İnsanlık

Ekleyen admin on Mar 13th, 2018 kategori : Yekta Güngör Özden. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Hangi soydan, hangi inançtan, hangi il ya da ilçeden olursa olsun hepimiz bu ülkenin insanları, bu devletin yurttaşlarıyız. Akrabayız, komşuyuz, arkadaşız, hemşehriyiz. Konum yönünden kimi değişikliklerin insanlık gereklerinin üstüne çıkması, ahlâkı, terbiyeyi öteleyerek çirkin karşıtlıklara olanak vermesi uygun bulunacak davranış değildir. Son zamanlarda kötü örnekler durumuna düşen kimi siyaset adamının konuşmaları, kimi medya ilgililerinin yazıları ve kimi kendini bilmezin iletileri, insanlık niteliklerinden kuşku duyuracak düzeye gelmiştir.

Yaşayanlar, morgda tutulanlar gibi değil ki düşünceleri, görüşleri, tutum ve davranışları aynı olsun. Değişiklik her insan için doğaldır. Düşüncelerine, görüşlerine, değerlendirmelerine, yaşam biçimlerine ve öbür özelliklerine katılmasak da birbirimizin varlığına, kişiliğine ve değerlerine saygı göstererek bir arada yaşama uygarlığının koşullarını yerine getirmek hepimiz için insanlık görevidir.

Düşüncelerine, görüşlerine, tutum ve davranışlarına, ilişkilerine katılmadıklarımızı düşman yerine koymak, özellikle parti ayrılıkları, çalışma değişiklikleri nedeniyle birbirimizi karalayıp suçlamak tümüyle insanlık dışı düşmektir, ilkelliktir.

Son zamanlarda yanıtı ve yakınmayı gereksiz kılan kimi insanlık dışı, terbiye dışı, yurttaşlıkla, ahlâkla, adamlıkla bağdaşmayan değişik biçim ve içerikli gönderilerden söz edilmektedir. Bir normal insan nasıl bu çirkinliklere düşüp alçalabilir? Yalanın, dolanın, kötülüğün çukurunda debelenir? Siyasal bağımlı, siyasetçinin kulu-kölesi olmuş kimi yazarların uydurma olaylarla döşendikleri çirkin yazılar, kişiliklere yönelen sözde eleştiri ve kınamalarla haberler, düzeysizliğin kanıtlarıdır. 28 Şubat’la ilgili yazılarında günümüz iktidarının uyduları neler uyduruyor, şaşılır. Hiç ilgimiz olmamasına karşın iftira ile adımızdan söz ediyorlar. Utanma-arlanma, hak-hukuk, insanlık-insaf duyguları ve anlayışları da kalmamış.

NEDEN

Bu karşıtlıkların nedeni nedir? İnsanların birbiriyle aynı görüşte olmaları gibi ayrı görüşte olmaları da doğaldır. Ayrı partiler olunca ayrı partililerin olması da böyle. Karşı partide olması, ölmesini istetecek kadar insanlık dışı karşıtlığı getiriyorsa, yok olmasını, güçlüklere düşmesini, sürünmesini, karanlıklara boğulmasını diletecek kadar akıl dışı savlara neden oluyorsa hiçbir özgürlüğün, hiçbir demokratik ve uygar yaşamın anlamı ve geçerliği kalmaz.

Sövüp saymak zorunluluk mu? Beceri, marifet mi? Eleştirilere adam gibi karşılık vermek güç mü? Katılınmayan konulara, sorunlara, önerilere yanıtlar terbiye içinde olamaz mı? Gerçek dışı ya da yanlış, gereksiz bulduklarına gerçeği göstererek yanıt verilemez mi? Saldırı şart mı?

İnsanlıkla, akılla, ahlâkla, vicdanla bağdaşmayan karalama ve suçlamaları, oy ve iktidar için soyundukları kulluk ve kölelik girişimleri, uşaklık düşüklükleri utandırıcı olmaktan öte nefret duyuran aşağılıklardır. Bunu bilmeyenler insanlık dışı düşenlerdir.

Yandaş, kuyruk, maşa, uşak, fedai durumuyla küçülenlerin yalan, yakıştırma, iftira söylemleri ve yazıları tiksindirmekten başka bir sonuç getirmez. Birbirlerini ayrı partili, ayrı görüşlü olmaktan kaynaklanan görüşler ve durumlar nedeniyle karşıt sayıp insanlıkla bağdaşmayan tutum ve davranışlarla karalayıp suçlamak, değişik kötülüklere ve sonuçlara yaraşır bulmak, hiçbir olumlu nitelikle bağdaşmaz.

VURGU

İktidar yetkili ve sorumlularının bu tür iğrençlikleri yüreklendirecek durumlardan uzak kalmaları yeterli olmayıp kınamaları, önleyip engelleme içtenlikleri gerekir.

Toplumsal barışın baş sorumlusu iktidardır.

Hele kimi ahlâksız, terbiyesiz, deli (meczup), sapıtmış ve nankörün Atatürk’e saldırılarını görmezden, duymazdan gelen yetkili ve sorumluların aymazlığı. Alanlara toplanan kalabalıkların şakşakçılığının gülünçlüğü.

Yargıya talimat verircesine 28 Şubat

konuşmaları. Devlet yaşamında en büyük bozukluk, en sakıncalı durum, yargının siyasete bağlı ve onun etkisinde olması, yönetiminde bulunmasıdır. Erbakan’ın eski ardıllarının, Erbakan’a sırt dönmelerini bağışlatmak için hiçbir hukuksal işlemi gerektirmeyen Milli Güvenlik Kurulu’nun 28 Şubat 1997 kararlarıyla önceki komutanlara yüklenmeleri kendi kusurlarını kapatmak içindir. Erbakan, birkaç ay sonra ve MGK’nun aldığı kararları yerine getirmek için ilgili birimlere tebliğ ettikten sonra hükümetten ayrılmıştır.

ABD’nin Türkiye’ye karşı tutumunun stratejik ortaklıkla, dostlukla asla ilgisi kalmamıştır. Düşmanlıktan geri kalmıyorlar.

Yalanla yaşanmaz, dürüst olunmalıdır.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu