BİL OĞLUM

Ekleyen admin on Mar 13th, 2018 kategori : Ali Demirdağ. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Bugünlerde herkesin dilinden düşürmediği, hatta ülke sınırlarını da aşan Türk-İslam Dünyasının da ortak hissiyatını dile getiren; Asker, Vatan, Bayrak, Millet ve milletin ortak değerlerini terennüm eden “Bil Oğlum” şiirini okuyucularımla paylaşmak istiyorum.

Şair Serhat Kabaklı’nın; oğlu Orhun’un doğumunda (1981), ilk ağıt seslerini duyduğu esnada, ilhamen yazdığı bu şiir; daha sonra amcaoğlu Esat Kabaklı tarafından bestelenmiş ve Tebrizden Bosnaya kadar bu milletin çocuklarının doğumunda, kulaklarına Ezan ve Kâmet’ten sonra okunup üflenen bu türkü, kültür dünyamızda yerini almıştır.

BİL OĞLUM

Gün gidende ay gelende gel oğlum,

Cihan yanar sen gülende gül oğlum,

Bir yol vardır Hak yoludur bul oğlum,

Yeri bilmek göğü bilmek bil oğlum.

 

Çabuk büyü çabuk yetiş tez oğlum,

Çakal gezen şu dağlarda gez oğlum.

Çabuk büyü çabuk yetiş tez oğlum,

Çakal gezen şu dağlarda gez oğlum.

 

Gez oğlum,

Vatanına göz dikeni ez oğlum.!

Dostun kim düşmanın kim sez oğlum,

Tarihini şerefinle yaz oğlum.!

 

Senden gider sonsuzluğa yol oğlum,

Dört bir yana salmalısın kol oğlum,

Ekmeğini aç olanla böl oğlum,

Haram yeme, Hak uğruna öl oğlum.

 

Zulüm dolu saltanattan in oğlum,

Zalimlere duymalısın kin oğlum,

Nefis kibir mantık yutan dev oğlum,

Mağrur olma , insanları sev oğlum.

 

Gez oğlum!

Vatanına göz dikeni ez oğlum,

Dostun kim düşmanın kim sez oğlum,

Söz ver bana geç karşıma söz oğlum,

İhanete tasalanma yok oğlum,

Kılıcını hain kalbe sok oğlum.!

 

Gerçekten her zamanda ve her mekanda tesirini icra eden bu şiir,Yeni Kapı’dan Afrin Kapısı’na kadar bütün bir milletin ortak hissiyatına tercüman olmuştur. İlhama mazhariyetin daim olsun  KABAKLI !

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu