yöneticisi İstihdamı Desteği uygulamasına başlanılmıştır. Ayrıca koyun alanlara sigorta desteği de sağlanmaktadır. Yine Tarım Bakanlığımızın son olarak hayata geçirdiği 300 koyun projesinde de bu kurstan sertifika alanların avantajlı olacaklarını düşünüyorum. Kurslarımızın tamamlanmasının ardından kursiyerlerimize sertifika verilecektir” diye konuştu.

 

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu